NAGRADA HRVATSKOG GLUMIŠTA 2021.

Nagrade i nominacije predstava i izuzetnih umjetničkih ostvarenja














Za najbolja ostvarenja iz područja DRAMSKE, RADIO I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI

Za najbolju predstavu u cjelini – DRAMA

Nagrađena predstava:

  1. “Matiaš Grabancijaš Dijak” Tituša Brezovačkog u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

Nominirane predstave:

  1. “Škrtac” J. B. P. Molièrea u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba
  1. “ZAGREB 2020” autorski projekt Filipa Šovagovića i Dubravka Mihanovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

Za najbolje redateljsko ostvarenje – DRAMA

Nagrađen:

  1. Krešimir Dolenčić za režiju predstave “Matiaš Grabancijaš Dijak”Tituša Brezovačkog u produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

Nominirani:

  1. Ivan Plazibat za režiju predstave “Psi, pare, pištolji” prema “Medvjedu” i “Prosidbi” A. P. Čehova u produkciji Gradskog kazališta mladih Split
  1. Dora Ruždjak Podolski za režiju predstave “Škrtac” J. B. P. Molièrea u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Za najbolja umjetnička ostvarenja – DRAMA

Glavna ženska uloga

Nagrađena:

  1. Blanka Bart Hajoš za ulogu Majke u predstavi “Alabama” Davora Špišića u režiji Darija Harjačeka u produkciji Kazališta Virovitica

Nominirane:

  1. Daria Lorenci Flatz za ulogu Mirne u predstavi “Da sam ptica” Nikoline Bogdanović u režiji Arije Rizvić i produkciji FIJI grupe d.o.o. iz Zagreba
  1. Nina Violić za ulogu Laure Lenbach u predstavi “U agoniji” Miroslava Krleže u režiji Ivice Buljana i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Glavna muška uloga

Nagrađen:

  1. Hrvoje Kečkeš za ulogu Harpagona u predstavi “Škrtac” J. B. P. Molièrea u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Nominirani:

  1. Franjo Dijak za ulogu Brune u predstavi “Tiha noć” Stevena Berkoffa u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba
  1. Siniša Popović za ulogu Henrika u predstavi “Kad svijeće dogore” Sándora Maraia i Christophera Hamptona u režiji Branka Ivande i koprodukciji Teatra Erato iz Zagreba i Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Sporedna ženska uloga

Nagrađena:

  1. Zrinka Cvitešić za ulogu Krisztine u predstavi “Kad svijeće dogore” Sándora Maraia – Christophera Hamptona u režiji Branka Ivande i koprodukciji Teatra Erato iz Zagreba i Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirane:

  1. Ivana Gulin za ulogu Stelle u predstavi “Tramvaj zvan žudnja” Tennesseea Williamsa u režiji Paola Tišljarića i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika
  1. Monika Vuco Carev za ulogu u predstavi “Kukci… zaustavljena priča”Karela i Josefa Čapeka u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Split

Sporedna muška uloga

Nagrađen:

  1. Bojan Brajčić za ulogu Grigorija Stepanoviča Smirnova u predstavi “Psi, pare, pištolji” prema “Medvjedu”i “Prosidbi” A. P. Čehova u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

Nominirani:

  1. Nikola Baće za ulogu u predstavi “ZAGREB 2020″autorskom projektu Filipa Šovagovića i Dubravka Mihanovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba
  1. Maro Martinović za ulogu Džive Franova Gundulića u predstavi “Glava lava” Ivana Salečića u režiji Aide Bukvić i produkciji 72. Dubrovačkih ljetnih igara

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – DRAMA

Ženska uloga

Nagrađena:

  1. Dea Presečki za ulogu Matiaša Grabancijaša Dijaka u predstavi “Matiaš Grabancijaš Dijak”Tituša Brezovačkog u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu

Nominirane:

  1. Gloria Dubelj za ulogu Kate u predstavi “Glava lava” Ivana Salečića u režiji Aide Bukvić i produkciji 72. Dubrovačkih ljetnih igara
  1. Petra Tunjić za ulogu Sonje u predstavi “Hanibal podzemni” Hriste Bojčeva u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Zadar

Muška uloga

Nagrađen:

  1. Eugen Stjepan Višić za ulogu u monodrami “Ljubavno pismo ili ljubav koja se nije dogodila. Još” Ivane Vuković i Eugena Stjepana Višića u režiji Kristine Grubiše i produkciji Teatra Empiria iz Zagreba

Nominirani:

  1. Kristian Šupe za ulogu Mihaila u predstavi “Murlin Murlo” N. V. Koljade u režiji Oriane Kunčić i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Šibeniku
  1. Donat Zeko za ulogu Ivana Vasiljeviča Lomova u predstavi “Psi, pare, pištolji” prema “Medvjedu”i “Prosidbi” A. P. Čehova u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade – DRAMA

Nagrađena predstava:

  1. “Miš u toću” Ivane Vuković u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split

Nominirane predstave:

  1. “Medo Đuro u vrtiću” Ane Tonković Dolenčić u režiji Petre Mrduljaš i produkciji Zagrebačkog kazališta lutaka
  1. “Hrvatske vile i vještice” Hrvoja Zalara prema narodnim pričamau režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska uloga

Nagrađena:

  1. Buga Marija Šimić za uloge u predstavi “Sunce djever i Neva Nevičica” u režiji Ivice Šimića i produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba

Nominirane:

  1. Irena Bausović Tomljanović za ulogu Princeze u predstavi “Caffe Kraljevstvo” Vanje Jovanovića i Patrika Gregurca u režiji Vanje Jovanovića i produkciji Kazališta lutaka Zadar
  1. Ana Marija Veselčić za ulogu Miške Soli u predstavi “Miš u toću”Ivane Vuković u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split

Muška uloga

Nagrađeni:

  1. Adam Skendžić za ulogu Krtice Škrtice u predstavi “Medo Đuro u vrtiću” Ane Tonković Dolenčić u režiji Petre Mrduljaš i produkciji Zagrebačkog kazališta lutaka

Nominirani:

  1. Vedran Komerički za ulogu Čarobnjaka Vilibalda u predstavi “Čarobnjakov učenik”po motivima J. W. Goethea u režiji Ivane Peroš i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Gradskog kazališta – Scena Gorica;
  1. Hrvoje Zalar za ulogu u predstavi “Hrvatske vile i vještice” Hrvoja Zalara prema narodnim pričamau režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nagrađen:

  1. Tomislav Zajec za adaptaciju komedije “Škrtac” J. B. P. Molièrea za istoimenu predstavu u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Nominirani:

  1. Ivan Plazibat za adaptaciju jednočinki “Medvjed”i “Prosidba” A. P. Čehova za predstavu “Psi, pare, pištolji” u produkciji Gradskog kazališta mladih Split
  1. Marijana Fumić za adaptaciju romana “Glava lava” Ivana Salečića i za dramaturgiju istoimene predstave u produkciji 72. Dubrovačkih ljetnih igara

Za najbolja glumačka ostvarenja u radio drami
(dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Nagrađena:

  1. Barbara Prpić za ulogu u radio igri “Žudnja” Nine Mitrović u režiji Mislava Brečića

Nominirani:

  1. Krešimir Mikić za ulogu u emisiji krik “Pisac u piscu” Sonje Krivokapić u režiji Mislava Brečića
  1. Biserka Ipša – Kunčević za ulogu u radio romanu “Devet života gospođe Adele” Nade Gašić u režiji Silve Ćapin

Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami
(dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

Nagrađen:

  1. Vinko Brešan za režiju 1. epizode TV serije “Dnevnik velikog Perice”

Nominirani:

2. Dalibor Matanić za režiju 1. epizode TV serije “Novine 3”

3. Kristijan Milić za režiju 1. epizodu TV serije “Nestali”

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Ivanu Penoviću, Bernardu Tomiću, Matiji Čigiru, Karlu Mrkši, Pavlu Vrkljanu, Domagoju Jankoviću i Lani Barić za inovativan pristup i novo iščitavanje klasika svjetske književnosti Franza Kafke u predstavi “Proces Kafka” Teatra &TD iz Zagreba.

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Zlatko Vitez dosegnuo je vrhunac svog umjetničkog djelovanja kroz pomno odabrane tekstove Miroslava Krleže, na temu Hrvatske i Europe, kojima se bavi čitav svoj život i u kojima se iskazao i kao vješt dramaturg i kao redatelj i kao interpret tekstova kojima je služio, iskazavši svoje poštovanje i odanost velikom piscu.

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju

SCENOGRAFIJA

Nagrađen:

  1. Stefano Katunar u baletu “Ponos i predrasude” na glazbu raznih autora u koreografiji Lea Mujića i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirani:

  1. Irena Kraljić u drami “Matiaš Grabancijaš Dijak” Tituša Brezovačkog u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u sklopu manifestacije Ljeto u Varaždinu
  1. Ivan Lušičić u operi “Lombardijci” Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

KOSTIMOGRAFIJA

Nagrađena:

  1. Barbara Bourek u drami “Škrtac” J. B. P. Molièrea u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba i u drami “Kukci… zaustavljena priča” Karela i Josefa Čapeka u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Split

Nominirani:

  1. Manuela Paladin Šabanović u baletu “Ponos i predrasude” na glazbu raznih autora u koreografiji Lea Mujića i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu
  1. Mladen Radovniković u operi “Lombardijci” Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

Nagrađena opera:

  1. “Tristan i Izolda” Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Ann Gogart i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

Nominirane opere:

  1. “Lombardijci” Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto
  2. “Dnevnik Anne Frank” Grigorija Frida pod dirigentskim vodstvom Matije Fortune i Stjepana Vugera, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

Nagrađen:

  1. Ivo Lipanović za dirigiranje opere “Lombardijci” Giussepea Verdija u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

Nominirani:

  1. Aleksandar Kalajdžić za dirigiranje opere “Orfej i Euridika” Christopha Willibalda Glucka u režiji Anice Tomić i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu
  2. David Runtz za dirigiranje opere “Ivica i Marica” Engelberta Humperedincka u režiji Petre Radin i produkciji Zagrebačke filharmonije, Zbora Zvjezdice i opernih solista

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

Ženska uloga

Nagrađena:

  1. Kristina Kolar za ulogu Santuzze u operi “Cavalleria rusticana” Pietra Mascagnia pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Jelene Bosančić i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 67. Splitsko ljeto

Nominirane:

  1. Marija Lešaja za ulogu Anne Frank u monooperi “Dnevnik Anne Frank” Grigorija Frida pod dirigentskim vodstvom Matije Fortune i Stjepana Vugera, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu
  1. Ivana Srbljan za ulogu Brangäne u operi “Tristan i Izolda” Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Ann Gogart i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka

Muška uloga

Nagrađen:

  1. Ljubomir Puškarić za ulogu Rigoletta u operi “Rigoletto” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Dražena Siriščevića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu

Nominirani:

  1. Robert Kolar za ulogu Kurwenala u operi “Tristan i Izolda” Richarda Wagnera pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Ann Gogart i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka
  1. Bože Jurić Pešić za ulogu Arvina u operi “Lombardijci” Giussepea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Roberta Boškovića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu za 66. Splitsko ljeto

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

Ženska ili muška uloga

Nagrađena:

  1. Josipa Bilić za ulogu Marice u operi “Ivica i Marica” Engelberta Humperedincka pod dirigentskim vodstvom Davida Runtza u režiji Petre Radin i produkciji Zagrebačke filharmonije, Zbora Zvjezdice i opernih solista i za ulogu Pepeljuge u operi “Pepeljuga” Julesa Masseneta pod dirigentskim vodstvom Darijana Ivezića u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u suradnji s Muzičkom akademijom Sveučilišta u Zagrebu

Nominirani:

  1. Josipa Gvozdanić za ulogu Ivice u operi “Ivica i Marica” Engelberta Humperedincka pod dirigentskim vodstvom Davida Runtza u režiji Petre Radin i produkciji Zagrebačke filharmonije, Zbora Zvjezdice i opernih solista;
  1. Davor Nečak za ulogu Pandolfa u operi “Pepeljuga” Julesa Masseneta pod dirigentskim vodstvom Darijana Ivezića u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu u suradnji s Muzičkom akademijom Sveučilišta u Zagrebu.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

Za najbolju predstavu u cjelini – BALET

Nagrađena baletna predstava:

  1. “Ponos i predrasude” na glazbu raznih autora u koreografiji Lea Mujića i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirane baletne predstave:

  1. “Correr o fado” na Fado glazbu u koreografiji Daniela Cardose i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu na 66. Splitskom ljetu
  1. “Posvećenje proljeća” na glazbu Igora Stravinskog u koreografiji i režiji Maše Kolar i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

Nagrađen:

  1. Leo Mujić za koreografiju predstave “Ponos i predrasude” na glazbu raznih autora i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirane:

  1. Maša Kolar za koreografiju predstave “Posvećenje proljeća” na glazbu Igora Stravinskog i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci
  1. Ljiljana Gvozdenović za koreografiju predstave “Mačak u čizmama” na glazbu Brune Bjelinskog i u izvedbi HNK u Osijeku s baletnim ansamblom Europaballett iz St. Pöltena na 21. Osječkom ljetu kulture

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

Ženska uloga

Nagrađena:

  1. Iva Vitić Gameiro za ulogu Klare i Vile šećera u baletu “Orašar” na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirane:

2. Ksenija Krutova za završni ritualni solo u predstavi “Posvećenje proljeća” na glazbu Igora Stravinskog u koreografiji Maše Kolar i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

  1. Iryna Chaban Bilandžić za ulogu u predstavi “Correr o fado” na Fado glazbu u koreografiji Daniela Cardose i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu na 66. Splitskom ljetu

Muška uloga

Nagrađen:

  1. Tomislav Petranović za ulogu Princa u baletu “Orašar” na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirani:

2. Leonard Jakovina za ulogu Drosselmeyera u baletu “Orašar” na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu;

  1. Danijel Jagar za ulogu Quasimoda u baletu “Esmeralda” na glazbu Cesarea Pugnija u koreografiji Vasilija Medvedeva i Stanislava Feče i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

Ženska ili muška uloga:

Nagrađena:

  1. Anamarija Marković za ulogu Klare i Vile Šećera u baletu “Orašar” na glazbu P.I. Čajkovskog u koreografiji Vladimira Malakhova i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu

Nominirane:

2. Bojana Lipovšćak za ulogu prijateljice u baletu “Esmeralda” na glazbu Cesarea Pugnija u koreografiji Vasilija Medvedeva i Stanislava Feče i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu

  1. Tea Rušin za ulogu u predstavi “Čipka” na glazbu Tene Novak Vincek u koreografiji Maše Kolar i u izvedbi Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka