Festivali 2023.















74. Dubrovačke ljetne igre

1. Vidi kako Lokrum pere zube
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl, Kazalište Marina Držića
Autorica: Ivana Lovrić Jović
Redatelj: Paolo Tišljarić

2. Ljubovnici
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor: nepoznati autor
Redatelj: Aleksandar Švabić

3. Na Tri kralja ili kako hoćete
Produkcija i izvođenje: Dubrovačke ljetne igre, Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Grzegorz Jarzyna, Roman Pawłowski (prema motivima Williama Shakespearea)
Redatelj: Grzegorz Jarzyna

4. Krvava svadba
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor: Federico Garcia Lorca
Redateljica: FrankaPerković Gamulin

5. Mara i Kata
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor: Saša Božić
Redatelj: Saša Božić

6. Čudesna šuma
Produkcija i izvođenje: Dubrovačke ljetne igre
Autorica: Sunčana Škrinjarić
Redateljica:  Lea Anastazija Fleger

7. Maske
Produkcija i izvođenje: Dubrovačke ljetne igre, Umjetnička organizacija Grupa
Autor: Dražen Šivak
Redatelj: Dražen Šivak

8. Uglavnom vedro
Produkcija i izvođenje: Studentski teatar Lero
Autor: Davor Mojaš
Redatelj:  Davor Mojaš

9. Sjetne žene raguzejske
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autorica: Marijana Fumić
Redateljica: Dora Ruždjak Podolski

10. Velo misto
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko gradsko kazalište Komedija
Autor: Miljenko Smoje
Redateljica: Marina Pejnović

11. Pjeva mi se pjesma: Orkestra Pocoloca
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco
Redateljica: Renata Carola Gatica

12. Veliki Gatsby
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Redatelj: Leo Mujić

Nagrade:

Nagrada Orlando za najbolje umjetničko ostvarenje u dramskom programu: Nataša Dangubić za ulogu u predstavi Sjetne žene raguzejske

Nagrada Orlando za najvrjedniji umjetnički doseg u glazbenom programu: bas-bariton Marko Mimica

Grand prix Orlando za osobit umjetnički doprinos u ostvarenju cjelokupnog programa Dubrovačkih ljetnih igara: Dubravka Tomšić Srebotnjak

28. Festival Malih scena Rijeka (2023)

1. Genijalna prijateljica
Produkcija i izvođenje: HNK Zagreb
Autorica: Elena Ferrante
Redateljica: Marina Pejnović

2. Lear
Produkcija i izvođenje: Teatr Stary, Lublin
Autor: William Shakespeare
Redatelj: Janusz Opryński

3. Pristanak
Produkcija i izvođenje: Atelje 212
Autorica: Nina Raine
Redatelj: Nebojša Bradić

4. 55 kvadrata
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autorica: Ivana Vuković
Redatelj: Ivan Plazibat

5. Posljednje djevojčice
Produkcija i izvođenje: Kazalište Kostolanyi Dezső, Subotica
Autorica: Maja Pelević
Redatelj: Kokan Mladenović

6. Tramvaj zvani želja
Produkcija i izvođenje: Teatar Ulysses, Beogradsko dramsko pozorište i BELEF festival
Autor: Tennessee Williams
Redateljica: Lenka Udovički

7. Moj sin samo malo sporije hoda
Produkcija i izvođenje: SARTR, Sarajevo
Autor: Ivor Martinić
Redatelj: Ivan Plazibat

Nagrade:

Nagrada Nenad Šegvić za najbolju predstavu u cjelini:  55 kvadrata u produkciji HNK iz Splita.

Nagrada Anđelko Štimac za najbolju režiju: Ivan Plazibat za predstavu 55 kvadrata u produkciji HNK iz Splita.

Nagradu Veljko Maričić za najbolju mušku ulogu: Goran Marković u predstavi u 55 kvadrata produkciji iz HNK iz Splita.

Nagradu Veljko Maričić za najbolju žensku ulogu: Branka Katićza ulogu u predstavi Tramvaj zvani želja u produkciji Teatra Ulysses, Beogradskog dramskog pozorišta i BELEF festivala.

Nagrada Nenad Šegvić za najboljeg mladog glumca ili glumicu: Džani Džanić za ulogu Sare u predstavi Moj sin samo malo sporije hoda u produkciji SARTR iz Sarajeva i Roku Sikavici za ulogu Luke u predstavi 55 kvadrata u produkciji HNK iz Splita.

Nagrada Veljko Maričić za najbolju epizodnu ulogu: Jasna Diklić za ulogu bake u predstavi Moj sin malo sporije hoda u produkciji SARTR iz Sarajeva.

Nagradu Darko Gašparović za najbolju dramaturgiju: ne dodjeljuje se

Nagradu Dorian Sokolić za najbolju scenografiju: Tea Truta za predstavu 55 kvadrata u produkciji HNK iz Splita.

Nagrada Ružica Nenadović Sokolić za najbolju kostimografiju: Selena Orb za predstavu Posljednje djevojčice u produkciji Kazališta Kostolanyi Dezső iz Subotice.

Nagradu Veljko Maričić za najbolju scensku glazbu: Irena Popović Dragović za predstavu Posljednje djevojčice u produkciji Kazališta Kostolanyi Dezső iz Subotice.

Nagradu Veljko Maričić za najbolji dizajn svjetla: Nedim Pejdah za predstavu Moj sin samo malo sporije hodau produkciji SARTR iz Sarajeva.

Specijalna nagrada za kolektivnu suigru: ansambl predstave Posljednje djevojčice – David

 Buboš, Timea Filep, Nikoleta Grgić, Boris Kučov, Adam Ađaš i Andrea Verebeš u produkciji kazališta Kostolanyi Dezső iz Subotice.

Nagrada žirija Novog lista Mediteran: Snežana Bogićević za ulogu majke Mije u predstavi Moj sin samo malo sporije hoda Sarajevskog ratnog teatra SARTR iz Sarajeva.

Nagradu publike Dalibor Foretić: Posljednje djevojčice u produkciji kazališta Kostolanyi Dezső iz Subotice iziTramvaj zvani želja u produkciji Teatra Ulysses, Beogradskog dramskog pozorišta i BELEF festivala.

36. Gavelline večeri (2023)

1. Što na podu spavaš
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište Gavella, Srpsko narodno pozorište Novi Sad, Narodno pozorište Sarajevo i Internacionalni teatarski festival MESS
Autor: Darko Cvijetić
Redatelj: Kokan Mladenović

2. Žaba
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor: Dubravko Mihanović
Redateljica: Aida Bukvić

3. Bilo jednom na Brijunima
Produkcija i izvođenje: Kreativna produkcija Joca Art, Centar za kulturu Svilajnac i Bitef teatar, Beograd
Autor: Kokan Mladenović
Redatelj: Kokan Mladenović

4. Tko se boji Virginije Woolf?
Produkcija i izvođenje: Mini teater Ljubljana, Mestno gledališče Ptuj
Autor: Edward Albee
Redatelj: Ivica Buljan

5. Gard
Produkcija i izvođenje: Teatar &TD, Zagreb
Autori: Filip Rutić i Dražen Krešić
Redatelj: Dražen Krešić

6. Otac
Produkcija i izvođenje: Atelje 212, Beograd
Autor: Florian Zeller
Redatelj: Paolo Magelli

7. Sjetne žene raguzejske
Produkcija i izvođenje: Dubrovačke ljetne igre
Autorica: Marijana Fumić
Redateljica: Dora Ruždjak Podolski

Nagrade:

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Voja Brajović za ulogu u predstavi Otac u režiji Paola Magellija i produkciji Ateljea 212 iz Beograda. Bernard Tomić za ulogu u predstavi Gard Teatra &TD u režiji Dražena Krešića.

Nagrada za najbolju žensku ulogu: Nataša Barbara Gračner za ulogu u predstavi Tko se boji Virginije Woolf? ljubljanskog Mini teatra i Mestnog gledališča Ptuj u režiji Ivice Buljana. Hana Selimović za ulogu u predstavi Otac Floriana Zellera u režiji Paola Magellija i produkciji Ateljea 212 iz Beograda.

Nagrada za najbolju režiju: Kokan Mladenović za predstave Što na podu spavaš u produkcijiGDK Gavella, Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad, Narodnog pozorišta Sarajevo i Internacionalnog teatarskog festivala MESSi Bilo jednom na Brijunima u produkciji Joca Arta, Centra za kulturu Svilajnac i Bitef teatra.

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Što na podu spavaš u režiji Kokana Mladenovića i produkciji GDK Gavelle, Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, Narodnog pozorišta Sarajevo i Internacionalnog teatarskog festivala MESS.

19. Virkas, 2023.

1. Sviraj to ponovno, Sam
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, HNK Osijek
Autor: Woody Allen
Redateljica: Tamara Damjanović

2. Mali raj
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor: Milan Grgić
Redatelj: Zoran Mužić

3. Pseće srce
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: Mihail A. Bulgakov
Redatelj: Aleksandar Švabić

4. Na rubu pameti – jedne pijane novembarske noći 1918.
Produkcija i izvođenje: Knjaževsko-srpski teatar, Hrvatski kulturni centar Beograd
Autor: Miroslav Krleža
Redatelj: Marko Misirača

5. Slučaj maturanta Wagnera
Produkcija i izvođenje: GK Požega
Autor: Marijan Matković
Redatelj: Jasmin Novljaković

6. Kredit
Produkcija i izvođenje: HNK Zadar
Autor: Jordi Galceran
Redateljica: Nenni Delmestre

7. Tena – kronika raspada jedne ljepote
Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić Vinkovci, GDK Gavella Zagreb, Ludens teatar Koprivnica,  GK Požega, Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar
Autori: Josip Kozarac – Borislav Vujčić
Redatelj: Dražen Ferenčina

8. Moderni oblici patnje
Produkcija i izvođenje: Ludens teatar, GDK Gavella
Autorica: Dina Vukelić
Redatelj: Dario Harjaček

9. Prijevara
Produkcija i izvođenje: HNK Šibenik, Teatar Erato
Autor: Harold Pinter
Redatelj: Branko Ivanda

10. Izbacivači
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit
Autor: John Godber
Redatelj: Matko Raguž

11. Avanture maloga Juju
Produkcija i izvođenje: GKL Rijeka
Autori: Ivana Đula iMilica Sinkauz(prema stihovima Žarka RojeiPetra Bergama)
Redateljica: Renata Carola Gatica

20. Virovitičko kazališno ljeto (4.7. – 8.7.2023.)

1. Living art: Tko te ne zna, skupo bi te platio
Produkcija i izvođenje: Dramska skupina ArtLab OŠ Ivana Gorana Kovačića Gornje Bazje
Autorica: Andreja Galović

2. Čudo
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

3. Ne daj se, Njofra
Produkcija i izvođenje: Kazalište Slijepih i slabovidnih Novi život
Autor: Milan Grgić
Redatelj: Željko Duvnjak

4. Art
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin
Autorica: Yasmina Reza
Redateljica: Barbara Rocco

16. Festival regionalnih kazališta Prolog (7. listopada – 12. studenog 2023.)

1. Art
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin
Autorica: Yasmina Reza
Redateljica: Barbara Rocco

2. Nora – Kuća lutaka
Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić Vinkovci, Kazalište Marina Držića Dubrovnik
Autor: Henrik Ibsen
Redatelj: Paolo Tišljarić

3. Testosteron
Produkcija i izvođenje: Ludens teatar Koprivnica, Teatar EXIT, Kulturni centar Osijek
Autor: Andrzej Saramonowicz
Redatelj: Jasmin Novljaković

4. Dođi gola na večeru
Produkcija i izvođenje: HNK Šibenik
Autor: Marc Camoletti
Redateljica: Nina Kleflin

5. Šumica
Produkcija i izvođenje: HNK Šibenik
Autor: Sergej Mioč
Redatelj: Sergej Mioč

6. Slučaj maturanta Wagnera
Produkcija i izvođenje: GK Požega
Autor: Marijan Matković
Redatelj: Jasmin Novljaković

7. Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja
Produkcija i izvođenje: HNK Zadar, Kazalište lutaka Zadar
Autor: Ivo Brešan
Redatelj: Dražen Ferenčina

8. Bez trećega
Produkcija i izvođenje: GK Zorin dom Karlovac
Autor: Milan Begović
Redatelj: Želimir Mesarić

9. Budala za večeru
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor: Francis Veber
Redatelj: Draško Zidar

10. Početak
Produkcija i izvođenje: GK Sisak, Teatar Exit
Autor: David Eldridge
Redateljica: Aida Bukvić

Nagrada:

Nagrada za najbolju predstavu prema odabiru publike 16. Festivala regionalnih kazališta Prolog: Dođi gola na večeru, Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku

12. Festival Miroslav Krleža (1. – 7. srpnja 2023.)

1. Goya
Produkcija i izvođenje:
Autor: Zijah A. Sokolović (prema Krleži)
Redatelj: Zijah A. Sokolović

2. Legenda
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin
Autori: Vesna Kosec-Torjanac, Filip Eldan i Nikša Eldan (prema Krleži)
Redatelj: Vesna Kosec-Torjanac, Filip Eldan i Nikša Eldan

3. Glembajevi Produkcija i izvođenje: Teatra Vojdan Černodrinski Prilep (Makedonija) u suradnji s Eurokazom
Autor: Branko Brezovec (prema Krleži)
Redatelj: Branko Brezovec

4. Sjetite me se 2022.
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autor: Goran Matović (prema Krleži)
Redatelj: Krešimir Dolenčić

5. Na rubu pameti
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autor: Dragan Despot (prema Krleži)
Redatelj: Dragan Despot

26. Susret profesionalnih kazališta za djecu i mlade HC Assitej (2. – 6. listopada 2023.)

1. Ljubičasto
Produkcija i izvođenje: Vrum performing arts collective
Autori: Maja Katić (prema Williamu Shakespeareu)
Redateljica: Sanja Tropp Frühwald

2. Tonka će sutra
Produkcija i izvođenje: GK Požega, GK Virovitica, GK „Joza Ivakić“ Vinkovci
Autor: Jelena Pervan
Redateljica: Marijana Matoković

3. Mjesto gdje odlaze izgubljene stvari
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar ptica
Autorica: Ana Ivanović
Redateljica: Renata Carola Gatica

4. Krokodil Marko
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin
Autori: Ivana Guljašević / Vesna Kosec – Torjanac
Redatelj: Dubravko Torjanac

5. Alo, to sam ja
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autorica: Ivana Vuković
Redatelj: Ivan Plazibat

6. Drvljaci
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec
Autori: Vanja Jovanović i Patrik Gregurec
Redatelj: Vanja Jovanović

7. Ovo sam ja
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco
Redatelj: Damian Cortes Alberti

8. Sagradit ćemo kuću ponovno
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar
Autorica: Karla Leko
Redatelj: Vinko Radovčić

9. Tragovi cipela u blatu
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Derby Theatre
Autorica: Mateja Posedi
Redateljica: Sarah Brigham

10. Lila
Produkcija i izvođenje: Lutkarska organizacija koju fakat trebamo LOFT, Umjetnička organizacija Clou
Autorica: Nina Sabo
Redateljica: Morana Dolenc

11. Duga
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Dubrava
Autor: Dina Vukelić (prema motivima Dinka Šimunovića)
Redateljica: Ana Kreitmeyer

Nagrade:

Najbolja predstava u cjelini – Drvljaci, Kazališna družina Pinklec

Najbolja režija –  Vanja Jovanović za predstavu Drvljaci, Kazališna družina Pinklec

Najbolji dramski tekst –  ne dodjeljuje se

Nagrada za likovno oblikovanje – Alena Pavlović za predstavu Drvljaci, Kazališna družina Pinklec

Najbolja kostimografija –  Ana Fucijaš za predstavu Ovo sam ja, Teatar Poco Loco

Najbolja scenska glazba – Vanesa Petrac i Ivan Marojević za glazbu u predstavi Ljubičasto VRUM-a, Ekscene, Plesnog studija Vindi i HNK-a Varaždin

Najbolje oblikovanje svjetla –  Vanja Jovanović za predstavu Drvljaci, Kazališna družina Pinklec

Najbolje glumačko ostvarenje za žensku ulogu –  Maja Katić i Zrinka Kušević za uloge u predstavi Ovo sam ja, Teatra Poco Loco

Najbolje glumačko ostvarenje za mušku ulogu –  Filip Sever za ulogu Ljiljana u predstavi Ljubičasto VRUM-a, Ekscene, Plesnog studija Vindi i HNK-a Varaždin i za ulogu Lisice u predstavi Ovo sam ja Teatara Poco Loco

Nagrada za kolektivnu igru – ansambl predstave Ljubičasto VRUM-a, Ekscene, Plesnog studija Vindi i HNK-a Varaždin

Nagrada dječjeg žirija za najbolju predstava u cjelini –  Duga, Dječje kazalište Dubrava

16. Zlatni zub – festival komedije i smijeha, Poreč (8. – 24. ožujka 2023.)

1. Čudo
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

2. Potplaćeni! Ne plaćamo!
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula
Autor: Dario Fo
Redatelj: Patrik Lazić

3. Dekorater
Produkcija i izvođenje: Kazalište Lectirum
Autor: Donald Churchill
Redateljica: Nina Kleflin

4. Za kulturu pronti!
Produkcija i izvođenje: Scena 15+
Autor: Goran Mihovilović
Redatelj: Majkl Mikolić

5. Izbacivači
Produkcija i izvođenje: Teatar EXIT
Autor: John Godber
Redatelj: Matko Raguž

6. Mama je kriva za sve
Produkcija i izvođenje: Scena Gorica
Autor: Zoran Pongrašić
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

7. Bit će sve u redu
Produkcija i izvođenje: Teatar Gavran
Autor: Miro Gavran
Redatelj: Boris Kovačević

8. Smijeh u teška vremena
Produkcija i izvođenje: SplickaScena
Autori: Tomislav Primorac, Ante Travizi, Josip Škiljo, Ivica Lazaneo

9. Tvorničke postavke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autori: Ivica Ivanišević, Marina Vujčić
Redateljica: Ksenija Marinković

Nagrada:

Nagrada Zlatni zub: Tvorničke postavke, Kazalište Moruzgva u režiji Ksenije Marinković

12. Bobijevi dani smijeha, Zagreb (7.-23. studenog 2023.)

1. Krčmarica Purgerica
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor: Carlo Goldoni
Redatelj: Dražen Ferenčina

2. Holivudski san
Produkcija i izvođenje: Pozorište Slavija, Beograd
Autor: po motivima Mary Jones
Redatelj: Miloš Đurović, Dušan Matejić

3. Potonuće Titanika
Produkcija i izvođenje: Ludens Teatar, Koprivnica
Autor: John Fiske
Redatelj: Ivan Penović

4. Kozmički žongleri
Produkcija i izvođenje: GDK Gavella, Zagreb
Autor: Kalman Mesarić
Redatelj: Ivan Penović

5. Muškarci više vole plavuše
Produkcija i izvođenje: Centar kulture na Peščenici – KNAP, Zagreb
Autori: Morana Foretić, Dorotea Šušak i autorski tim
Redateljica: Morana Foretić

6. Art
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin
Autorica: Yasmina Reza
Redateljica: Barbara Rocco

7. Tvorničke postavke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva, Zagreb
Autori: Ivica Ivanišević i Marina Vujčić
Redateljica: Ksenija Marinković

8. Levan Beach Hotel
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište, Pula
Autori: Michael i Susan Parker
Redatelj: Jasminko Balenović

9. Subota, nedjelja i ponedjeljak
Produkcija i izvođenje: Satiričko Kazalište Kerempuh, Zagreb
Autor: Eduardo de Filippo
Redatelj: Paolo Magelli

10. U zdrav mozak
Produkcija i izvođenje: Kerekesh Teatar, Varaždin
Autor: Ljubomir Kerekeš
Redatelj: Ljubomir Kerekeš

11. Pračovjek
Produkcija i izvođenje: Zakon Teatar, Karlovac
Autor: Rob Becker
Redatelj: Peđa Gvozdić

12. Tri put Bog pomaže
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko kazalište Pečuh
Autor: Marjan Kiš
Redatelj: Slaven Vidaković

13. Zakon Zagore
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih, Split
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

14. Hotel nostalgija
Produkcija i izvođenje: Kazališna grupa Lectirum, Zagreb
Autor: Neil Simon
Redateljica: Nina Kleflin

15. Budala za večeru
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor: Francis Veber
Redatelj: Draško Zidar

16. Slučajni susret u sex shopu
Produkcija i izvođenje: Teatar Rugantino, Zagreb
Autor: Peter Turrini
Redateljica: Saša Broz

17. Mali raj
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor: Milan Grgić
Redatelj: Zoran Mužić

Nagrade:

Najbolja predstava u cjelini: Zakon Zagore autora i redatelja Ivana Lea Leme u izvedbi Gradskog kazališta mladih iz Splita

Najbolja glavna muška uloga: Jan Kerekeš za ulogu Hrvoslava u predstavi U zdrav mozak Kerekesh teatra.

Najbolja ženska uloga: Lidija Florijan za ulogu Anđelije i Mia Vladović za ulogu Anđelije u predstavi Zakon Zagore Gradskog kazališta mladih iz Splita

Posebno priznanje za predstavu Levan Beach Hotel, Istarskog narodnog kazališta, Michaela i Susan Parker, u režiji Jasminka Balenovića.

Posebno priznanje: Marija Kolb za ulogu Lorelei u predstavi Muškarci više vole plavuše Morane Foretić, Dorotee Šušak i autorskog tima, u režiji Morane Foretić, a produkciji Kazališta KNAP  Centra kulture na Peščenici.

Posebno priznanje: Lara Nekić za ulogu tiktokerice Lare u predstavi Krčmarica Purgerica Carla Goldonija u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Glumačke družine Histrion.

16. Gumbekovi dani (15.-29. ožujka 2023)

1. Sastavljamo vladu!
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor: Ivan-Goran Vitez
Redatelj: Ivan-Goran Vitez

2. Cabaret Zagrepčanke i statičar
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Komedija
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

3. Sex i glad – doktor za one stvari
Produkcija i izvođenje: FIJI grupa
Autori: Tarik Filipović i Nina Skorup
Redatelj: Mario Kovač

4. Beba
Produkcija i izvođenje: Kerekesh teatar
Autor: Ljubomir Kerekeš
Redatelj: Ljubomir Kerekeš

5. Bam cabaret
Produkcija i izvođenje: Kazalište slijepih i slabovidnih Novi Život
Autor: Daniil Ivanovič Harms
Redatelj: Ivan Planinić

6. Bijeg u Delanec
Produkcija i izvođenje: UO CANTA!
Autor: Damir Horvat
Redateljica: Marija Antić

7. Tko tu koga? Zona pansiona Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: Borna Vujčić
Redateljica: Tamara Damjanović

8. #Trending
Produkcija i izvođenje: Rebel teatar
Autori: Miran Kurspahić i Rona Žulj
Redatelj: Miran Kurspahić

9. Sloboština Barbie
Produkcija i izvođenje: KunstTeatar i UO Punctum
Autorica: Maša Kolanović
Redateljica: Natalija Manojlović

10. Studentica
Produkcija i izvođenje: Divan Teatar
Autorica: Dorotea Šušak
Redatelj: Christian Jean-Michel Jalžečić

11. Sex u braku i po danu i po mraku
Produkcija i izvođenje: Pozorište Slavija
Autor: Broadway Cabaret
Redatelj: Rade Vukotić

12. Kaj je ljubav?
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Komedija, Kulturna udruga GFUK
Autor: Adam Končić
Redatelj: Adam Končić

13. Arsen + Vitez iliti što je glumac bez slobode
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autori: Zlatko Vitez (izbor stihova i glazbe Arsena Dedića)
Redatelj: Zlatko Vitez

Nagrade:

Posebno priznanje Mirni Medaković Stepinac za ulogu Bebe u istoimenoj predstavi Ljubomira Kerekeša i Kerekesh teatra. Svojim komičarskim talentom Mirna je izazivala salve smijeha, ne libeći se niti od karikiranja same sebe i svojih fizičkih atributa.

Posebno priznanje Kazalištu slijepih i slabovidnih „Novi život. s predstavom Daniila Harmsa Bam cabaret u kojoj su osim vrsnog vladanja scenskim prostorom, odabirom teksta pokazali i iznimnu svijest o aktualnoj društvenoj situaciji i globalnim problemima koji se transponiraju na osobne živote u kojima dojučerašnji progonjeni postaju današnji progonitelji i obratno.       

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Lovro Juraga za ulogu u predstavi Studentica Dorotee Šušak u produkciji Divan Teatra.

Nagrada za najbolju žensku ulogu: Nina Kaić Madić za ulogu Jessice Al Rhawi u cabaretu Zagrepčanke i statičar Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija autora i redatelja Ivana Lea Leme.

Nagrada za najbolju predstavu: cabaret Zagrepčanke i statičar u produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija autora i redatelja Ivana Lea Leme.

Nagrada za izniman doprinos doprinos i razvoj cabareta dodijeljena je Adamu Končiću koji već punih dvadeset godina oduševljava na kabaretskoj sceni Grada Zagreba

16. Festival hrvatske drame za djecu Mali Marulić (3.– 6. travnja 2023.)

1. Dislike
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac
Autorica: Petra Cicvarić
Redatelj: Peđa Gvozdić

2. Bijeli klaun
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Novi Život, Zagreb
Autor: Damir Miloš
Redateljica: Maja Kovač

3. Duga Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Dubrava, Zagreb
Autor: Dinko Šimunović
Redateljica: Ana Kreitmeyer

4. Drvljaci
Produkcija i izvođenje: Kazališne družine Pinklec, Čakovec
Autori: Vanja Jovanović, Patrik Gregurec
Redatelj: Vanja Jovanović

5. Mrljek i Prljek
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazališta lutaka Rijeka
Autor: David Petrović (prema slikovnici Jelene Pervan i Jelene Brezovec)
Redatelj: David Petrović

6. Alo, to sam ja
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autorica: Ivana Vuković
Redatelj: Ivan Plazibat

7. Divlji konj
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića, Osijek
Autor: Božidar Prosenjak
Redateljica: Tamara Kučinović

8. Ne idi daleko
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Subotica, Srbija
Autorica: Tamara Kučinović
Redateljica: Tamara Kučinović

Nagrade:

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Mrljek i Prljek, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, redatelja Davida Petrovića

Nagrada za najbolji tekst: David Petrović za tekst predstave Mrljek i Prljek, Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Nagrada za najbolju režiju: Ivan Plazibat za režiju predstave Alo, to sam ja Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje: Stipe Gugić za ulogu Aarona u predstavi Alo, to sam ja Gradskog kazališta lutaka Split te Ana Marija Štefanac za ulogu Srne u predstavi Duga,  Dječjeg kazališta Dubrava iz Zagreba

Nagrada Zdenka Mišura za najveći kazališni izazov: Tamara Kučinović za predstavu Ne idi daleko u produkciji Dječjeg kazališta iz Subotice

Nagrada za najbolju dramatizaciju ili adaptaciju teksta: Tamara Kučinović za predstavu Divlji konj, Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka

Nagrada za kolektivnu igru: ansambl predstave Divlji konj, Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka

Nagrada za najbolji ansambl festivala: ansambl predstave Alo, to sam ja Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za promicanje borbe protiv vršnjačkog nasilja: Petra Cicvarić za tekst predstave Dislike Gradskog kazališta Zorin dom iz Karlovca

Nagrada Dječjeg žirija za najbolju predstavu: Alo, to sam ja,  Ivane Vuković i redatelja Ivana Plazibata u produkciji Gradskog kazališta lutaka Split

28. Lutkarsko proljeće 27. ožujka – 1. travnja 2023.

1. Bajke i još nešto
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autori: Sara Lustig, Goran Vučko
Redatelji: Sara Lustig, Goran Vučko

2. Čarobna kapa
Produkcija i izvođenje: Teatar Barakuda 2012, Zagreb
Autori: braća Grimm
Redatelj: Boris Kovačević

3. Basne za nas danas
Produkcija i izvođenje: Kazalište Prijatelj, Zagreb
Autor: Hrvoje Zalar (prema basnama Ezopa i La Fontainea)
Redatelj: Hrvoje Zalar

4. Lila
Produkcija i izvođenje: UO Loft, Zagreb
Autorica: Nina Sabo
Redateljica: Morana Dolenc

5. Majstori
Produkcija i izvođenje: HK Pečuh
Autori: Dejan Fajfer, Goran Smoljanović
Redatelj: Goran Smoljanović

6. Mali dinosaur
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka, Zadar
Autor: Sunny Sunninsky
Redatelj: Sunny Sunninsky

7. Mjesečev san
Produkcija i izvođenje: Teatar Mjesec
Autori: Antonia Šašo Brkanić, Matija Major
Redatelj: Antonia Šašo Brkanić

8. Nove zgode Wande Lavande
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka, Rijeka
Autorica: Jelena Tondini
Redateljica: Morana Dolenc

9. O jednoj sasvim običnoj Crvenkapi
Produkcija i izvođenje: Dječje pozorište Subotica
Autori adaptacije: Bonjo Lungov i Konstantin Karakostov
Režija: Bonjo Lungov i Konstantin Karakostov

10. Oholica
Produkcija i izvođenje: Lutkarsko kazalište Mostar
Autori: Zdenka Mišura (prema priči braće Grimm)
Redateljica: Milena Blažanović

11. Postolar i vrag Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić, Vinkovci
Autor: prema motivima Augusta Šenoe
Redatelj: Ivan Ćaćić

12. Stonoga Goga
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco, Zagreb
Autor: Andrijana Grgičević
Redateljica: Renata Carola Gatica

13. Tri medvjeda i gitara
Produkcija i izvođenje: DK Branka Mihaljevića, Osijek
Autor: Ludwing Bauer
Redateljica: Morana Dolenc

14. Tri praščića
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autorica: Ana Tonković Dolenčić
Redatelj: Leo Katunarić

15. Vuk i sedmi kozlić
Produkcija i izvođenje: KD Ivane Brlić Mažuranić, Slavonski Brod
Autor: Kristina Kegljen prema priči braće Grimm
Redatelj: Mario Kovač

16. Zuboland
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autorica: Marijana Matoković
Redateljica: Marijana Matoković

Mali bok, Bjelovar (od 29. ožujka – 4. travnja 2023.)

1. Ne može
Produkcija i izvođenje: Boom! Teatar, Zagreb
Autori: Marin Lisjak prema priči Vojka V
Redateljica: Helena Petković

2. Tajni vrt
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Shooma
Autorice: Sabrina Fraternali, Anna Javoran, Irma Unušić
Koncept i koreografija: Sabrina Fraternali, Anna Javoran, Irma Unušić

3. Vuka se ne bojim ja
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Čakovec
Autorica: Tanja Novak
Redatelj: Romano Bogdan

4. Šuma Striborova
Produkcija i izvođenje: Bjelovarsko kazalište
Autor: Marko Dragičević prema priči Ivane Brlić Mažuranić

5. Rocknroll bajka
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića, Osijek i Gradsko kazalište Joza Ivakić, Vinkovci
Autor: Milan Fošner (prema stripu Štefa Bartolića)
Redatelj: Mario Kovač

6. Tri medvjeda i gitara
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića, Osijek
Autor: Ludwing Bauer
Redateljica: Morana Dolenc

Perforacije (27. lipnja – 2. srpnja 2023.)

1. Oni karijeru grade šutnjom 
Autori: SoXe (Sonja Leboš i Ksenija Kordić)

2. Amene
Autori: žuж

3. Njezine neprošivene šutnje
Autorica: Nikolina Butorac

4. Bitches&Stiches
Autori: Irena Boćkai i Ana Katulić

5. Na mjestu studije muškosti
Autor: Igor Zenzerović

6. Vitezovi, a mučenici
Autorica: Lucija Žuti

7. Priprema za sadašnje
Produkcija i izvođenje: festival Perforacija, udruga Domino i CM Ribnjak
Autorica: Ana Kreitmeyer

8. Kata Strofa
Produkcija i izvođenje: Udruga Domino
Autorica: Matea Bilosnić

9. Heroes (perforacije u Dubrovniku)Produkcija i izvođenje: Malo sutra, Domino, ARL
Autori: Bruno Isaković i Mia Zalukar

10. Krize
Produkcija i izvođenje: Nova Pošta, Slovensko mladensko gledališče, Bitef Beograd i Domino, Zagreb
Redatelj: Žiga Divjak

11. Krug
Autorica: Arijana Lekić Fridrih

12. True Story
Produkcija i izvođenje: Via Negativa, Slovenija
Autori: Satya Bhabha & Jonathan Bonnici

13. Mandić Cirkus
Produkcija i izvođenje: Via Negativa, Slovenija
Autori: Marko Mandić, Bojan Jablanovec
Redatelj: Bojan Jablanovec

14. Opera commerciale 2
Produkcija i izvođenje: Domino, Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII)
Autorica: Sonja Leboš

33. Marulićevi dani

1. 55 kvadrata
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autorica: Ivana Vuković
Redatelj: Ivan Plazibat

2. Krijesnice
Produkcija i izvođenje: Kazalište Marina Držića, Dubrovnik
Autorica: Tena Štivičić
Redatelj: Paolo Tišljarić

3. Kabaret Kaspar
Produkcija i izvođenje: Slovensko narodno gledališće, Ljubljana
Autorica: Tena Štivičić
Redatelj: Marjan Nečak

4. Noć s Aleksom
Produkcija i izvođenje: HNK Mostar
Autor: Marko Tomaš
Redatelj: Ivica Buljan

5. Moj sin samo malo sporije hoda
Produkcija i izvođenje: Sarajevski ratni teatar SARTR
Autor: Ivor Martinić
Redatelj: Ivan Plazibat

6. Plodna voda
Produkcija i izvođenje: HNK Zagreb
Autorica: Marina Vujčić
Redateljica: Nenni Delmestre

7. Semafor
Produkcija i izvođenje: GK Zorin dom, Karlovac
Autorica: Petra Cicvarić
Redatelj: Peđa Gvozdić

8. Franz
Produkcija i izvođenje: Teatar &td, Zagreb
Autor: Tomislav Zajec
Redatelj: Rene Medvešek

9. Sloboština Barbie
Produkcija i izvođenje: UO Punctum, KunstTeatar, Zagreb
Autorica: Maša Kolanović
Redateljica: Natalija Manojlović

10. Tako nam Bog pomogao
Produkcija i izvođenje: PlayDrama, Split
Autor: Hrvoje Korbar (po motivima knjige Borisa Dežulovića)
Redatelj: Hrvoje Korbar

11. Na dnu oceana postoje neki svjetovi
Produkcija i izvođenje: UO Arterarij, Zagreb
Autor: Romano Nikolić (prema motivima Euripidove Medeje)
Redatelj: Romano Nikolić

12. U malu je uša đava (izvan konkurencije)Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autorica: Tisja Kljaković Braić
Redatelj: Mario Kovač

Nagrade:

Nagrada Marul za najbolju predstavu u cjelini: 55 kvadrata autorice Ivane Vuković, redatelja Ivana Plazibata, produkcija HNK Split

Nagrada Marul za suvremeni dramski tekst: Petra Cicvarić za predstavu Semafor, produkcija GK Zorin dom, Karlovac

Nagrada Marul za najbolju režiju: Marjan Nečak za režiju predstave Kabaret Kaspar, Slovenskog narodnog gledališća iz Ljubljane

Nagrada Marul za umjetničko ostvarenje:Frane Mašković i Anita Matić Delić za predstavu Na dnu oceana postoje neki svjetovi, produkcija UO Arterarij

Nagrada Marul za dramaturgiju: Roman Nikolić, Olja Lozica, Anita Matić Delić i Frane Mašković za predstavu Na dnu oceana postoje neki svjetovi, UO Arterarij, Zagreb

Nagrada Marul za glumačka ostvarenja: Arijana Čulina za ulogu Fani u predstavi 55 kvadrata, u produkciji HNK Split i Stipe Radoja za ulogu Boga u predstavi Tako nam Bog pomogao, u produkciji PlayDrama,Split

Nagrada publike za najbolju predstavu: Tako nam Bog pomogao, Playdrama, Split

Nagrada žirija čitatelja Slobodne Dalmacije za glumačko ostvarenje:Stipe Jelaska za ulogu anđela Gabrijela u predstavi Tako nam Bog pomogao, produkcija Playdrama, Split

20. BOK fest, Bjelovar (28. travnja – 9. svibnja 2023.)

1. Potonja ura Njegošova
Autor: Slobodan Tomović
Redatelj: Blagota Eraković

2. Tvorničke postavke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autori: Ivica Ivanišević, Marina Vujčić
Redateljica: Ksenija Marinković

3. Govori ljubav (kolaž program)Produkcija i izvođenje: Kazališna družina „Glumci u Zagvozdu“

4. Krijesnice
Produkcija i izvođenje: Kazališe Marin Držić, Dubrovnik
Autorica: Tena Štivičić
Redatelj: Paolo Tišljarić

5. Tko se boji Virginije Wolf
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses
Autor: Edward Albee
Redateljica: Lenka Udovički

6. Vla Vla Vlajland
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

7. Konji ubijaju, zar ne?
Produkcija i izvođenje: Gradsko pozorište Podgorica
Autori: Maja Pelević (prema romanu Horacea McCoya)
Redatelj: Kokan Mladenović

8. Ljubičasto
Produkcija i izvođenje: Kameni teatar 55, Sarajevo
Autor: Selma Spahić, Tatjana Šojić, Maja Izetbegović, Boris Ler, Sabit Sejdinović, Anja Kraljević, Emina Omerović
Redateljica: Selma Spahić

9. Ifigenija
Produkcija i izvođenje: Bjelovarsko kazalište
Autorica: Lana Šarić
Redatelj: Margareta Fabičević

10. Rat i mir
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište, Beograd
Autor: Lav Nikolajevič Tolstoj
Redatelj: Boris Liješević

11. A ti još plačeš
Produkcija i izvođenje: Bjelovarsko kazalište
Autorica: Ana Perković
Redateljica: Ana Perković

30. Festival glumca (14. – 21. svibnja 2023.)

1. Pseće srce
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb
Autor: Mihail A. Bulgakov
Redatelj: Aleksandar Švabić

2. Mala zabava
Produkcija i izvođenje: Sveučilište u Zagrebu, Studentski centar, Teatar &td, Zagreb
Autori: Vanja Jovanović, Petra Pleše
Redatelj: Vanja Jovanović

3. Kronika seoske ljubavi
Produkcija i izvođenje: Teatar Rugatino
Autor: Ivan Vidić
Redatelj: Dario Harjaček

4. Studentica
Produkcija i izvođenje: Divan teatar, Zagreb
Autorica: Dorotea Šušak
Redatelj: Christian Jean-Michel Jalžečić

5. Puni pansion
Produkcija i izvođenje: B GLAD produkcija, Samobor
Autor: Igor Weidlich
Redateljica: Tihana Strmečki

6. 55 kvadrata
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autorica: Ivana Vuković
Redatelj: Ivan Plazibat

7. Yerma
Produkcija i izvođenje: HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka
Autor: Federico Garcia Lorca
Redatelj: Rajna Racz

8. Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja
Produkcija i izvođenje: HNK Zadar, Kazalište lutaka Zadar
Autor: Ivo Brešan
Redatelj: Dražen Ferenčina

9. Mistero Buffo 2
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula
Autor: Dario Fo
Redatelj: Valter Roša

10. Nora – kuća lutaka
Produkcija i izvođenje: Kazalište Marina Držića, Dubrovnik i Gradsko kazalište „Joza Ivakić“ Vinkovci
Autor: Henrik Ibsen
Redatelj: Paolo Tišljarić

11. Budala za večeru
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor: Francis Veber
Redatelj: Draško Zidar

12. Beba
Produkcija i izvođenje: Kerekesh teatar, Varaždin
Autor: Ljubomir Kerekeš
Redatelj: Ljubomir Kerekeš

13. Slučaj maturanta Wagnera
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autor: Marijan Matković
Redatelj: Jasmin Novljaković

14. Rusalka
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena, Zagreb
Autor: Ivica Šimić
Redatelj: Ivica Šimić

15. Ivica i Marica
Produkcija i izvođenje: Lutkarska scena „Ivana Brlić Mažuranić“ Zagreb
Autori: braća Grimm
Redatelj: Luka Juričić

16. Otočka Terca
Produkcija i izvođenje: Centar za kulturu Novi Vinodolski
Autori: Beatrice Kurbel / Ana Vilenica
Redatelj: Ivan Vanja Alač

Nagrade:

Nagrada Fabijan Šovagović  za najbolje glumačko ostvarenje – glumci:

Ivan Simon za ulogu u predstavi Mala zabava U režiji Vanje Jovanovića i produkciji Sveučilišta u Zagrebu – Studentskog centra – Teatra &TD iz Zagreba

Davor Jureško za ulogu Učitelja Škunce u predstavi Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta iz Zadra i  Kazališta lutaka Zadar

Nagrada Fabijan Šovagović za najbolje glumačko ostvarenje – glumice:

Olivera Baljak za ulogu Bele u predstavi Otočka terca u režiji Ivana Vanje Alača i produkciji Centra za kulturu Novi Vinodolski

Arijana Čulina za ulogu Fani u predstavi 55 kvadrata u režiji Ivana Plazibata i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta iz Splita

Nagrada Ivo Fici za najbolje glumačko ostvarenje mladog glumca do 28 godina: Luka Knez za ulogu u predstavi Mala zabava u režiji Vanje Jovanovića i produkciji Sveučilišta u Zagrebu – Studentskog centra – Teatra &TD iz Zagreba

Nagrada Nada Subotić za najbolje glumačko ostvarenje mlade glumice do 28 godina: Lucija Dujmović za ulogu u predstavi Studentica u režiji Christiana Jean-Michaela Jalžetića i produkciji Divan teatra iz Zagreba

Nagrada Nevenka Filipović za najbolje glumačko ostvarenje u predstavi za djecu i mlade: Zdenka Šustić za ulogu u predstavi Ivica i Marica u režiji Luke Juričića i produkciji Lutkarske scene „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Zagreba

Nagrada Vanja Drach za najbolju predstavu u cjelini dodjeljuje se predstavi Mala zabava u režiji Vanje Jovanovića i produkciji Sveučilišta u Zagrebu – Studentskog centra – Teatra &TD iz Zagreba

Nagrada Zvonimir Torjanac za svekoliki umjetnički i društveni doprinos kazališnoj umjetnosti na Festivalu glumca: Himzi Nuhanoviću

Nagrada Ivo Gregurević za izniman doprinos Festivalu glumca i glumačkom pozivu: Zlatku Vitezu

Posebno priznanje za osobni doprinos i dugogodišnje sudjelovanje u organizaciji Festivala glumca: Željku Sladetiću

Posebno priznanje za dugogodišnji doprinos i sudjelovanje u organizaciji Festivala glumca vjernom partneru festivala tvrtki Iločki podrumi d.d.

47. Dani satire Fadila Hadžića 6.- 21. lipnja 2023.

1. Sloboština Barbie
Produkcija i izvođenje: UO Punctum, KunstTeatar
Autorica: Maša Kolanović
Redateljica: Natalija Manojlović

2. Tko tu koga? Zona pansiona
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: Borna Vujčić
Redateljica: Tamara Damjanović

3. Bravo za klovna
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište / Narodno kazalište / NépszínházSubotica
Autorica: Minja Peković
Redateljica: Minja Peković

4. U malu je uša đava
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autorica: Tisja Kljaković Braić
Redatelj: Mario Kovač

5. Ja sam ona koja nisam
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Mate Matišić
Redatelj: Paolo Magelli

6. Moj sin samo malo sporije hoda
Produkcija i izvođenje: SARTR Sarajevski ratni teatar
Autor: Ivor Martinić
Redatelj: Ivan Plazibat

7. Sorry
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autor: Bobo Jelčić
Redatelj: Bobo Jelčić

8. Kralj Ubu
Produkcija i izvođenje: GDK Gavella, GSK Kerempuh
Autor: Alfred Jarry
Redatelj: Miran Kurspahić

9. Naš sin
Produkcija i izvođenje: Hartefakt, Beograd
Autor: Patrik Lazić
Redatelj: Patrik Lazić

10. Tako nam Bog pomogao
Produkcija i izvođenje: PlayDrama, Split
Autor: Hrvoje Korbar (prema knjizi Borisa Dežulovića)
Redatelj: Hrvoje Korbar

11. Ibi The Great
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište Sombor
Autor: András Urbán po drami Alfreda Jarryja
Redatelj: András Urbán

Nagrade:

Velika nagrada Večernjeg lista za najbolju predstavu u cjelini: Ja sam ona koja nisam Mate Matišića u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada za najbolju režiju: Paolo Magelli za predstavu Ja sam ona koja nisam u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada Fadil Hadžić za najbolji tekst: Mate Matišić za predstavu Ja sam ona koja nisam u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada za najbolju žensku ulogu: Minja Peković za ulogu u predstavi Bravo za klovna u izvedbi  Narodnog pozorišta Narodnog kazališta Népszínház Subotica

Nagrada za najbolju mušku ulogu Mladen Crnobrnja Gumbek: Marko Makovičić za ulogu Michaela u predstavi Bobe Jelčića Sorry u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb

Nagrada Ivo Serdar za ulogu koju je publika najbolje prihvatila: Nenad Srdelić za ulogu Dida Žarka u predstavi Tisje Kljaković Braić U malu je uša đava u režiji Marija Kovača i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split

Nagrada Sabrija Biser mladoj glumici / glumcu do 28 godina: Stipe Jelaska za uloge u predstavi Tako nam bog pomogao prema motivima knjige Borisa Dežulovića u režiji Hrvoja Korbara i izvedbi Playdrame Split

Nagrada za najbolju sporednu žensku ulogu: Jasna Diklić za ulogu u predstavi Ivora Martinića Moj sin samo malo sporije hoda u režiji Ivana Plazibata i izvedbi SARTRA Sarajevskog ratnog teatra

Nagrada za najbolju sporednu mušku ulogu: Filip Nola za ulogu susjeda u predstavi Mate Matišića Ja sam ona koja nisam u režiji Paola Magellija i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Posebna nagrada za specijalno postignuće: Minja Peković za kompletno autorsko i izvedbeno postignuće u autorskom projektu Bravo za klovna  u izvedbi Narodnog pozorišta Narodnog kazališta Népszínház Subotica

Osječko ljeto kulture, 2023.

1. Testosteron
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit, Ludens teatar, Osječko ljeto kulture
Autor: Andrzej Saramanovitz
Redatelj: Jasmin Novljaković

2. Tajni vrt
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek
Autorica: Frances Hodgson Burnett
Redatelj: Fabrizio Montecchi

3. San ljetne noći
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Osijek
Autor: William Shakespeare
Redateljica: Tamara Damjanović

4. Tri prašćića
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište „Joza Ivakić“ Vinkovci
Autor: Jacob Grimm
Redatelj: Vjekoslav Janković

5. Pračovjek
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Zakon Teatar, Theater Mogul
Autor: Rob Becker
Redatelj: Peđa Gvozdić

6. Kuhari
Produkcija i izvođenje: Teatar to go
Autor: Goran Smoljanović
Redatelj: Goran Smoljanović

7. Dekadencija
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište „Joza Ivakić“ Vinkovci, KC Osijek
Autor: Steven Berkoff
Redatelj: Ivan Kristijan Majić

8. CABAres CABArei
Autor: Zijah A. Sokolović
Redatelj: Zijah A. Sokolović

9. Emigranti
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište “Joza Ivakić” Vinkovci
Autor: Slawomir Mrožek
Redatelj: Jasmin Novljaković

10. Šetači pasa Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Tragači
Autorica: Jelena Hadži-Manev
Redateljica: Jelena Hadži-Manev

11. Pričom te zovem
Autorica: Margareta Perišić

12. Šarlatan
Autori: Andras Hathazi, Tom Dugdale
Redatelj: Robert Raponja

29. Zadarsko kazališno ljeto (27. lipnja – 31. srpnja 2023.)

1. Prijatelji
Produkcija i izvođenje: Teatar Rugatino, HNK Zadar
Autori: Vanja Jovanović / Filip Jurjević
Redatelj: Vanja Jovanović

2. Umišljeni bolesnik
Produkcija i izvođenje: HNK Zadar
Autor: J.B.P. Molière
Redatelj: Vinko Radovčić

3. 1518
Produkcija i izvođenje: Zadarski plesni ansambl, HNK Zadar
Autorica: Matea Bilosnić
Koreografija: Matea Bilosnić

4. Mali raj
Produkcija i izvođenje: GD Histion
Autor: Milan Grgić
Redatelj: Zoran Mužić

5. Pizza s Krešom
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Urbi et Orbi
Autor: Robert Kurbaša
Redatelj: Robert Kurbaša

6. Otočka terca
Produkcija i izvođenje: Centar za kulturu Novi Vinodolski
Autor: prema dramskom tekstu Beatrice Kurbel
Redatelj: Ivan Vanja Alač

7. Hotel nostalgija
Produkcija i izvođenje: Kazališna grupa Lectirum
Autor: prema motivima Hotel Plaza Neila Simona
Redateljica: Nina Kleflin

8. Bit će sve uredu
Produkcija i izvođenje: Teatar Gavran
Autor: Miro Gavran
Redatelj: Boris Kovačević

9. (Pret)posljednja panda ili statika
Produkcija i izvođenje: Drama plus, HNK Zadar
Autor: Dino Pešut
Redatelj: Vinko Radovčić

10. Tvorničke postavke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autori: Ivica Ivanišević i Marina Vujčić
Redateljica: Ksenija Marinković

63. Međunarodni dječji festival, Šibenik

1. Ribar Palunko i njegova žena
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina “Ivana Brlić Mažuranić”
Autorica: Ivana Brlić Mažuranić
Redatelj: Mario Kovač

2. Mrljek i Prljek
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autori: David Petrović (prema slikovnicama Jelene Pervan i Jelene Brezovec)
Redatelj: David Petrović

3. Mama je kriva za sve Produkcija i izvođenje: Scena Gorica, Velika Gorica
Autor: Zoran Pongrašić
Redateljica: Lea Anastasija Fleger

4. Filar
Produkcija i izvođenje: (Španjolska)
Autorica: Antonella D’Ascenzi
Koreografkinja: Antonella D’Ascenzi

5. Vuk i sedam kozlića
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autori: braća Grimm
Redatelj: Zoran Pezo

6. Mala Frida
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb
Autori: Anica Tomić i Jelena Kovačić
Redateljica: Anica Tomić

7. Tri praščića
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci
Autori: Vjekoslav Janković (prema motivima J.Grimma)
Redatelj: Vjekoslav Janković

8. Xocolat /Chocolate/ Čokolada
Produkcija i izvođenje: Teatro Paraiso (Španjolska)
Autor: Ramón Molins
Redatelj: Ramón Molins

9. Mačak u čizmama
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih Split
Autor: Charles Perrault
Redateljica: Nina Keflin

10. Pakleni pas / Il cane infernale
Produkcija i izvođenje: Teatro Medico Ipnotico (Italija)
Autor: Patrizio Dall’Argine
Redatelj: Patrizio Dall’Argine

11. Zlatokosa
Produkcija i izvođenje: Pozorište lutaka u Mostaru (Bosna i Hercegovina)
Autori: braća Grimm
Redateljica: Jelena Đorđević

12. Cipele / Shoes
Produkcija i izvođenje: Cie La Tête à l’Envers (Belgija)
Autorica: Anne-Claire Van Oudenhove
Redateljica: Anne-Claire Van Oudenhove

13. Pretci / Ancestors
Produkcija i izvođenje: Vietnam National Puppetry Theater (Vijetnam)
Autor: prema narodnim motivima

14. Pjeva mi se pjesma: Orkestra Pokoloka
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco, Zagreb
Autor: Teatar Poco Loco
Redateljica: Renata Carola Gatica

15. Repertoar
Produkcija i izvođenje: Dramski studio Ivana Jelić Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku
Autori: Dramski studio Ivana Jelić
Redateljica: Oriana Kunčić

16. Ježeva kućica
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Trešnja, Zagreb
Autor: Branko Ćopić
Redateljica: Helena Petković

17. Aladin
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Po motivima pripovjetke Tisuću i jedna noć
Redateljica: Kristina Jakšić Balaž

18. Cirkus insekata
Produkcija i izvođenje: String Theatre (Velika Britanija)
Autor: Alfonso de Lázaro, Raúl García, Soledad Zárate
Režija: String Theatre

19. Dražen
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Šibenik, Kazalište Trešnja, Zagreb
Autori: Paško Vukasović i Ivana Vuković
Redatelj: Paško Vukasović

20. Poštanska bajka
Produkcija i izvođenje: Akademija za umjetnost i kulturu Osijek

21. O ne! Kabaret
Produkcija i izvođenje: Cirkorama

22. Duo šmizle – litnji đir
Produkcija i izvođenje: Cirkorama

23. Zacirkusana poljana
Produkcija i izvođenje: Cirkorama, Triko cirkus teatar, La papa

24. Klaunske šetnje i varijacije Produkcija i izvođenje: Cirk pozor i Triko cirkus teatar

25. Ulični modni defile
Produkcija i izvođenje: Cirk pozor

26. Đon Kesten
Produkcija i izvođenje: Cirkultura

27. Fayarrgh
Produkcija i izvođenje: Loop Cirkus

28. Sad ću i budem
Produkcija i izvođenje: Cirkultura

29. UV – led cabaret
Produkcija i izvođenje: Cirkultura

30. Čudesna šuma
Produkcija i izvođenje: Triko cirkus teatar

31. Oštroglave gušterice
Produkcija i izvođenje: Triko cirkus teatar

32. Opera za bebe
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko društvo skladatelja i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Autori: Ivana Đula, Selena Gazda, Tena Novak Vincek, Lucija Stanojević, Irma Unušić

24. Međunarodni festival komornog teatra Zlatni lav, Umag (19. – 25. lipnja 2023.)

1. Svinje
Produkcija i izvođenje: Dramski studio Umag
Autor: Tomislav Zajec
Voditelj predstave: Sven Begić

2. Nema putne
Produkcija i izvođenje: Radio Teatar i Srpsko narodno vijeće, Zagreb
Autor: Antoni Buljan
Redatelj: Dražen Krešić

3. Francamente
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište –Gradsko kazalište Pula
Autorica: Petra B. Blašković
Redateljica: Petra B. Blašković

4. Mulej
Produkcija i izvođenje: Novi Sad (Srbija)
Autor: Erlend Loe
Režija: Anica Petrović, Momčilo Miljković

5. Sea Wall
Produkcija i izvođenje: Gledališče Koper, Teatro Capodistria (Slovenija)
Autor: Simon Stephens
Redatelj: Boris Cavazza

6. Vse sijajne stvari
Produkcija i izvođenje: Slovensko narodno gledališče Ljubljana (Slovenija)
Autor: Duncan Macmillan
Redateljica: Nataša Barbara Gračner

7. Ubij se, tata – pet drama
Produkcija i izvođenje:  Nakladnička kuća Fraktura, Zagreb
Autorica: Monika Herceg

Nagrade:

Zlatni Lav dodjeljuje se predstavama Vse sijajne stvari u  izvedbi Slovenskog narodnog gledališča Ljubljana i  predstavi Svinje u izvedbi Dramskog studija Umag(o)

Zlatni Lav dodjeljuje se Nikoli Nediću za ulogu Sineka u predstavi Nema putne u produkciji zagrebačkog RadioTeatra i Srpskog narodnog vijeća.

Grand prix 24. festivala Zlatni lav u Umagu – ne dodjeljuje se

26. Glumci u Zagvozdu

1. Tvorničke postavke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva, Zagreb
Autori: Ivica Ivanišević, Marina Vujčić
Redateljica: Ksenija Marinković

2. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit, Zagreb
Autor: Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

3. Disco Baba
Produkcija i izvođenje: Ari Artem, Split
Autorica: Arijana Čulina
Redateljica: Arijana Čulina

4. Zakon Zagore
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih Split
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

38. Zagrebačko histrionsko ljeto na Opatovini

1. Krčmarica Purgerica
Produkcija i izvođenje: GD Histrion, Zagreb
Autor: Carlo Goldoni
Redatelj: Dražen Ferenčina

69. Splitsko ljeto

1. Gazdarica
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Carlo Goldoni / Peter Turrini
Redatelj: Samo M. Strelec

2. LizistRATa
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Aristofan, Homer, Predrag Lucić i Mate Matišić
Redatelj: Paolo Magelli

3. Tako nam Bog pomogao
Produkcija i izvođenje: PlayDrama Split
Autor: Hrvoje Korbar po motivima knjige Borisa Dežulovića
Redatelj: Hrvoje Korbar

4. Ana Karenjina
Produkcija i izvođenje: Dramski studio „Prazan prostor“ i Kraljevsko pozorište „Zetski dom“
Autor: Lav Nikolajevič Tolstoj
Redatelj: Mirko Radonjić

5. Smij i suze starega Splita
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Ivan Kovačić
Redatelj: Goran Golovko

6. Mala čuda
Produkcija i izvođenje: Studio EXIT, TeatruM
Autorica: Sanja Milardović
Redatelj: Sanja Milardović

7. Flex
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Punctum i KunstTeatar, Zagreb
Autor: Ivan Penović
Redatelj: Ivan Penović

8. Tosca (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Giacomo Puccini
Redatelj: Goran Golovko

9. Dora i Slava (balet)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autorica glazbe: Dora Pejačević 
Koreograf: Martin Chaix

10. Ero s onoga svijeta (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Jakov Gotovac
Redatelj: Krešimir Dolenčić

11. Decadance (balet)
Produkcija i izvođenje: HNK Zagreb
Autor: Ohad Naharin
Koreograf: Ohad Naharin

12. Gore (balet)
Produkcija i izvođenje: Zagrebački plesni ansambl
Autori glazbe: Nenad Kovačić, Ferenc Feher
Koreograf: Ferenc Fehér

13. Veliki Gatsby (balet)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor:  Francis Scott Fitzgerald
Redatelj: Leo Mujić

14. Opera gala (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autori:  Richard Wagner, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini
Dirigent: Veton Marevci

Nagrade:

Nagrada Judita za najbolje umjetničko postignuće u glazbenom programu: Orest Shourgot za solistički recital Remek-djela za solo-violinu.

Nagrada Judita za dramski program: ansambl predstave Ana Karenjina u koprodukciji Dramskog studija Prazan prostor i Kraljevskog pozorišta Zetski dom, u režiji Mirka Radonjića.

23. sezona kazališta Ulysses

1. Othello
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses, Sarajevski ratni teatrar SARTR
Autor: William ShakespeareRedateljica: Oksana Dmitrieva

2. Kralj Lear
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses
Autor: William Shakespeare
Redateljica: Lenka Udovički

3. Nosorog  
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses
Autor: Eugène Ionesco
Redateljica: Lenka Udovički

4. Tko se boji Virginije Woolf
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses, Beogradsko dramsko pozorište
Redateljica: Lenka Udovički

5. Bez portfelja
Produkcija i izvođenje: Gradsko pozorište Podgorica, Festival Barski ljetopis
Autor: Stevan Koprivica
Redatelj: Branislav Mićunović

6. Mirna Bosna
Produkcija i izvođenje: Kameni teatar 55, Sarajevo
Autor: Boris Lalić
Redatelj: Saša Peševski

7. Bog masakra
Produkcija i izvođenje: Mestno gledališče Ljubljana
Autorica: Yasmina Reza
Redatelj: Diego de Brea

8. Zemlja vukova
Autorski projekt: Tonka Mršić, Gala Nikolić
Redateljica: Gala Nikolić

9. Tramvaj zvan čežnja
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses, Beogradsko dramsko pozorište, BELEF festival
Autor: Tennessee Williams
Redateljica: Lenka Udovički

10. Mistero Buffo
Produkcija i izvođenje: Kazalište Grupa, Triko Cirkus Teatar, Zagreb
Autor: Dario Fo
Redateljica: Lee Delong

11. Eskulap – anatomska eks mašina
Produkcija i izvođenje: Studio ELL Korčula
Autorica: Mila Manojlović

12. (Pra)Faust
Produkcija i izvođenje: Kazalište Ulysses, Beogradsko dramsko pozorište
Autor: J.W. Goethe
Redatelj: Boris Liješević

13. Glumac je… glumac… je glumac
Autor: Zijah A. Sokolović

14. Moj muž
Produkcija i izvođenje: Dramski teatar Skoplje
Autorica: Rumena Bužarovska
Redateljica: Nela Vitošević

15. My name is Goran Stefanovski
Produkcija i izvođenje: Dramski teatar Skoplje
Autori: Branislava Ilić(prema dramama Gorana Stefanovskog)
Redatelj: Branislav Mićunović

56. PIF – međunarodni festival kazališta lutaka

1. Sam
Produkcija i izvođenje: Bubble Dragon, Seul (Južna Koreja)
Autor: Yong Shin

2. Ružno pače
Produkcija i izvođenje: Zaklada – O Gustav!, Łódź (Poljska)
Autor: Ewa Gałat (prema H.C. Andersenu)
Režija: Ewa Gałat, Anna Guzik, Anna Zadęcka-Zięba

3. Tajna malog žira
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Maribor (Slovenija)
Autorica: Saša Eržen
Redatelj: Silvan Omerzu

4. Razigrani tonovi
Produkcija i izvođenje: Kazalište Toihaus, Salzburg (Austrija)
Autori: Felicitas Biller, Cornelia Böhnisch, Agnes Distelberger, Katharina Frieda Meier, Katharina Schrott, Julia Schwarzbach, Yoko Yagihara

5. Drvljaci
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Čakovec
Autori: Vanja Jovanović, Patrik Gregurec
Redatelj: Vanja Jovanović

6. Putovanje dobrog Hansa Böhma Europom
Produkcija i izvođenje: Kazalište Alfa, Plzeň (Češka)
Autori: Tomsa Legierski, Petra Kosová & Co
Redatelj: Tomsa Legierski

7. Palčica
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Ljubljana (Slovenija)
Autor: H. C. Andersen
Redateljica: Maja Kunšič

8. Metamorfoze
Produkcija i izvođenje: Kazalište mladih Novi Sad (Srbija)
Autor: Saša Latinović
Redatelj: Saša Latinović

9. Tobija
Produkcija i izvođenje: Kazalište mladih Sarajevo, (Bosna i Hercegovina)
Autor: Zdeněk Florian
Redatelj: Mario Drmać

10. Sjaj
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Sofija, NoBlink (Bugarska)
Autorica: Galina Savova
Redateljica: Galina Savova

11. Ne draži medvjeda
Produkcija i izvođenje: Kazalište The Key, Tel Aviv (Izrael)
Autori: Dikla Katz, Avi Zlicha
Redatelji: Avi Zlicha, Dikla Katz

12. Pepeljuga
Produkcija i izvođenje: Kazalište Zaches, Firenca (Italija)
Redateljica: Luana Gramegna

13. Mehanika duše, eh man he
Produkcija i izvođenje: Zero en Conducta, La Garriga (Španjolska)
Autori: Julieta Gascón, Jose Puchades (Putxa), David Maqueda
Redatelji: Julieta Gascón, Jose Puchades (Putxa)

14. Gdje su nastale čarapice?
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Hrvatska
Autorica: Mila Čuljak
Redateljica: Mila Čuljak

15. Pčelica MajaProdukcija i izvođenje:  Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autori: Ivana Đula, Milica Sinkauz (po motivima romana Waldemara Bonselsa)
Redateljica: Renata Carola Gatica

16. Kliker
Produkcija i izvođenje:  Akademija za umjetnost i kulturu Osijek
Autori: studenti izvođači (Gabrijela Redžić, Mathilde Vukosavljević, Ana Lanšćak, Ana Dora Bajto, Dorian Vicić, Fran Hercog, Domagoj Pintarić) i mentorice (Tamara Kučinović, Sheron Pimpi-Steine)

17. Tunja
Produkcija i izvođenje:  Kazališna družina Ivana Brlić Mažuranić, Slavonski Brod
Autori: Matej Safundžić, Andrija Krištof (prema pjesmi Grigora Viteza)
Redatelj: Matej Safundžić

18. Kraljevna na listu koprive  
Produkcija i izvođenje:  Lutkarska skupina Kopriva pec pec, Društvo Naša djeca, Koprivnica
Autorica: Gordana Škundrić
Redateljica: Tigrena Csik

19. Crna ljepotica 
Produkcija i izvođenje:  Lutkarska radionica OŠ Vjenceslava Novaka
Autorica: Branka Ražov

20. Šumska nimfa
Produkcija i izvođenje:  Association Cultural decentralization (Bugarska)

21. Kazalište lutaka sunčeve svjetlosti
Produkcija i izvođenje:  Kazalište lutaka Malle Malle, Bugarska

22. Divovski mjehur sapunice
Produkcija i izvođenje:  Kazalište lutaka Malle Malle, Bugarska

23. Kako su Liljo i Kosjenka pobijedili zlu neslogu (otkazana predstava)
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autori: Ivana Vuković (prema motivima Ivane Brlić Mažuranić)
Redatelj: Branimir Rakić

Nagrade:

Nagrada za kreativnu ulogu svjetla: Francesco Givone za predstavu Pepeljuga, Kazalište Zaches, Italija

Nagrada za koreografiju: Ansambl predstave Mehanika duše, eh man he, Zero en Conducta, Španjolska

Nagrada za scensku glazbu: ansambl predstave Metamorfoze, Kazalište mladih Novi Sad, Srbija

Nagrada za tehnološka rješenja lutaka: Karel Czech za predstavu Putovanje dobrog Hansa Böhma Europom, Kazalište Alfa, Češka

Nagrada za kreaciju lutaka: Maria Gurevitch za predstavu Ne draži medvjeda, Kazalište The Key, Izrael

Nagrada za scenografiju: Milica Grbić Komazec i Saša Latinović za predstavu Metamorfoze, Kazalište mladih Novi Sad, Srbija

Nagrada za za glumačku i animatorsku kreaciju: Daniel Horečny za ulogu Hansa u predstavi Putovanje dobrog Hansa Böhma Europom, Kazalište Alfa, Češka

Nagrada za glumačku i animatorsku kreaciju za cjelovitu scensku igru i animaciju: Mario Drmač za predstavu Tobija, Kazalište mladih Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Nagrade za glumačku i animatorsku kreaciju: Maja Kunšič za ulogu vrtlarice u predstavi Palčica, Kazališta lutaka Ljubljana, Slovenija

Nagrada za glumačku i animatorsku kreaciju:  Ansambl predstave Drvljaci za predstavu Drvljaci, Kazališna družina Pinklec, Hrvatska

Nagrada za glumačku i animatorsku kreaciju: Ansambl predstave Mehanika duše, za predstavu Mehanika duše, eh man he, Zero en Conducta, Španjolska

Nagrada za režiju predstave: Tomsa Legierski za predstavu Putovanje dobrog Hansa Böhma Europom, Kazalište Alfa, Češka

Nagrada Tibor Sekelj za predstavu s najhumanijom porukom: Kazalište Zero en Conducta, Španjolska, za predstavu Mehanika duše, eh man he

Glavna nagrada Milan Čečuk za najbolju predstavu u cjelini: Kazalište Alfa, Češka, za predstavu Putovanje dobrog Hansa Böhma Europom

Nagrada dječjeg žirija za najbolju predstavu: Pepeljuga u izvedbi Kazališta Zaches, Italija

28. Revija lutkarskih kazališta, Rijeka

1. Mesarica
Produkcija i izvođenje: Teatro Matita (Slovenija)
Autori: Matija Solce, Fran Levstik
Redatelj: Matija Solce

2. Palčica
Produkcija i izvođenje: Lutkarsko kazalište Ljubljana (Slovenija)
Autor: Hans Christian Andersen
Redateljica: Maja Kunšič

3. Ronja – razbojnikova kći
Produkcija i izvođenje: Teatar za djecu i mlade, Skopje (Sjeverna Makedonija)
Autorica: Astrid Lindgren
Redatelj: Jakub Maksymov

4. Ču – čuuu – fiju – vau
Produkcija i izvođenje: Naivno kazalište Liberec (Češka)
Autor: Vít Peřina
Redateljica: Michaela Homolová

5. Oblak i cvijet
Produkcija i izvođenje: Kazalište za djecu i mlade Kragujevac (Srbija)
Autorica: Zorana Petrov
Redateljica: Bojana Lazić

6. Drvljaci
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Čakovec
Autori: Vanja Jovanović i Patrik Gregurec
Redatelj: Vanja Jovanović

7. Ezopov kolaž
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autorica: Ana Tonković Dolenčić
Redateljica: Petra Mrduljaš

8. Tajni vrt
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku
Autorica: Frances Hodgson Burnett
Redatelj: Fabrizio Montecchi

9. Buba
Produkcija i izvođenje: Lutkarsko kazalište Maribor (Slovenija)
Autorica: Andreja Peklar
Redateljica: Katja Povše

10. Tonka će sutra
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, GK Požega, GK Joza Ivakić Vinkovci
Autorica: Jelena Pervan
Redateljica: Marijana Matoković

11. Mali svjetovi
Produkcija i izvođenje: Državno lutkarsko kazalište Kaunas (Litva)
Autorica: Birute Baneviciute
Redateljica: Birute Baneviciute

12. Trnoružica – elektro bajka
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autor: Matteo Spiazzi (prema G. Basileu i C. Perraultu)
Redatelj: Matteo Spiazzi

Antisezona 23 – Improspekcije 2023

1. Matèrie Ecrite i Immediate Irreality (Performance Situation Room: Cyborgs Dancing)
Produkcija i izvođenje: Luka Švajda u suradnji sa studentima Odsjeka za animirani film i nove medije ALU i Odsjeka plesa ADU

2. Lekcija iz fantazmičke anatomije #1 Jezik, koža i želja za jezikom
Autorica koncepta, tekst i izvedba: Anne Juren

3. Dvorana Ana:
Autor: Niko Mihaljević

4. Zbogom formi, izvedba rada u nastajanju
Autor: Nika Pećarina

5. Striptease
Autorica ideje i koncepta: Dora Brkarić
Izvedba i koreografija: Dora Brkarić, Iva Katarinčić

6. Predmetanje
Autor koncepta i izvedba: Jan Rozman
Dramaturgija: Julia Keren Turbahn

26. FAKI – međunarodni festival alternativnog kazališnog izričaja

1. Les Dessous, toward a plurality of the erotic scene
Produkcija i izvođenje: Compagnie des Corps Caverneux
Autorica: Louise Mercadier

2. Allay DANS’
Produkcija i izvođenje: Allay DANS’

3. Radio Drama
Produkcija i izvođenje: Collectif des Arques
Autor: Neven Gauthier

4. On confinection
Autor: Evo Mine Lambillon

5. The Requiem of Sophie Withman
Autorica: Clémence Caillouel

6. Okay, Cupido!
Produkcija i izvođenje: Lucid Dreams Theater
Autorice: Julia Vandehof, Ainhoa Hevia Uria

7. Marisa
Produkcija i izvođenje: Cie Grand Vacarme
Autorica: Valentina Melotti 

8. youCAN
Produkcija i izvođenje: Som Noise
Autori: Thaïs Julià, Hugo Baranger

9. Bolim me / Me-ache
Autor: Marin Dolfić

10. Against all odds
Produkcija i izvođenje: Metež
Autori: Maja Wiena Benić, Ivan Andrašić

11. Becoming a woman
Autorica: Lara Horvat

12. Tenir
Produkcija i izvođenje: Compagnie des Corps Caverneux
Autorica: Louise Mercadier

_______________

Popis festivala u 2023. godini još je u izradi…