Festivali 2022.















73. Dubrovačke ljetne igre

1. Hamlet
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor:William Shakespeare
Redatelj: Paolo Magelli

2. Ljubovnici
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor:nepoznati autor
Redatelj: Aleksandar Švabić

3. Glava lava
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor:Ivan Salečić
Redateljica: Aida Bukvić

4. Priča o kotaču
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena
Autori:Ivica Šimić i Marijana Nola
Redatelji: Ivica Šimić i Ivana Peroš

5. Kraljevna na zrnu graška
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena
Autori:Ivica Šimić, Zvjezdana Ladika (prema H.C. Andersenu)
Redatelji: Ivica Šimić, Zvjezdana Ladika

6. Mara i Kata
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor:Saša Božić
Redatelj: Saša Božić

7. Čudesna šuma
Produkcija i izvođenje: Dubrovačke ljetne igre
Autorica:Sunčana Škrinjarić
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

8. Perivoj od gospođa
Produkcija i izvođenje: Studentski teatar LERO
Autor:Davor Mojaš
Redatelj: Davor Mojaš

9. Krvava svadba
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor: Federico García Lorca
Redateljica: Franka Perković Gamulin

10. Genijalna prijateljica
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autorica:Elena Ferrante
Redateljica: Marina Pejnović

11. Ponos i predrasude
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autorica: Jane Austen
Redatelj i koreograf: Leo Mujić

12. Revel Revel
Produkcija i izvođenje:  Zagrebački plesni ansambl
Koreograf i autor koncepta: Roser López Espinosa

Nagrade:

Nagrada Orlando za najbolje umjetničko ostvarenje u dramskom programu: Jadranka Đokić

Nagrada Orlando za najvrjedniji umjetnički doseg u glazbenom programu 73. Igara: Dawid Runtz

Grand prix Orlando za osobit umjetnički doprinos u ostvarenju cjelokupnog programa Dubrovačkih ljetnih igara: Neva Rošić

27. Festival malih scena Rijeka

1. U agoniji
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Autor:Miroslav Krleža
Redatelj: Ivica Buljan

2. Enigmatske varijacije
Produkcija i izvođenje: HNK Ivan pl. Zajca, Rijeka, Talijanska drama
Autor: Éric-Emmanuel Schmitt
Redateljica: Neva Rošić

3. Klinac
Produkcija i izvođenje: Slovensko ljudsko gledališče Celje
Autor: Mike Bartlett
Redatelj: Peter Petkovšek

4. Disanje
Produkcija i izvođenje: Kazalište PlayDrama, Split i Zagrebačko kazalište mladih
Autorica:Olja Lozica
Redateljica: Olja Lozica

5. Hotel Zagorje
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište Gavella, Zagreb
Autorski projekt: Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić
Redateljica: Anica Tomić

6. Obitelj
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor:Dennis Kelly
Redatelj: Ivan Plazibat

7. Moj muž
Produkcija i izvođenje:  Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Autor:Rumena Bužarovska
Redateljica: Jovana Tomić

8. 64
Produkcija i izvođenje: Pozorište Atelje 212, Srbija
Autorica:Tena Štivičić
Redateljica: Alisa Stojanović

9. Sjećaš li se Doli Bel?
Produkcija i izvođenje: Kamerni teatar 55, Sarajevo
Autor:Abdulah Sidran
Redatelj: Kokan Mladenović

Nagrade:

Nagrada Nenad Šegvić za najbolju predstavu u cjelini:  Hotel Zagorje u produkciji GDK Gavella iz Zagreba.

Nagrada Anđelko Štimac za najbolju režiju: Anica Tomić  za predstavu Hotel Zagorje u produkciji GDK Gavella iz Zagreba

Nagradu Veljko Maričić za najbolju mušku ulogu: Emir Hadžihafisbegović  i Krešimir Mikić za uloge Mahmuta Zolja u predstavi Sjećaš li se Dolly Bell u produkciji Kamernog teatra 55 iz Sarajeva i baruna Lenbacha u predstavi U agoniji u produkciji HNK u Zagrebu

Nagradu Veljko Maričić za najbolju žensku ulogu: Nina Violić i Hana Selimović za ulogu Laure Lenbach u predstavi U agoniji HNK u Zagrebu i Eve  u predstavi 64   u produkciji Ateljea 212 iz Beograda

Nagrada Nenad Šegvić za najboljeg mladog glumca ili glumicu: Petra Svrtan i Anamarija Veselčić za ulogu sestre u predstavi   Disanje u produkciji Play drame iz Splita i ZKM-a i ulogu Helen u predstavi Obitelj u produkciji HNK Split.

Nagrada Veljko Maričić za najbolju epizodnu ulogu: Branislav Zeremski za ulogu Olivera  u predstavi   64   u produkciji Ateljea 212 iz Beograda

Nagradu Darko Gašparović za najbolju dramaturgiju: Vid Adam Hribar za predstavu U agoniji u produkciji HNK u Zagrebu.

Nagradu Dorian Sokolić za najbolju scenografiju: Darko Nedeljković za predstavu 64 u produkciji Ateljea 212 iz Beograda.

Nagrada Ružica Nenadović Sokolić za najbolju kostimografiju: ne dodjeljuje se

Nagradu Veljko Maričić za najbolju scensku glazbu: Matko Botić za predstavu Disanje u produkciji Play drame u Splitu i ZKM-a

Nagradu Veljko Maričić za najbolji design svjetla: Marko Đokić za predstavu 64 u produkciji Ateljea 212 iz Beograda.

Specijalna nagrada za partnersku igru: Sanja Marković i Jovana Belović u predstavi Moj muž u produkciji JDP-a iz Beograda

Nagradu publike Dalibor Foretić: Sjećaš li se Dolly Bell u produkciji Kamernog teatra 55 iz Sarajeva

Nagrada žirija Novog lista Mediteran: Sanja Marković za uloge u predstavi “Moj muž” JDP-a Beograd, za niz posve različitih ženskih likova koje je utjelovila pokazujući čudesnu moć glumačkih transformacija

35. Gavelline večeri

1. Braća Karamazovi
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih, Zagreb
Autor:F.M. Dostojevski
Redatelj: Oliver Frljić

2. Mala zabava
Produkcija i izvođenje: Teatar &TD, Zagreb
Autorica:Petra Pleše
Redatelj: Vanja Jovanović

3. Naš razred
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište “Gavella”, Zagreb
Autor:Tadeusz Słobodzianek
Redatelj: Jasmin Novljaković

4. Balon
Produkcija i izvođenje: Teatar Vuk i Monicart, Beograd
Autor:Mate Matišić
Redateljica: Monika Romić

5. Posljednje djevojčice
Produkcija i izvođenje: Kazalište “Kosztolányi Dezső”, Subotica
Autorica:Maja Pelević
Redatelj: Kokan Mladenović

6. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit, Zagreb
Autor:Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

7. Šktrac
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb
Autor:J.B. P. Moliere
Redateljica: Dora Ruždjak Podolski

8. Kralj Edip
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka
Autor:Sofoklo – Delprato
Redatelj: Luciano Delprato

9. Bogovi
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu
Autorski projekt: Dalibor Matanić, motivirano igranim filmom “Funny Games” Michaela Hanekea
Redatelj: Dalibor Matanić

10. Kukci…zaustavljena priča
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor:Karel i Josef Čapek
Redatelj: Saša Anočić

11. Dobar, loš, mrtav 2: Pakao
Produkcija i izvođenje: KUNST Teatar
Autor:Pavle Vrkljan
Redatelj: Ivan Planinić

Nagrade:

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Hrvoje Kečkešza ulogu Harpagona u predstavi “Škrtac” J. B. P. Molièrea, u režiji Dore Ruždjak Podolski, Satiričkog kazališta Kerempuh
Nagrada za najbolju žensku ulogu: Linda Begonja za uloge Grušenjke, Lizavete Smerdjašče i Ane Krasotkin u predstavi “Braća Karamazovi” prema romanima F. M. Dostojevskog, redatelja Olivera Frljića, Zagrebačkog kazališta mladih, te za ulogu Frosine u predstavi “Škrtac” J. B. P. Molièrea, u režiji Dore Ruždjak Podolski, Satiričkog kazališta Kerempuh
Nagrada za najbolju režiju: Dora Ruždjak Podolskiza režiju predstave “Škrtac” J. B. P. Molièrea, Satiričkog kazališta Kerempuh.
Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: “Škrtac”J. B. P. Molièrea, u režiji Dore Ruždjak Podolski, Satiričkog kazališta Kerempuh

18. Virkas

1. Zima jednog lava
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor:James Goldman
Redatelji: Robert Raponja i Draško Zidar

2. Tri žene
Produkcija i izvođenje: Tigar teatar, Teatar Fort Forno i Osječko ljeto kulture
Autorica:Vedrana Klepica
Redatelj: Robert Raponja

3. Dekorater
Produkcija i izvođenje: Kazališna grupa Lectirum
Autor:Donald Churchill
Redateljica: Nina Kleflin

4. Udovice
Produkcija i izvođenje: HNK u Osijeku
Autor: Sławomir Mrożek
Redatelj: Jasmin Novljaković

5. Čovjek jastuk
Produkcija i izvođenje: GDK Gavella
Autor: Martin McDonagh
Redatelj: Vanja Jovanović

6. Guja u njedrima
Produkcija i izvođenje: GK Požega
Autor: Alan Ayckbourn
Redatelj: Rajko Minković

7. Gospođina majka je preminula
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor:Georges Feydeau
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

8. Viđenje Isusa Krista u kasarni V.P. 2507
Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić Vinkovci i NP Tuzla, HK Pečuh i UO Slavonski Brodvej
Autor:Ivo Brešan
Redatelj: Jasmin Novljaković

9. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit
Autor:Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

10. Ženski orkestar
Produkcija i izvođenje: HNK u Šibeniku
Autor: Jean Anoulih
Redateljica: Arija Rizvić

11. Vla Vla Vlajland cabaret
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autor:Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

Nagrada:

Nagrada gledatelja: Gospođina majka je preminula, Kazalište Virovitica

19. Virovitičko kazališno ljeto (10. 6 . – 25. 6. 2022.)

1. Tango
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor:Sławomir Mrożek
Redatelj: Jasmin Novljaković

2. Potonuće Titanika
Produkcija i izvođenje: Ludens Teatar
Autor:John Fiske
Redatelj: Ivan Penović

3. Stanko i Oliver
Produkcija i izvođenje: GK Zorin dom Karlovac
Autor:Siniša Novković
Redatelj: Siniša Novković

4. Bećarski mjuzikl „Đuka Begović“
Produkcija i izvođenje: GKM Split &  K.U. „Studioart“ Nin
Autori:Ivan Kozarac / E. S. Berec
Redatelj: Srećko Ernest Berec

5. Duhovi i izvanzemaljci
Produkcija i izvođenje: Dramski studio Kazališta Virovitica
Autorica:Snježana Lančić
Redateljica: Snježana Lančić

6. Tartuffe, Tartuffe, Tartuffe
Produkcija i izvođenje: HNK u Varaždinu
Autor:J. B. P. Molière
Redatelj: Ivan Plazibat

7. Fritzspiel
Produkcija i izvođenje: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autor:Boris Senker

15. Festival regionalnih kazališta Prolog (2. listopada – 13. studenog 2022.)

1. Ljubavnik
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Sisak
Autor:Harold Pinter
Redatelj: Silvije Vadla

2. Kredit
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autor:Jordi Galceran
Redateljica: Nenni Delmestre

3. Važnije polovice
Produkcija i izvođenje: Teatar Mašina igre i Teatar &TD
Autorice: Beatrica Kurbel i Mirna Rustemović
Redateljica: Paola Slavica

4. Semafor
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište „Zorin dom“ Karlovac i Udruga Frendofon
Autorica: Petra Cicvarić
Redatelj: Peđa Gvozdić

5. Venera u krznu
Produkcija i izvođenje: AUKOS – Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autori:David Ives, Leopold von Sacher-Masoch
Redatelji: Laura Šalov i Karlo Bernik pod mentorstvom Jasmina Novljakovića

6. Disanje
Produkcija i izvođenje: PlayDrama Split i Zagrebačko kazalište mladih
Autorica:Olja Lozica
Redateljica: Olja Lozica

7. Romanca o tri ljubavi
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autor:Antun Šoljan
Redatelj: Robert Raponja

8. Enigmatske varijacije
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu
Autor:Éric-Emmanuel Schmitt
Redateljica: Helena Petković

9. Prijevara
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Šibenik i Teatar Erato
Autor:Harold Pinter
Redatelj: Branko Ivanda

10. Šenoa i Slava – priča o sastanku i rastanku
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Scena „Gorica“
Autorica:Lada Kaštelan
Redatelj: Paolo Tišljarić

11. Smrt trgovačkog putnika
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor:Arthur Miller
Redatelj: Vanja Jovanović

12. Tena – kronika raspada jedne ljepote
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište „Joza Ivakić“ Vinkovci, Gradsko dramsko kazalište “Gavella”, Ludens teatar, Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar i Gradsko kazalište Požega
Autor:Josip Kozarac
Redatelj: Dražen Ferenčina

Nagrada:

Nagrada za najbolju predstavu prema odabiru publike 15. Festivala regionalnih kazališta Prolog: Enigmatske varijacije, Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu

11. Festival Miroslav Krleža (1. – 7. srpnja 2022.)

1. Miroslav Krleža – Sjetite me se 2022.
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autor:Goran Matović
Redatelj: Krešimir Dolenčić

2. Na rubu pameti
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autor:Miroslav Krleža, Dragan Despot
Redatelj: Dragan Despot

3. Djetinjstvo u Agramu
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža, GDK Gavella
Autor:Miroslav Krleža
Redateljica: Senka Bulić

4. Ćelava Leda
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autori:Krleža / Ionesco
Redateljica: Sara Stanić

25. Susret profesionalnih kazališta za djecu i mlade HC Assitej (9. – 14. listopada 2022.)

1. Carevo novo ruho
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih Split
Autor:Siniša Novković (prema motivima Hansa Christiana Andersena)Redatelj: Siniša Novković

2. I Cyrano i djevojčica
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco Zagreb, Riječko kazalište mladih Kamov
Autor:Edmond Rostand – Guillermo Baldo
Redatelj: Guillermo Baldo

3. Aut
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena Zagreb
Autori:Paško Vukasović i Ivana Vuković
Redatelj: Paško Vukasović

4. Gidionov čvor
Produkcija i izvođenje: Umjetnička družina Teatar Fort Forno Bale
Autorica:Johnna Adams
Redatelj: Robert Raponja

5. Srce veće od mene samog
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorica:Tamara Kučinović
Redateljica: Tamara Kučinović

6. Rock n Roll bajka
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci i Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek
Autor:Štef Bartolić (prema stripu “Gluhe laste”)
Redatelj: Mario Kovač

7. Divlji konj
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek
Autor:Božidar Prosenjak
Redateljica: Tamara Kučinović

8. Sve 5!
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Kazališna družina „Smješko“
Autorica:Petra Mrduljaš
Redateljica: Petra Mrduljaš

9. Mala Frida
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar ptica Zagreb
Autorice:Anica Tomić i Jelena Kovačić
Redateljica: Anica Tomić

10. Petty Einweg/ Fantastično putovanje boce na kraj svijeta
Produkcija i izvođenje: Landesbühnen Sachsen
Autor:Jens Raschke
Redatelj: Alexander Wulke

11. Od muhe do slona
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija VRUM Zagreb
Autori:Sanja i Till Frühwald
Režija: Sanja i Till Frühwald

12. Plavo sunce na žutom nebu
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec Čakovec
Autorica:Ivona Marciuš
Redatelj: Romano Bogdan

Nagrade:

Najbolja predstava u cjelini – Mala Frida, Gradsko kazalište Žar ptica

Najbolja režija – Anica Tomić za predstavu Mala Frida, Gradsko kazalište Žar ptica

Najbolji dramski tekst – Guillermo Baldo za tekst I Cyrano i djevojčica Teatra Poco Loco i Riječkog kazališta mladih “Kamov”

Najbolja scenografija – Davor Molnar za predstavu Divlji konj, Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Najbolja kostimografija –  Zdenka Lacina Pitlik za predstavu Divlji konj, Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Najbolja scenska glazba – Petar Eldan za glazbu u predstavi Divlji konj, Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Najbolje oblikovanje svjetla – Igor Elek i Tamara Kučinović za predstavu Divlji konj, Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Najbolje glumačko ostvarenje za žensku ulogu –  Katica Šubarić za ulogu Korine u predstavi Gidionov čvor umjetničke družina Teatar Fort Forno i Amanda Prenkaj za ulogu Fride u predstavi Mala Frida Gradskog kazališta Žar ptica

Najbolje glumačko ostvarenje za mušku ulogu – Marko Hergešić za ulogu Majmuna u predstavi Mala Frida Gradskog kazališta Žar pticai Gordanu Marijanoviću za ulogu Divljeg konja u predstavi Divlji konj dječjeg kazališta Branka Mihaljevića Osijek

Nagrada za kolektivnu igru ansamblu predstave Od muhe do slona Umjetničke organizacije VRUM u Zagrebu

15. Zlatni zub – festival komedije i smijeha, Poreč (4. – 24. travnja 2022.)

1. Korak po korak
Produkcija i izvođenje: Planet Art i Kazalište Komedija
Autor: Peter Quilter
Redatelj: Marko Torjanac

2. Cabaret „Preko veze“ 
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh i Kazalište Moruzgva
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

3. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit
Autor: Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

4. Na kavici u podne
Produkcija i izvođenje: Teatar Gavran
Autor: Miro Gavran
Redatelj: Miro Gavran

5. Zlatokosa
Produkcija i izvođenje: Teatar Naranča
Autor: braća Grimm
Redateljica: Petra Vukelić

6. Tri mudraca
Produkcija i izvođenje: kolektiv Splicka scena
Autori: Tomislav Primorac, Josip Škiljo i Ivica Lazaneo

7. Ocat i sin
Autori: Zlatan Zuhrić Zuhra, Tin Sedlar
Režija: Zlatan Zuhrić Zuhra, Tin Sedlar

Nagrade:

Nagrada Zlatni zub: Realisti, Teatar Exit, u režiji Matka Raguža

Nagrada Srebrni zub: Ocat i sin, u izvedbi Zlatana Zuhrića Zuhre i Tina Sedlara

11. Bobijevi dani smijeha, Zagreb (8.-22. studenog 2022.)

1. Mali raj
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor:Milan Grgić
Redatelj: Zoran Mužić

2. Ludnica s tenorima
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Komedija
Autor:Ken Ludwig
Redateljica: Nina Kleflin

3. Tri i pol sestre
Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić Vinkovci i GK “Zorin dom” Karlovac
Autorica:Petra Cicvarić
Redateljica: Peđa Gvozdić

4. Ljubavnik
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Sisak
Autor:Harold Pinter
Redatelj: Silvije Vadla

5. Privatni životi
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci
Autor:Noël Coward
Redatelj: Hrvoje Korbar

6. Ja, trudnica
Produkcija i izvođenje: Kerekesh teatar
Autorica:Đina Jakir
Redatelj: Jan Kerekeš

7. Buba u uhu
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin
Autor:Georges Feydeau
Redateljica: Snežana Trišić

8. Čudo
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autor:Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

9. Play Harms ili sasvim obične besmislice
Produkcija i izvođenje: Kazalište KNAP
Autor:Daniil Harms
Redatelj: Boris Kovačević

10. Kronika seoske ljubavi
Produkcija i izvođenje: Teatar Rugantino
Autor:Ivan Vidić
Redatelj: Dario Harjaček

11. Žena godine
Produkcija i izvođenje: UO Volim kulturu
Autorica:Kristina Štebih
Režija: Sunčana Zelenika-Konjević i Barbara Rocco

12. Pseće srce
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor:Mihail Bulgakov
Redatelj: Aleksandar Švabić

13. Mala zemlja za veliko platno
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor:Ivan-Goran Vitez
Redatelj: Ivan-Goran Vitez

14. Svoga tela gospodar
Produkcija i izvođenje: GD Histrion
Autor:Slavko Kolar
Redatelj: Damir Lončar

15. Dvostruki aksl
Produkcija i izvođenje: Kazalište Grupa i Teatar &TD
Autor:Dražen Šivak
Redatelj: Dražen Šivak

Nagrade:

Najbolja predstava u cjelini: Svoga tela gospodar Slavka Kolara u režiji Damira Lončara i izvedbi Glumačke družine Histrion

Najbolja glavna muška uloga: Filip Detelić za iznijansiranu izvedbu u ulozi Ive u predstavi Svoga tela gospodar i Damir Lončar za vrhunsko komičarsko umijeće i iznimnu vještinu transformacije za uloge tenora Tita Merellija i hotelskog poslužitelja Beppa u predstavi Ludnica s tenorima

Najbolja ženska uloga: Dajana Čuljak za ulogu Rože, koju tumači na posve originalan način ne stvarajući od nje komičnu kreaturu u predstavi Svoga tela gospodar

Posebno priznanje: koprodukciji Gradskog kazališta Joza Ivakić Vinkovci i Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac za predstavu Tri i pol sestre u režiji Peđe Gvozdića, u kojoj autorica i glumica Petra Cicvarić s kolegicama Martinom Stjepanović, Matejom Marušić i Lovorkom Tvrdin pokazuje kako vrsne interpretacije mogu ostvariti u ulogama koje su pisane za njih

Posebno priznanje: Ana Begić Tahiri, koja je u interpretaciji trudnice u predstavi Ja, trudnica u režiji Jana Kerekeša i izvedbi Kerekesh teatra iz Varaždina ‘pokazala iznimno glumačko umijeće

15. Gumbekovi dani (13.-28. svibnja 2022)

1. Mala zemlja za veliko platno
Produkcija i izvođenje: Glumačka družina Histrion
Autor:Ivan-Goran Vitez
Redatelj: Ivan-Goran Vitez

2. Hrvatske vile i vještice
Produkcija i izvođenje: Kazalište Prijatelj
Autor: Hrvoje Zalar
Redatelj: Hrvoje Zalar

3. Svinje
Produkcija i izvođenje: Boom! teatar, Zagreb
Autor:Tomislav Zajec
Redateljica: Kristina Grubiša

4. Anton Žic, baba i harmonika
Produkcija i izvođenje: Kazalište Oberon, Koprivnica, & Dječje kazalište B. Mihaljevića, Osijek
Autor:Damir Mađarić
Redatelj: Damir Mađarić

5. Sarajevski kabaret
Produkcija i izvođenje: IMTM produkcija, Sarajevo
Autor:Faris Pinjo

6. Stanko i Oliver
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac
Autor:Siniša Novković
Redatelj: Siniša Novković

7. Dvojac bez kormilara
Produkcija i izvođenje: Binocular teatar
Autori:Borna Armanini, Drago Utješanović
Redatelj: Borna Armanini

8. Ja sam dama
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mali princ & C / Z / K Omiš
Autorica:Meri Bauk
Redatelj: Petar Buljević

9. Prva hrvatska romska monodrama
Produkcija i izvođenje: Mali teatar, Dramska produkcija Kaleidoskop, Romska organizacija mladih Hrvatske, Zagreb
Autori:Igor Baksa, Siniša Senad Musić
Redatelj: Igor Baksa

10. Šund naš svagdašnji
Produkcija i izvođenje: Adam scena, Zagreb
Autor:Robert Krajinović
Redatelj: Robert Krajinović

11. Krizni stožer
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Rebel, Zagreb
Autorica:Rona Žulj
Redatelj: Miran Kurspahić

12. A onda je nešto puklo
Produkcija i izvođenje: Filter produkcija, Sarajevo
Autori:Indira Kučuk-Sorguč & Aldin Tucić
Redateljica: Indira Kučuk-Sorguč

13. Karaoke show
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Kolarin, Dubrovnik
Autor:Davor Špišić
Redatelj: Paolo Tišljarić

14. Moderna Afrodita
Produkcija i izvođenje: Studio 9, Zagreb
Autorice:Katarina Arbanas & Karmen Sunčana Lovrić
Redateljice: Katarina Arbanas & Karmen S. Lovrić

15. Psi, pare, pištolji
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazališta mladih, Split
Autori:Anton Pavlovič Čehov & Ivan Plazibat
Redatelj: Ivan Plazibat

16. Razbijeni vrč
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb
Autor:Henrich von Kleist
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

Nagrade:

Posebno priznanje Kazalištu Prijatelj iz Zagreba za predstavu Hrvatske vile i vještice, autora Hrvoja Zalara koji je prikazu narodne baštine udahnuo emocije dok su glumice Anja Đurinović Rakočević i Vini Jurčić vrsnim interpretacijama oslonjenim na kabaretski stil temu začinile s elementima satire i ironije koje privlače odrasle gledatelje

Posebno priznanje Gordanu Marijanoviću za otvaranje puteva u stvaranju kabareta današnjice dojmljivim tumačenjem u predstavi Anton Žic baba i harmonika autora i redatelja Damira Mađarića u izvedbi Kazališta Oberon Koprivnica i Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića, Osijek. 

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Borna Galinović kao interpret devet različitih uloga u predstavi Mala zemlja za veliko platno, u produkciji GD Histrion i u režiji Ivana-Gorana Viteza

Nagrada za najbolju žensku ulogu: Dajana Čuljak za ulogu Ines u predstavi u Krizni stožer, u produkciji Kazališne družine Rebel autorice Rone Žulj i u režiji Mirana Kurspahića

Nagrada za najbolju predstavu: Krizni stožer autora Rone Žulj i Mirana Kurspahića, u produkciji Kazališne družine Rebel i u režiji Mirana Kurspahića

Nagrada za izniman doprinos oživljavanju kabareta i preko granica kazališta dodijeljena je radijskom i televizijskom voditelju i novinaru Voji Šiljku

15. Festival hrvatske drame za djecu Mali Marulić (11. – 14. travnja 2022.)

1. Slonić Dištonić
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autor:Siniša Novković
Redatelj: Siniša Novković

2. Srce veće od mene samog
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorica:Tamara Kučinović  
Redateljica: Tamara Kučinović  

3. Mala Frida
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar ptica Zagreba
Autorice:Jelena Kovačić, Anica Tomić
Redateljica: Anica Tomić

4. Caffe kraljevstvo
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar
Autori:Vanja Jovanović i Patrik Grgurec
Redatelj: Vanja Jovanović

5. Priča bez veze
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco Zagreb
Autor:Ante Zaninović
Redateljica: Maja Katić

6. Aut
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena Zagreb
Autori:Paško Vukasovići Ivana Vuković
Redatelj: Paško Vukasović

7. Plavo sunce na žutom nebu
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec Čakovec
Autorica:Ivona Marciuš
Redatelj: Romano Bogdan

Nagrade:

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Caffe Kraljevstvo, Kazalište lutaka Zadar, autora Vanje Jovanovića i Patrika Grgureca , u režiji Vanje Jovanovića

Nagrada za najbolji tekst: Siniša Novković za tekst predstave Slonić Dištonić, Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najbolju režiju: Anica Tomić za režiju predstave Mala Frida Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba

Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje:Domagoj Ivanković  za uloga Oca u predstavi Mala Frida, Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba te Tamara Kučinović za ulogu Tvora u predstavi Srce veće od mene samog, Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada Zdenka Mišura za najveći kazališni izazov: predstava Aut u produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba

Nagrada za jedinstvo glumačke igre: Irena Bausović Tomljanović i Dominik Karakašić, ansambl predstave Caffe Kraljevstvo, Kazališta lutaka Zadar

Nagrada za inovativnost scenskog jezika: autorski tim i ansambl predstave Srce veće od mene samog, Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Nagrada za umjetnički doseg u spoju lutkarstva, kazališta objekta i dramske igre: autorski tim i ansambl predstave Slonić Dištonić, Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada Dječjeg žirija za najbolju predstavu: Caffe Kraljevstvo  Vanje Jovanovića i Patrika Gregureca u produkciji Kazališta lutaka Zadar

27. Lutkarsko proljeće 25. – 29. travnja 2022.

1. Medo Đuro u vrtiću
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autorica: Ana Tonković Dolenčić
Redateljica: Petra Mrduljaš

2. Bajke i još nešto…
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autori: Sara Lustig, Goran Vučko
Redatelji: Sara Lustig, Goran Vučko

3. Botaničari
Produkcija i izvođenje: Teatar To Go, Osijek
Autor: Goran Smoljanović
Redatelj: Goran Smoljanović

4. Crvenkapica i zli vuk
Produkcija i izvođenje: Lutkarsko kazalište Mostar
Autor: Ivan Kristijan Majić
Redatelj: Ivan Kristijan Majić

5. Cvrčak i mravi
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina „Pinklec“, Čakovec
Autori: Ezop / Ivona Marciuš
Redatelj: Romano Bogdan

6. Kuhari
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko kazalište Pečuh
Autor: Goran Smoljanović
Redatelj: Goran Smoljanović

7. Predstava počinje!
Produkcija i izvođenje: Bohóc Brigád, Pečuh

8. Laav story – basnoslovna
Produkcija i izvođenje: Kazalište Barakuda 2012, Zagreb
Autor: Ezop
Redatelji: Mario Kovač i Sanja Sumrak Radoš

9. Lovci na snove
Produkcija i izvođenje: LOFT, Zagreb
Autori: M. Dolenc, B. Kontrec, N. Matoša, A. Pletikosa, P. Prša, L. Vrbanec
Redateljica: Morana Dolenc

10. Pavao i njegov glavao
Produkcija i izvođenje: Kazalište Prijatelj, Zagreb
Autor: Hrvoje Zalar
Redatelj: Hrvoje Zalar

11. Čudesne stranice male Danice
Produkcija i izvođenje: Teatar Poco Loco, Zagreb
Autorica: Dunja Fajdić
Redateljica: Morana Dolenc

12. Ružno pače
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina „I. B. Mažuranić”, Sl. Brod
Autor: Hans Christian Andersen
Redateljica: Iva Srnec Hamer

13. Sretna kućica
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autori: Karmen Delač Petković, Dijana Arbanas / Ivana Đula, Milica Sinkauz
Redateljica: Morana Dolenc

14. Stanko i Oliver
Produkcija i izvođenje: Kazalište Zorin dom, Karlovac
Autori: Siniša Novković
Redatelj: Siniša Novković

15. Tata slikovnica
Produkcija i izvođenje: Mali Teatar, Zagreb
Autor: Igor Baksa
Redatelj: Igor Baksa

16. Vitez željeznog srca
Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić i Nova scena, Vinkovci
Autorica: Ana Đokić Pongrašić
Redateljica: Andrijana Raguž

17. Vrijeme za bajku
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku
Autori: Jiri Streda / Ivica Lučić, Aleksandra Colnarić
Redatelji: Ivica Lučić i Aleksandra Colnarić

18. Zlatna utvica
Produkcija i izvođenje: KL Zadar, Teatra Fort Forno i Kazalište Virovitica
Autori: Ivana Brlić Mažuranić / Tatjana Šuput Raponja
Redatelj: Robert Raponja

14. Perforacije (29. lipnja – 3. srpnja 2022.)

1. Bestjelesno
Produkcija i izvođenje: Malo Sutra, udruga Domino
Autori: Bruno Isaković, Mia Zalukar

2. Vulnera
Produkcija i izvođenje: Malo sutra, udruga Domino
Koncept: Mia Zalukar
Koreografija: Mia Zalukar, Jovana Zelenović

3. Da nam padne rosna kiša
Produkcija i izvođenje: udruga Domino
Koncept i koreografija: Mia Štark

4. Prema dostojanstvu (starenja)
Produkcija i izvođenje: udruga Domino
Autori: Vlasta Delimar, Vesne Stilinović

5. Teret nasljeđa je i nasljeđe tereta
Autorica: Nikolina Majdak

6. Iz rječnika
Produkcija i izvođenje: udruga Domino
Autor: Siniša Labrović

7. Znaš što ti se može dogodit
Produkcija i izvođenje: udruga Domino
Autorica: Arijana Lekić Fridrih

8. Nema žene bolje od krmače
Produkcija i izvođenje: udruga Domino
Autorica: Arijana Lekić Fridrih

9. Zid, pljesak, kuća, smijeh
Produkcija i izvođenje: udruga Domino
Autor: Siniša Labrović

10. Opera commerciale (Pozor! Work-in-progress)
Produkcija i izvođenje: Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja, udruga Domino
Autorica koncepta: Sonja Leboš

Koautori: Nika Bauman, Lana Hosni, Mak Murtić, Alen Sinkauz, Zrinka Šimičić

11. Dromomania Adriatica
Autor: Tin Dožić

32. Marulićevi dani

1. Ja sam ona koja nisam
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih, Zagreb
Autor: Mate Matišić
Redatelj: Paolo Magelli

2. U agoniji
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autor: Miroslav Krleža
Redatelj: Ivica Buljan

3. Tena – kronika raspada jedne ljepote
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište “Joza Ivakić” Vinkovci, GDK-a Gavella, Ludens teatar Koprivnica, Gradsko kazalište Požega i Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar
Autori: Josip Kozarac – Borislav Vujčić
Redatelj: Dražen Ferenčina

4. Matiaš Grabancijaš Dijak
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Varaždin
Autor: Tituš Brezovački
Redatelj: Krešimir Dolenčić

5. Krizni stožer
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Rebel, Zagreb
Autori: Miran Kurspahić i Rona Žulj
Redatelj: Miran Kurspahić

6. Usidrene
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split, GDK Gavella i Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autor: Elvis Bošnjak
Redateljica: Anastasija Jankovska

7. 64
Produkcija i izvođenje: Atelje 212, Beograd
Autorica: Tena Štivičić
Redateljica: Alisa Stojanović

8. Disanje
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Play Drama, Split i Zagrebačko kazalište mladih, Zagreb
Autorica: Olja Lozica
Redateljica: Olja Lozica

9. Ja od jutra nisam stao
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Mostar
Autorica: Una Vizek
Redatelj: Dražen Krešić

10. Mala čuda
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit, Zagreb
Autorica: Sanja Milardović
Redateljica: Sanja Milardović

Nagrade:

Nagrada Marul za najbolju predstavu u cjelini: Mala čuda autorice Sanje Milardović, koprodukcija Teatar Exit, Zagreb i Umjetnička organizacija Teatrum

Nagrada Marul za suvremeni dramski tekst: Tena Štivičić za predstavu 64, produkcija Atelje 212, Beograd

Nagrada Marul za najbolju režiju: Ivica Buljan za režiju predstave U agoniji, Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

Nagrada Marul za umjetničko ostvarenje:Ivan Marušić Klif za predstavuJa sam ona koja nisam, produkcija Zagrebačko kazalište mladih

Nagrada Marul za dramaturgiju: Vid Adam Hribar za predstavu U agoniji, Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

Nagrada Marul za glumačka ostvarenja: Nina Violić za ulogu u predstavi U agoniji, Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Katarina Romac za ulogu u predstavi Usidrene, u koprodukciji GDK Gavella, HNK Split, Zagreb i HNK Zadar

Nagrada publike za najbolju predstavu: Tena Štivičić 64, Atelje 212, Beograd

Nagrada žirija čitatelja Slobodne Dalmacije za glumačko ostvarenje: Dea Presečki za ulogu u predstavi Matiaš Grabancijaš Dijak, produkcija HNK u Varaždinu

19. BOK fest, Bjelovar (29. travnja – 11. svibnja 2022.)

1. Matiaš Grabancijaš Dijak
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Varaždin
Autor: Tituš Brezovački
Redatelj: Krešimir Dolenčić

2. Jel tako, Zorane?
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva
Autorica: Tanja Mravak
Redateljica: Tamara Damjanović

3. Guslač od marcipana
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Osijek
Autor: Stjepan Tomaš / Marijana Fumić
Redateljica: Dora Ruždjak Podolski

4. Naši dani
Produkcija i izvođenje: Beograd
Autori: Vladislav Petković Dis, Radoje Domanović
Redatelj: Radoslav Milenković

5. U agoniji
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autor: Miroslav Krleža
Redatelj: Ivica Buljan

6. Mjesec dana na selu
Produkcija i izvođenje: Teatar &td
Autor: Ivan Sergejevič Turgenjev
Redateljica: Anastasija Jankovska

7. Prizori
Produkcija i izvođenje: Putujuće kazalište Zagreb
Autor: Ingmar Bergman
Redateljica: Sara Stanić

8. Sjećaš li se Dolly Bell
Produkcija i izvođenje: Kamerni teatar 55, Sarajevo
Autor: Abdulah Sidran
Redatelj: Kokan Mladenović

9. Aut
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena
Autori: Paško Vukasović, Ivana Vuković
Redatelj: Paško Vukasović

10. Da sam ptica
Produkcija i izvođenje: Fiji Grupa Zagreb
Autorica: Nikolina Bogdanović
Redateljica: Arija Rizvić

11. Asimptote
Produkcija i izvođenje: Bjelovarsko kazalište
Redatelji: Marko Dragičević, Maja Fabičević

12. Gruntovčani
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh Zagreb
Autori: Mladen Kerstner, Boris Svrtan
Redatelji: Boris Svrtan, Rajko Minković

13. Dekorater
Produkcija i izvođenje: Kazališna grupa Lectirum
Autor: Donald Churchill
Redateljica: Nina Kleflin

29. Festival glumca (13. – 21. svibnja 2022.)

1. U Agoniji
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autor: Miroslav Krleža
Redatelj: Ivica Buljan

2. Kad svijeće dogore
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb, Teatar Erato
Autori: Sándor Márai / Christopher Hampton
Redatelj: Branko Ivanda

3. Treba se znati ponašati
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko gradsko kazalište Komedija
Autor: Alan Ayckbourne
Redatelj: Tomislav Pavković

4. Škrtac
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb
Autor: J.B.P. Molière
Redateljica: Dora Ruždjak Podolski

5. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit, Zagreb
Autor: Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

6. Korak po korak
Produkcija i izvođenje: Kazalište Planet Art, Zagreb i Zagrebačko gradsko kazalište Komedija
Autor: Peter Quilter
Redatelj: Marko Torjanac

7. Bila je to ševa
Produkcija i izvođenje: Glumačka družina Histrion, Zagreb
Autor: Ephraim Kishon
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

8. Krizni stožer
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija kazališna družina Rebel, Zagreb
Autor: Miran Kurspahić – Rona Žulj
Redatelj: Miran Kurspahić

9. Kukci… zaustavljena priča
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor: Karel i Josef Čapek
Redatelj: Saša Anočić

10. Psi, pare, pištolji
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih Split
Autor: A. P. Čehov
Redatelj: Ivan Plazibat

11. Sretna ne bila
Produkcija i izvođenje: Kazalište Playdrama, Split
Autorice: Ivana Vuković i Helena Petković
Redateljica: Helena Petković

12. San ljetne noći
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Osijek
Autor: William Shakespeare
Redateljica: Tamara Damjanović

13. Matiaš Grabanciaš Dijak
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Varaždin
Autor: Tituš Brezovački
Redatelj: Krešimir Dolenčić

14. Tko je ubio mog oca
Produkcija i izvođenje: Drama plus, Zadar
Autor: Édouard Louis
Redatelj: Vinko Radovčić

15. Alabama
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autor: Davor Špišić
Redatelj: Dario Harjaček

16. Tena – kronika raspada jedne ljepote
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište „Joza Ivakić“ Vinkovci, Gradsko dramsko kazalište Gavella Zagreb, Ludens Teatar Koprivnica, Gradsko kazalište Požega, Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar
Autori: Josip Kozarac – Borislav Vujčić
Redatelj: Dražen Ferenčina

17. Aut
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena, Zagreb
Autori: Paško Vukasović i Ivana Vuković
Redatelj: Paško Vukasović

18. Mala Frida
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište „Žar ptica“,  Zagreb
Autori: Anica Tomić i Jelena Kovačić
Redateljica: Anica Tomić

19. Carevo novo ruho
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autor: H. C. Andersen
Redateljica: Ružica Maurus

Nagrade:

Nagrada Fabijan Šovagović  za najbolje glumačko ostvarenje – glumci:

Siniša Popović za ulogu Henrika u predstavi Kad svijeće dogore u režiji Branka Ivande i koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Teatra Erato iz Zagreba

Hrvoje Kečkeš za ulogu Harpagona u predstavi Škrtac u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Nagrada Fabijan Šovagović za najbolje glumačko ostvarenje – glumice:

Linda Begonja za ulogu Frosineu predstavi Škrtac u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Nina Violić za ulogu Laure Lenbach u predstavi U agoniji u režiji Ivice Buljana i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

Nagrada Ivo Fici za najbolje glumačko ostvarenje mladog glumca do 28 godina: Domagoj Ivanković za ulogu u predstavi Realisti u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba i za ulogu Ocau predstavi Mala Frida u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog kazališta “Žar ptica” iz Zagreba

Nagrada Nada Subotić za najbolje glumačko ostvarenje mlade glumice do 28 godina: Dea Presečki za ulogu Matiaša Grabancijaša Dijaka u predstavi Matiaš Grabancijaš Dijak u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu

Nagrada Nevenka Filipović za najbolje glumačko ostvarenje u predstavi za djecu i mlade: Amanda Prenkaj za ulogu Male Fride u predstavi Mala Frida u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog kazališta “Žar ptica” iz Zagreba

Nagrada Vanja Drach za najbolju predstavu u cjelini dodjeljuje se predstavi Realisti autora Jure Karasa u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba

Nagrada Zvonimir Torjanac za svekoliki umjetnički i društveni doprinos kazališnoj umjetnosti na Festivalu glumca: Mateju Jankoviću

Nagrada Ivo Gregurević za izniman doprinos Festivalu glumca i glumačkom pozivu: Enesu Kiševiću.

Posebno priznanje za osobni doprinos i dugogodišnje sudjelovanje u organizaciji Festivala glumca: Radi Miriću

Posebno priznanje za dugogodišnji doprinos i sudjelovanje u organizaciji Festivala glumca vjernom partneru festivala Gradskom kazalištu „Joza Ivakić“ Vinkovci

Nagrada “Najbolji kazališni plakat” dizajnerskom studiju Kuna zlatica iz Zagreba za plakat predstave Nora  u režiji Marija Kovača i produkciji Kazališta slijepih i slabovidnih Novi život iz Zagreba.

46. Dani satire Fadila Hadžića 3.- 21. lipnja 2022.

1. Škrtac
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: B. P. Molière
Redateljica: Dora Ruždjak Podolski

2. Kad je svijet stao
Produkcija i izvođenje: HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka, INK Gradsko kazalište Pula
Autorica: Dora Delbianco
Redatelj: Vito Taufer

3. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit
Autor: Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

4. Sretna ne bila
Produkcija i izvođenje: PlayDrama, Split
Autori: I. Vuković, P. Kovačić Botić, A. U. Najev, A. M. Vuković, H. Petković
Redateljica: Helena Petković

5. Kukci…zaustavljena priča
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Karel i Josef Čapek
Redatelj: Saša Anočić

6. 64
Produkcija i izvođenje: Atelje 212, Beograd
Autorica: Tena Štivičić
Redateljica: Alisa Stojanović

7. Kus petlić
Produkcija i izvođenje: Narodnog pozorište / Narodno kazalište /Népszínház Subotica
Autor: Aleksandar Popović
Redatelj: Milan Nešković

8. Ti si prvi hrabar
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Punctum i Kunstteatar, Zagreb
Autor: Espi Tomičić
Redatelj: Ivan Penović

9. Protekcija
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište Sarajevo
Autor: Branislav Nušić
Redatelj: Kokan Mladenović

10. Revizor
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zagreb
Autor: N. V. Gogolj
Redatelj: Sergej Potapov

11. Darian, hrvatski kralj samopomoći
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb
Autorica:  Dina Vukelić
Redatelj: Krešimir Dolenčić

Nagrade:

Velika nagrada Večernjeg lista za najbolju predstavu u cjelini: Kus petlić Aleksandra Popovića u režiji Milana Neškovića  i izvedbi Narodnog pozorišta Narodnog kazališta Népszínház Subotica.

Nagrada za najbolju režiju: Saša Anočić i ansambl predstave Kukci..zaustavljena priča u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split

Nagrada Fadil Hadžić za najbolji tekst: Espi Tomičić za predstavu Ti si prvi hrabar u režiji Ivana Penovića i izvedbi KunstTeatra i Umjetničke ogranizacije Punctum iz Zagreba

Nagrada za najbolju žensku ulogu: Minja Peković za ulogu Milje Bušatlije u predstavi Kus petlić Aleksandra Popovića u režiji Milana Neškovića  i izvedbi Narodnog pozorišta Narodnog kazališta Népszínház Subotica

Nagrada za najbolju mušku ulogu Mladen Crnobrnja Gumbek: Domagoj Ivanković za uloge u predstavi Jure Karasa Realisti u režiji Matka Raguža i izvedbi Teatra Exit iz Zagreba

Nagrada Ivo Serdar za ulogu koju je publika najbolje prihvatila: Hana Selimović za ulogu Eve u predstavi Tene Štivičić 64 u režiji Alise Stojanović i izvedbi Ateljea 212 iz Beograda.

Nagrada Sabrija Biser mladoj glumici / glumcu do 28 godina: Nika Ivančić za ulogu u predstavi Jure Karasa Realisti u režiji Matka Raguža i izvedbi Teatra Exit iz Zagreba

Nagrada za najbolju sporednu žensku ulogu: Merima Lepić Redžepović za ulogu Julke u predstavi Branislava Nušića Protekcija u režiji Kokana Mladenovića i izvedbi Narodnog pozorišta Sarajevo

Nagrada za najbolju sporednu mušku ulogu: Pere Eranović za uloge u predstavi Kukci..zaustavljena priča Karela i Josefa Čapeka u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta Split.

Posebna nagrada za specijalno postignuće: Ansambl predstave Espija Tomičića Ti si prvi hrabar u režiji Ivana Penovića i izvedbi UO Punctum i Kunstteatara iz Zagreba

20. Festival svjetskog kazališta, Zagreb, 2022

1. Poslije tišine
Produkcija i izvođenje: Cia Vertrice de Teatro, Rio de Janeira
Autorica: Christiane Jatahy
Redateljica: Christiane Jatahy

2. Nemam pojma
Produkcija i izvođenje: Théâtre Vidy-Lausanne
Autor: Christoph Marthaler
Redatelj: Christoph Marthaler

3. Ispitivanje
Produkcija i izvođenje: NT Gent, Belgija
Autor: Milo Rau, Eduard Louis
Redatelj: Milo Rau

4. Diptih: Vrata koja nedostaju i izgubljena soba
Produkcija i izvođenje: plesna skupina Peeping Tom, Bruxelles
Autori: Gabriela Carrizo i Franck Chartier
Redatelji: Gabriela Carrizo i Franck Chartier

Osječko ljeto kulture, 2022.

1. Bajke i još nešto
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autori: Sara Lustig, Goran Vučko
Redatelji: Sara Lustig, Goran Vučko

2. Tena – kronika raspada jedne ljepote
Produkcija i izvođenje: GDK „Gavella“ Zagreb i GK „Joza Ivakić“ Vinkovci
Autori: Slavko Kolar – Borislav Vujčić
Redatelj: Dražen Ferenčina

3. Korak po korak do čiste planete
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovca
Autorica: Petra Cicvarić
Redatelj: Peđa Gvozdić

4. A Poor Player
Produkcija i izvođenje: Midsummer Scene
Autor: Filip Krenus
Redatelj: Sean Aita

5. Gouspodin Noubadi
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit, Zagreb
Autor: Saša Anočić
Redatelj: Saša Anočić

6. Ja koja imam nevinije ruke
Produkcija i izvođenje: Zagrebački glumački atelje
Autorica: Vesna Tominac Matačić
Redatelj: Ivan Leo Lemo

7. Najbolji prijatelji
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac
Autori: Giulio Settimo i Peđa Gvozdić

8. Crveni nosovi
Produkcija i izvođenje: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autor: Peter Barnes
Redatelj: Jasmin Novljaković i Saša Anočić

9. Puffi u šumi
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Smješko, Zagreb
Autorica: Mirta Zečević
Redateljica: Mirta Zečević

10. Tri medvjeda i gitara
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića, Osijek
Autor: Ludwing Bauer
Redateljica: Morana Dolenc

28. Zadarsko kazališno ljeto (28. lipnja – 4. kolovoza 2022.)

1. Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar, Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autor: Ivo Brešan
Redatelj: Dražen Ferenčina

2. Roko i Cicibela
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Ritam igre
Autor: Miljenko Smoje
Redatelj: Milan Štrljić

3. Dvije žene, pet žena
Produkcija i izvođenje: Zadarski plesni ansambl, Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autorica: I.B. Mažuranić
Koncept: Sanja Petrovski

4. Guja u njedrima
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autor: Alan Ayckbourn
Redatelj: Rajko Minković

5. Psi, pare, pištolji
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih, Split
Autor: Antun Pavlovič Čehov
Redatelj: Ivan Plazibat

6. Kronika seoske ljubavi
Produkcija i izvođenje: Teatar Rugatino
Autor: Ivan Vidić
Redatelj: Dario Harjaček

7. Glasnogovornik
Produkcija i izvođenje: Teatar Gavran
Autor: Miro Gavran
Redateljica: Mladena Gavran

8. A di smo sad, moja Stoše
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autor: Živko Nižić
Redatelj: Zoran Mužić

9. Meso
Produkcija i izvođenje: Drama Plus, Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autorica: Lana Šarić
Redatelj: Vinko Radovčić

62. Međunarodni dječji festival, Šibenik

1. Napokon orkestar!
Produkcija i izvođenje: Zagrebačka filharmonija
Autorice: Petra Radin i Paola Radin
Redateljica: Petra Radin

2. Aut
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena
Autori:  Paško Vukasović i Ivana Vuković

3. Ježeva kućica
Produkcija i izvođenje: Zagrebačka filharmonija
Autor: Branko Ćopić
Redateljica: Petra Radin

4. Cabare Jaguar
Produkcija i izvođenje: Teatar Jaguar, Švedska

5. Ocean
Produkcija i izvođenje:  Dschungel Wien Theaterhaus für junges Publikum Austrija

6. Carevo novo ruho
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autor: H.C. Andersen
Redateljica: Ružica Maurus

7. Najljepši posao na svijetu
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Trešnja
Autor: I. Ivanac / S. Sodar
Redatelj: Hrvoje Korbar

8. Patka, smrt i tulipan
Produkcija i izvođenje: HNK Varaždin, Umjetnička organizacija VRUM
Autor: Wolf Erlbruchs
Redatelji: Sanja Frühwald, Till Frühwald

9. Mama ja sam pozelenio
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar Ptica, Zagreb
Redatelj: Marijana Matoković

10. 40 godišnjih doba
Produkcija i izvođenje: OŠ za balet i suvremeni ples, OŠ Jurja Dalmatinca

11. Priče iz zaborava
Produkcija i izvođenje: Animation Theatre Poznań, Poljska
Redatelj: Duda Paiva

12. Kralj lavova
Produkcija i izvođenje: Akademija za umjetnost i kulturu, Osijek

13. Trnoružica
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autor: braća Grimm
Redateljica: Saša Broz

14. Čudnovate zgode baruna Munchausena
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Sisak
Autor: Rudolf Erich Raspe
Redatelj: Silvije Vadla

15. Srce veće od mene samog
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorica: Tamara Kučinović
Redateljica: Tamara Kučinović

16. Čarobnjakov učenik
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Scena Gorica
Autor: J.W. Goethe
Redateljica: Ivana Peroš

17. Slonić Dištonić
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autor: Siniša Novković
Redatelj: Siniša Novković

18. Mačak u čizmama
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Osijek
Redateljica: Ljljana Gvozdenović

19. Beskrilci u oblacima
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište
Autorica: Andrea Gotovina 
Koreografkinja: Andrea Gotovina 

23. Međunarodni festival komornog teatra Zlatni lav, Umag (20. – 26. lipnja 2022.)

1. Čelične magnolije
Produkcija i izvođenje: HNK Ivana pl. Zajca Rijeka (Hrvatska drama)
Autor: Robert Harling
Redateljica: Renata Carola Gatica

2. Variazioni Enigmatiche
Produkcija i izvođenje: HNK Ivana pl. Zajca Rijeka (Talijanska drama)
Autor: Eric-Emanuel Schmitt
Redateljica: Neva Rošić

3. Metoda
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko kazalište Pečuh, Mađarska
Autor: Jordi Garcelan Ferrer
Redateljica: Nina Kleflin

4. Pljuča
Produkcija i izvođenje: Slovensko narodno gledališče, Ljubljana
Autor: Duncan Macmillan
Redatelj: Žiga Divjak

5. Kdo se boji Virginie Wolf
Produkcija i izvođenje: Slovensko narodno gledališče, Nova Gorica
Autor:  Edward Albee
Redatelj: Radoš Bolčina

6. Obitelj
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor: Dennis Kelly
Redatelj: Ivan Plazibat

25. Glumci u Zagvozdu

1. Jel tako Zorane
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva, Kazalište Marina Držića Dubrovnik
Autorica: Tanja Mravak
Redateljica: Tamara Damjanović

2. U malu je uša đava
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autorica: Tisja Kljaković Braić
Redatelj: Mario Kovač

3. Dijete našeg vremena
Produkcija i izvođenje: PlayDrama, Split
Autorica: Ivana Vuković
Redateljica: Helena Petković

4. Ženici
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Ritam igre, Split
Autor: Ilija Zovko
Redatelji: Pero Eranović, Ivan Baranović

5. Glumac…je glumac…je glumac
Autor: Zijah A. Sokolović

37. Zagrebačko histrionsko ljeto na Opatovini

1. Svoga tela gospodar
Produkcija i izvođenje: Glumačka družina Histion
Autor: Slavko Kolar
Redatelj: Damir Lončar

68. Splitsko ljeto

1. LizistRATa
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autori: Aristofan, Homer, Predrag Lucić i Mate Matišić
Redatelj: Paolo Magelli

2. Zapisi iz nevremena
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Don Branko Sbutega

3. Francuzica
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Ilija Zovko
Redatelji: Snježana Sinovčić Šiškov/Trpimir Jurkić

4. Udovice
Produkcija i izvođenje: HNK Osijek
Autor: Sławomir Mrożek
Redatelj: Jasmin Novljaković

5. Da sam ptica
Produkcija i izvođenje: Fiji grupa, Festum Umag
Autorica: Nikolina Bogdanović
Redateljica: Arija Rizvić

6. Realisti
Produkcija i izvođenje: Teatar Exit
Autor: Jure Karas
Redatelj: Matko Raguž

7. Sretna ne bila
Produkcija i izvođenje: PlayDrama, Split
Autori: Ivana Vuković, Petra Kovačić Botić, Ana Uršula Najev, Ana Marija Veselčić, Helena Petković
Redateljica: Helena Petković

8. Veliki Gatsby (balet)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Koreograf: Leo Mujić
Redatelj: Leo Mujić

9. Simon Boccanegra (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Giuseppe Verdi
Redatelj: Krešimir Dolenčić

10. Aida (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Giuseppe Verdi
Redatelj: Dražen Siriščević

11. Ero s onoga svijeta (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split, KUD-a Jedinstvo
Autor: Jakov Gotovac
Redatelj: Krešimir Dolenčić

12. Turandot (opera)
Produkcija i izvođenje: HNK Split
Autor: Giacomo Puccini
Redatelj: Ozren Prohić

13. Čipka (balet)
Produkcija i izvođenje: HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka
Autor: Tena Novak Vincek
Koreografkinja: Maša Kolar

14. Première (balet)
Produkcija i izvođenje: Baletto di Roma, Italija
Koreograf: Andrea Costanzo Martini 

15. Mozart à 2 (balet)
Produkcija i izvođenje: Šibenik Dance Festival, HNK Split
Autor: Thierry Malandain

16. The Stranger Within
Produkcija i izvođenje: GKO Šlezinger
Autor: Mirko Škarica
Redateljica: Karla Leko

Nagrade:

Nagrada Judita za najveće umjetničko postignuće u glazbenom programu: Max Jota za ulogu Gabrielea Adorna u operi Simon Boccanegra Giuseppea Verdija, u produkciji Opere HNK Split.

Nagrada Judita za dramski program: Petra Kovačić Botić za naslovnu ulogu u predstavi LizistRATa, u produkciji HNK Split, redatelja Paola Magellija.

——————
Popis festivala za 2022. godinu još je u izradi