Festivali 2018.

FESTIVALI 

69. DUBROVAČKE LJETNE IGRE (10. srpnja – 25. kolovoza 2018.)

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih

Kristian Novak, Tomislav Zajec

Črna mati zemla

redatelj Dora Ruždjak Podolski

…………………………………………………………………………

Festivalski dramski ansambl

Marin Držić

Viktorija od neprijatelja

redatelj Ivica Boban

…………………………………………………………………………

Dubrovačke ljetne igre i HNK Ivana pl. Zajc

Sebastijan Horvat i Milan Marković Matthis

(prema drami Michelangelo Buonarroti Miroslava Krleže)

Michelangelo

režija Sebastijan Horvat

…………………………………………………………………………

Dubrovačke ljetne igre i Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu

Odbrojavanje – na piru s Držićem i Nalješkovićem

režija Lea Anastazija Fleger, Marina Pejnović, Hrvoje Korbar

…………………………………………………………………………

BADco.Drama, HNK Zagreb i Dubrovačke ljetne igre

Goran Ferčec

Ispravci ritma

redatelj Goran Sergej Pristaš

…………………………………………………………………………

Studentski teatar Lero, Dubrovnik

Marin Držić

Kitice i perlice

redatelj Davor Majoš

…………………………………………………………………………

Festivalski dramski ansambl

Vedrana Klepica i Dario Harjaček

(prema motivima novele Pod balkonima Ranka Marinkovića)

Pod balkonima

režija Dario Harjaček

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište, Zagreb

Mate Matišić

Ljudi od voska

redatelj Janusz Kica

…………………………………………………………………………

Nagrada Orlando za najbolje umjetničko ostvarenje u dramskom programu: Nataša Kopeč za ulogu Olive u predstavi Pod balkonima Ranka Marinkovića u režiji Darija Harjačeka i dramatizaciji Vedrane Klepice

…………………………………………………………………………

25. MEĐUNARODNI FESTIVAL MALIH SCENA, RIJEKA (4. – 11. svibnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd, Srbija

Luigi Pirandello

Tako je ako vam se tako čini

redatelj Jagoš Marković

…………………………………………………………………………

Skupna izvedba studenata 3. godine preddiplomskog studija Gluma i mediji, Rijeka

Bertolt Brecht

Dobri čovjek iz Sečuana

mentori redatelji, doc. art. Lenka Udovički i prof. emeritus Rade Šerbedžija,

uz asistenciju Jelene Lopatić

…………………………………………………………………………

Slovensko stalno gledališče, Trst, Italija

Peter Handke

Lijepi dani u Aranjuezu

redatelj Igor Pison

…………………………………………………………………………

Atelje 212 Beograd i Sterijino pozorje, Novi Sad, Srbija

Olga Dimitrijević

Moja ti

redateljica Aleksandra Milavić Davies

…………………………………………………………………………

Beo art 2015, Beograd, Srbija

Krleža

U agoniji

redateljica Ana Đorđević

…………………………………………………………………………

HNK Zagreb

Vjekoslav Majer, Krešo Golik, Rene Medvešek

Tko pjeva zlo ne misli

redatelj Rene Medvešek

…………………………………………………………………………

Theater in der Josefstadt, Beč, Austrija

Henrik Ibsen

Divlja patka

redateljica Mateja Koležnik

…………………………………………………………………………

Teatar Vahtangov, Moskva, Rusija

D. Marell

Vrisak langouste

redatelj Mikhail Tsitrinyak

…………………………………………………………………………

HNK Zagreb

Kristian Novak

Ciganin, ali najljepši

redatelj Ivica Buljan

…………………………………………………………………………

Nagrade 25. Međunarodnog festivala malih scena Rijeka

Nagrada Veljko Maričić za najbolju predstavu u cjelini: Divlja patka Henrika Ibsena u režiji Mateje Koležnik i produkciji Teatra in der Josefstadt

Nagrada Anđelko Štimac za najbolju režiju: Mateja Koležnik za režiju predstave Divlja patka Teatra in der Josefstadt

Nagrada Veljko Maričić za najbolju mušku ulogu: Krešimir Mikić za ulogu gospodina Fulira u predstavi Tko pjeva zlo ne misli u režiji Renea Medvešeka HNK Zagrebu

Nagradu Veljko Maričić za najbolju žensku ulogu: Jelisaveta Sablić za ulogu Gospođe Frole u predstavi Tako je ako vam se tako čini Jugoslovenskog dramskog pozorišta i Yulia Rutberg za ulogu Sare Bernhard u predstavi Vrisak langouste Teatra Vahtangov

Nagrada Veljko Maričić za najbolju mladu glumicu ili glumca: Maresi Riegner za ulogu Hedvig u predstavi Divlja patka Teatra in der Josefstadt i Filip Vidović za ulogu Sandija u predstavi Ciganin, ali najljepši u režiji Ivice Buljana i produkciji HNK Zagreb

Nagrada Veljko Maričić za najbolju epizodnu ulogu: Nenad Jezdić za ulogu gospodina Sirellija u predstavi Tako je ako vam se tako čini Jugoslovenskog dramskog pozorišta

Nagrada Darko Gašparović za najbolju dramaturgiju: Ivor Martinić za predstavu Ciganin ali najljepši, u produkciji HNK Zagreb

Nagrada Dorian Sokolić za najbolju scenografiju: Raimund Orfeo Voigt za scenografiju predstave Divlja patka Teatra in der Josefstadt

Nagrada Ružica Nenadović Sokolić za najbolju kostimografiju: Bojana Nikitović za kostimografiju predstave Tako je ako vam se tako čini Jugoslovenskog dramskog pozorišta

Nagrada Veljko Maričić za scensku glazbu: Boris Kiner u predstavi Vrisak languste Teatra Vahtangov iz Moskve

Nagrada Veljko Maričić za dizajn svjetla: Emmerich Steigberger za dizajn svjetla u predstavi Divlja patka Teatra in der Josefstadt

Nagradu publike Dalibor Foretić: Divlja patka Teatra in der Josefstadt, s prosječnom ocjenom 4,75.

…………………………………………………………………………

GAVELLINE VEČERI, Zagreb (1. prosinca  – 14. prosinca 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradsko dramsko kazalište Gavella

Lee Hall

Slikari rudari

redatelj Samo M. Strelec

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih

William Shakespeare

Tit Andronik

redatelj Igor Vuk Torbica

…………………………………………………………………………

Gradsko dramsko kazalište Gavella

William Shakespeare

Kralj Rikard III.

redatelj Aleksandar Popovski

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište Split

William Shakespeare

Kroćenje goropadnice

redatelj Ivan Plazibat

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh

Bobo Jelčić

Govori glasnije!

redatelj Bobo Jelčić

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište Zagreb

Kristian Novak

Ciganin, ali najljepši

redatelj Ivica Buljan

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajc Rijeka

Georg Büchner

Woyzeck

redateljica Anica Tomić

…………………………………………………………………………

Mestno gledališče ljubljansko, Slovenija

Georg Büchner

Dantonova smrt

redatelj Aleksandar Popovski

…………………………………………………………………………

Atelje 212, Beograd, Srbija

Milena Marković

Pet života pretužnog Milutina

redateljica Aleksandra Milavić Davies

…………………………………………………………………………

Gradsko dramsko kazalište Gavella

Joël Pommerat

Ponovno ujedinjenje dviju Koreja

redatelj Paolo Magelli

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište Zadar

Eugene O’Neill

Dugo putovanje u noć

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Hrvatsko kazalište Pečuh, Mađarska

Miroslav Krleža

Povratak Filipa Latinovicza

redateljica Nina Kleflin

…………………………………………………………………………

Nagrade 33. Gavellinih večeri

Nagradu za najbolju mušku ulogu: Rakan Rushidat za uloga Arona u predstavi Tit Adronik Williama Shakespearea i Zagrebačkog kazališta mladih

Nagradu za najbolju žensku ulogu: Tena Nemet Brankov za više uloga u predstavi Ponovno ujedinjenje dviju Koreja Joëla Pommerata, kazališta Gavella

Nagradu za najbolju režiju: Ivan Plazibat za režiju predstavu Kroćenje goropadnice Williama Shakespeara i Hrvatskog narodnog kazališta Split

Nagrada za najbolju predstavu: Kroćenje goropadnice Williama Shakespeara i Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu

…………………………………………………………………………

VIRKAS, Virovitica, Pitomača, Suhopolje, Slatina (9. veljače – 11. ožujka 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica

Hugo Von Hofmannsthal

Svatković

redatelj Samo M. Strelec

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih

Ágota Kristóf

Velika Bilježnica

redatelj Edvin Liverić

…………………………………………………………………………

Kazalište Moruzgva

Olja Runjić

Gola u kavezu

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

Narodno pozorište Steria, Vršac

Hadi Kurić

Edmund Kin

redatelj Hadi Kurić

…………………………………………………………………………

Kerekesh Teatar

Ljubomir Kerekeš

Pokopaj me nježno

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Dramsko kazalište Gavella

Filip Šovagović

Tesla anonimus

redatelj Filip Šovagović

…………………………………………………………………………

PlayDrama i HNK Zadar

Elvis Bošnjak

Ubojstvo u klubu Quasimodo

redateljica Nenni Delmestre

…………………………………………………………………………

Slovensko ljudsko gledališče Celje

Kristof Magnusson

Moški brlog

redatelj Sandy Lopičić

…………………………………………………………………………

HNK Šibeniku

Martin McDonagh

Ljepotica iz Leenanea

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac

Oscar Wilde

Važno je zvati se Ernest

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Teatar kabare Tuzla

Lutz Hübner

Gretica str. 89

redatelj Vlado Kerošević

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh i Umjetnička organizacija Teatroman

Mario Kovač

Muškarci.hr

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Umjetnička akademija Osijek

Dubravko Habek

Bijela kuga

redatelj Robert Raponja

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica

Vaclav Havel

Audijencija

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Mate Matišić

Gastarbajterski Božić

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Umjetnička akademija Osijek

Rija Trdin

Zlogrba

režija autorski tim predstave

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

15. VIROVITIČKO KAZALIŠNO LJETO (9. lipnja – 6. srpnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Tragači i Kazalište KNAP

Jelena Hadži-Manev

Nora – trenutak pobune

redateljica Frana Marija Vranković

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Nina Horvat

Nespojivi

redateljica Iva Srnec

…………………………………………………………………………

Dramski studio kazališta Virovitica

Snježana Lančić

Duhovi vanzemaljci

redateljica Snježana Lančić

…………………………………………………………………………

Kristalna kocka vedrine i Gradsko kazalište Sisak

Pavao Pavličić

Olga i Lina

redatelj Silvije Vadla

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci i Hrvatsko kazalište Pečuh

Joza Ivakić

Vrzino Kolo

režija Vjekoslav Janković

…………………………………………………………………………

HNK Osijek

Jean-Claude Danaud

Ručni Rad

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

11. FESTIVAL REGIONALNIH KAZALIŠTA PROLOG, Sisak (5. listopada – 21. studenog 2018.

…………………………………………………………………………

PlayDrama Split i HNK Zadar

Elvis Bošnjak

Ubojstvo u klubu Quasimodo

redateljica Nenni Delmestre

…………………………………………………………………………

HNK Šibenik i UMAS Split

Brian Friel

Molly Sweeney

redateljica Bruna Bebić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Nina Horvat

Nespojivi

redateljica Iva Srnec

…………………………………………………………………………

Teatar Exit

Nick Payne

Konstelacije

redateljica Aida Bukvić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovici

Joza Ivakić

Vrzino kolo

redatelj Vjekoslav Janković

…………………………………………………………………………

HNK Zadar

Mate Matišić

Balon

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica i Kazalište Moruzgva

Renato Baretić

OtpisaNE

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

Ludens teatar Koprivnica i Teatar Moruzgva

Ana Maras Harmander

Brodolomke

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac

Nino Škrabe

Dobri čovjek Bažulek

redatelj Georgij Paro

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica

Vaclav Havel

Audijencija

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec i LOFT

S razlogom

režija Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Istarsko narodno kazalište Pula

Luka Mihovilović

(Ne)prilagođen

redatelj Luka Mihovilović

…………………………………………………………………………

Kazalište Smješko

Frana Marija Vranković

Kakva majka, takva kći

redatelj Jasmin Novljaković

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Sisak

Miguel de Cervantes

Don Quijote 

redatelj Silvije Valda

…………………………………………………………………………

Nagrada za najbolju predstavu prema odabiru publike 11. Festivala regionalnih kazališta Prolog u Sisku: HNK Zadar, Balon Mate Matišića u režiji Zorana Mužića.

…………………………………………………………………………

7. FESTIVAL MIROSLAV KRLEŽA, Zagreb (1. srpnja – 7. srpnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Doviđenja na nebu

(prema motivima knjige Razgovori s Krležom Predraga Matvejevića)

režija i adaptacija Ivan Planinić i Domagoj Janković

…………………………………………………………………………

MONTAЖ$TROJ i Teatar poezije Festivala Miroslav Krleža

Zlatko Paković

Krleža ili što su nama zastave i što smo mi zastavama da tako za njima plačemo

redatelj Zlatko Paković

…………………………………………………………………………

Miroslav Krleža

O malograđanskoj ljubavi spram hrvatstva

izvodi Nikša Marinović

…………………………………………………………………………

KOTAR FEST! 7, Delnice (21. – 24. lipnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Franz Kafka

Pismo ocu

redatelj Damir Altumbabić

…………………………………………………………………………

Kazališna grupa Batida, Danska i Kotar teatar

Solo for Two

…………………………………………………………………………

Kazalište mala scena i Kotar teatar

Ivana Francišković Olrom

Čudak Šumek

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

21. SUSRET PROFESIONALNIH KAZALIŠTA ZA DJECU I MLADE HC ASSITEJ (15. do 19. listopada 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

Kazališna grupa Batida, Danska

Spaghetti

režija Søren Ovesen

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Zadar

(prema motivima narodne pripovijetke Svijetu se ne može ugoditi)

Ana Prolić

Nikomu pravo

redateljica Ana Prolić

…………………………………………………………………………

ZeKaeM Zagreb

Kristijan Ugrina

Zdrav i čist dom je baš po mom

redatelj Kristijan Ugrina

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Tamara Kučinović

Zamrznute pjesme

redateljica Tamara Kučinović

…………………………………………………………………………

Kazalište Oberon i Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Jan Sobrie, Raven Ruëll

Zašuti

redatelj Damir Mađarić

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec

Tanja Novak

Do viđenja

redatelj Romano Bogdan

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin Dom Karlovac

Petra Cicvarić

U potrazi za slovom R

redatelj Peđa Gvozdić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica

Dunja Fajdić, Jelena Radan

Tonka Bontonka

redateljica Morana Dolenec

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Split

Ratko Zvrko

Grga Čvarak

redatelj Dario Harjaček

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec i Teatar Poco loco

Rakhal Herrero

Superjunaci

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Nagrade 21. Susreta profesionalnih kazališta za djecu i mlade HC Assitej:

Najbolja scenska glazba: Mate Matišić za predstavu Nikomu pravo, Kazalište lutaka Zadar

Najbolja glumačka ostvarenja: Sara Lustig uloga Kaštanka u Kaštanki, Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar i Dominik Karakašić uloga Luka Aleksandri u Kaštanki, Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

…………………………………………………………………………

11. ZLATNI ZUB – FESTIVAL KOMEDIJE I SMIJEHA, Poreč (1. – 11. ožujka 2018.)

…………………………………………………………………………

Gala teatar

Dario Fo, Franca Rame

Samo jedna žena

redatelj Đuro Roić

…………………………………………………………………………

Kazalište PlayDrama i HNK Zadar

Ubojstvo u klubu Quasimodo

redateljica Nenni Delmestre

…………………………………………………………………………

Teatar Naranča

Katja Rabar, Majkl Mikolić

Hrvatska bajkovnica

…………………………………………………………………………

Teatar Rugantino i kazalište Planet art

Marko Torjanac

(prema dramskom tekstu Christophera Duranga Laughing Wild)

Za umrijeti od smijeha

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Istarsko narodno kazalište Pula

Dave Simpson

Djevojačka večer

redateljica Violeta Tomić

…………………………………………………………………………

Nikola Đurićko

Stand-up program

…………………………………………………………………………

Nagrada Zlatni zub: Za umrijeti od smijeha

Nagrada Srebrni zub: Nikola Đurićko, stand-up program

…………………………………………………………………………

VII. BOBIJEVI DANI SMIJEHA, Zagreb (18. – 30. listopada 2018.)

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Miro Gavran

Tajkuni

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

HNK Varaždin

Yasmine Reza

Bog masakra

redatelj Lea Anastazija Fleger

…………………………………………………………………………

Kazalište Zorin dom Karlovac

Oscar Wilde

Važno je zvati se Ernest

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Teatar Rugantino i Planet art, Zagreb

Christopher Durang

Za umrijeti od smijeha

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Kazalište Moruzgva i Ludens teatar

Ana Maras Harmander

Brodolomke

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

HNK Osijek

Jean-Claude Danaud

Ručni rad

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

HNK Zadar

Mate Matišić

Balon

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

HNK Šibenik i Gradsko dramsko kazalište Gavela

Ivo i Vinko Brešan

Kako je počeo rat na mom otoku

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Teatar Gavran

Miro Gavran

Sve o ženama

redateljica Mladea Gavran

…………………………………………………………………………

Pozorište Slavija Beograd

Branislav Nušić

Lopuže

redatelj Velimir Mitrović

…………………………………………………………………………

ABCD trupa, Zagreb

Aleksandra Demše i Berislav Cimerman

Slavonski triptih

redatelj Branislav Cimerman

…………………………………………………………………………

Kazalište KNAP

Jelena Hadži-Manev

Nora – trenutak pobune

redateljica Frana Marija Vranković

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Miro Gavran

Tajkuni

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Nagrade VII. Bobijevih dana smijeha:

Specijalno priznanje za kolektivnu glumačku izvedbu: Sunčana Zelenika Konjević, Marinko Prga, Robert Plemić i Irena Tereza Prpić u predstavi Bog masakra Yasmine Reze u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta, Varaždin

Kao autorica teksta i interpretatorica naslovne uloge specijalno priznanje: Jelena Hadži-Manev za predstavu Nora – trenutak pobune u izvedbi Kazališta Tragači i KNAP Zagreb.

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Nenad Cvetko za ulogu Murka Munite u predstavi Kako je počeo rat na mom otoku Ive i Vinka Brešana u režiji Dražena Ferenčine i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta, Šibenik i Gradskog dramskog kazališta Gavella,

Dvije jednakopravne nagrade za najbolju žensku ulogu: Daria Lorenci Flatz za ulogu u Brodolomkama prema predlošku Ane Maras Harmander u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Kazališta Moruzgva i Ludens, i Ana-Marija Percaić za ulogu Jozefine u Tajkunima Mire Gavrana u režiji Zorana Mužića i izvedbi Glumačke družine Histrion

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Brodolomke prema predlošku Ane Maras Harmander u režiji Krešimira Dolenčića i izvedbi Kazališta Moruzgva i Ludens teatra

…………………………………………………………………………

XI. GUMBEKOVI DANI (16. – 27. ožujka 2018.)

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Petar Quilter

Famozna

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom Karlovac

Nino Škrabe

Dobri čovjek Bažulek

redatelj Georgij Paro

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci i Hrvatsko kazalište Pečuh

Joza Ivakić

Vrzino Kolo

režija Vjekoslav Janković

…………………………………………………………………………

Udruga Canta i Glumačka družina Histrion

Damir Horvat

Frizeraj

redateljica Maja Katić

…………………………………………………………………………

Zagrebačko gradsko kazalište Komedija

Milana Vuković Runjić

Faraon iz Ilice je mrtav

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

Umjetnička organizacija Artis Split

Stojan Matavulj

Komušanje mozga

…………………………………………………………………………

Pozorište Slavija Beograd

Branislav Nušić

Kirija

redatelj Radoslav Zlatan Dorić

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište lutaka

Ana Tonković Dolenčić

Zagrebački vremeplovci

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

Akademija primljenjenih umjetnosti, Rijeka

Edvin Liverić i Nika Ivančić

Cabaret Valeksa

redatelj Edvin Liverić

…………………………………………………………………………

Istarsko narodno kazalište, Pula

Dave Simpson i Paul Farrah

Djevojačka večer

redateljica Violeta Tomić

…………………………………………………………………………

Pozorišna radionica Prizor Beograd

Rade Vukotić

Ljubavnici

redatelj Rade Vukotić

…………………………………………………………………………

HNK Zagreb

Vjekoslav Majer, Krešo Golik, Rene Medvešek

Tko pjeva zlo ne misli

redatelj Rene Medvešek

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Nina Horvat

Nespojivi

redateljica Iva Srnec

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Petar Quilter

Famozna

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

Nagrade XI. Gumbekovih dana:

Posebno priznanje: Umjetnička radionica Prizor iz Beograda za Ljubavnike autora i redatelja Rade Vukotića

Nagrade za najbolje uloge: Anja Šovagović za ulogu „najgore operne pjevačice na svijetu“ u predstavi Glumačke družine Histrion Famozna Petera Quiltera u režiji Krešimira Dolenčića

Nagrada za najbolju ulogu: Zrinka Cvitešić za izvanredno glumačko, pjevačko i plesačko umijeće u tumačenju Ane u Tko pjeva zlo ne misli u režiji Renea Medvešeka

Najbolja predstava XI. Gumbekovih dana: Tko pjeva zlo ne misli Vjekoslava Majera, Kreše Golika i Renea Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Nagrada za izniman doprinos oživljavanju kabareta: Lela Margitić

…………………………………………………………………………

11. FESTIVAL HRVATSKE DRAME ZA DJECU MALI MARULIĆ (9. – 13. travnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Jelena Tondini

Wanda Lavanda

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Split

Olja Savičević Ivančević

Som na cilome svitu

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište mladih Split

Od atoma do stanice

redatelj i autor Siniša Novković

………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb

Ivica Badnjanec

Durica – male ljubavi

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Umjetnička organizacija Gllugl, Varaždin

Tamara Kučinović i ansambl predstave

Dindim, o nježnosti

redateljica Tamara Kučinović

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec, Čakovec

Tanja Novak

Puž Muž

redatelj Romano Bogdan

……………………………………………………………………….

Kazališna družina Pinklec, Čakovec

Anica Tomić i Jelena Kovačić

Preko sedam mora, preko sedam gora

redateljica Anica Tomić

…………………………………………………………………………

Kazalište Mala scena, Zagreb

Renato Baretić, Davor Šunk, Bruno Margetić

Muka malog vuka

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Dom kulture Kristalna kocka vedrine, Gradsko kazalište Sisak

Petra Cicvarić

Tko nema u vugla, googla

redatelj Peđa Gvozdić

………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Split

Olja Savičević Ivančević

Šporki Špiro i neposlušna Tonka

redatelj Ivan Plazibat

…………………………………………………………………………

Nagrade 11. Mali Marulić:

1. nagrada žirija za dramski tekst: Kamo su pobjegle boje?, autorice Lede Festini Jensen.

2. nagrada žirija za dramski tekst: Tepih na ražnju, autorice Jasne Jasne Žmak.

3. nagrada žirija za dramski tekst: Mala mraz, autorice Jasmine Kallay i dramski tekst Ništa strašno, autorica Ivane Đule i Milice Kostanić.

…………………………………………………………………………

23. LUTKARSKO PROLJEĆE (19. – 24. ožujak 2018.)

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište lutaka

Ela Peroci

Maca papučarica

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku

Marta Guśniowska

Vitez bez konja

režija Jasmin Novljaković

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Zadar

Jens Sigsgaard

Pale sam na svijetu

režija Petar Vujačić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Jelena Tondini

Wanda Lavanda

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Teatar Poco Loco

(prema predlošku Adama Petera Maguirea iz zbirke Bajke za bolje sutra)

Djed i najveća repa u svemiru

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Maja Pelević

Nevidljiva

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec i Medley teatar, Zagreb

Igor Weidlich

(prema motivima Slavka Mihalića i hrvatskih narodnih pripovjedaka)

Petrica Kerempuh

režija Lovro Krsnik

…………………………………………………………………………

Kazalište Tvornica lutaka, Zagreb

Dora Delbianco

Životinjsko carstvo – tko se boji straha još

režija Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Kazalište Prijatelj, Zagreb

Hrvoje Zalar

Priča o Bogici ili nije sramota biti siromašan

režija Hrvoje Zalar

…………………………………………………………………………

Kazalište Licem u lice Split

Petar Pashow

Umišljeni miš

režija Ratko Glavina

…………………………………………………………………………

Dečje pozorište Subotica

(prema motivima Astrid Lindgren)

Avanture s Karlsonom

režija Veselin Bojdev

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac

(po motivima ruske priče Andreja Usačeva Pametni psić Sonja)

Male priče o nestašnoj Sonji

režija Ljudmila Fedorova

…………………………………………………………………………

Tigar teatar

Bruno Kuman

Kitostoperi

režija Iva Matija Bitanga i Leo Vukelić

…………………………………………………………………………

Hrvatsko kazalište Pečuh i Teatar to go

Dejan Fajfer i Goran Smoljanović

Majstori

redatelj Goran Smoljanović

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Ivana Brlić Mažuranić, Slavonski Brod

Charles Perrault

Ljepotica i zvijer

redatelji Branko Banković i Matej Safundžić

…………………………………………………………………………

Lutkarsko kazalište Mostar

Charles Perrault, Zvonko Festini

Mačak u čizmama

redatelj Zvonko Festini

…………………………………………………………………………

Umjetnička akademija Osijek i Muzej Slavonija

U potrazi za čudovištima

(prema motivima knjige Stanislava Marijanovića Čudovišta u muzeju)

režija Hrvoje Seršić

…………………………………………………………………………

Kazalište slijepih i slabovidnih Novi život

Vojin Perić

Čovječja ribica

režija Petra Radin

…………………………………………………………………………

MALI BOK, Bjelovar (od 19. – 28. ožujka 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Jelena Tondini

Wanda Lavanda

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Plesni teatar Ljubljana, Teatar AEIOU Ljubljana, Umjetnička organizacija VRUM

Katja Kähkönen, Mateja Ocepek, Katja Povše, Sanja Tropp Frühwald

Črčke

režija Katja Kähkönen, Sanja Tropp Frühwald

…………………………………………………………………………                                      

Udruga Malo svjetlo

Martin u kazalištu

…………………………………………………………………………                                      

Umjetnička organizacija Shooma

Astronauti

redatelj Maja Zećo

…………………………………………………………………………

B.U.M. Bjelovarska umjetnička mladost

Najbolji dramsko – scenski nastupi učenika osnovnih i srednjih škola LiDraNo 2018.

…………………………………………………………………………

Bjelovarsko kazalište

Klara Hlupić

Priča o Srećku i Grizeldi

režija Maja Margareta Fabičević

…………………………………………………………………………

Pinkleci i Loft teatar

Morana Dolenc, Petra Atanasoskog, Marija Jakšića, Bruno Kontrec

S razlogom

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Kazalište prijatelj

Grigor Vitez

Igra se nastavlja

redatelj Hrvoje Zalar

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica

David Paquet

2:14 h

redatelj Robert Raponja

…………………………………………………………………………

Teatar to go i Hrvatsko kazalište Pečuh

Dejan Fajfer i Goran Smoljanović

Majstori

režija Dejan Fajfer i Goran Smoljanović

…………………………………………………………………………

8. GANZ NOVI FESTIVAL, Zagreb (20. – 23. rujna 2018.)

…………………………………………………………………………

Isabelle Schad, HAU Hebbel am Ufer Berlin

Turning Solo

koncept i koreografija Isabelle Schad

…………………………………………………………………………

Teatar &TD

Barack Obama i Jon Favreau

Your Majesties

koncept i izvedba Marta Navaridas i Alex Deutinger

…………………………………………………………………………

Teatar &TD

Vedrana Klepica

Razgovori

…………………………………………………………………………

Teatar &TD

Ásrún Magnúsdóttir

Listening Party

redateljica i koreografkinja Ásrún Magnúsdóttir

…………………………………………………………………………

Teatar &TD

Goodbye

redatelj i koreograf Michikazu Matsune

…………………………………………………………………………

MM centar

Kik Melone

Najtužnija metoda. Ikad.

izvedbena konferencija

…………………………………………………………………………

Festival TNT 2015 i L’Animal a l’Esquena

Xavier Bobés

Things Eaily Forgotten

redatelj Xavier Bobés

…………………………………………………………………………

Gessnerallee Zürich i Festspiele Zürich

Daniel Hellmann

Traumboy

režija Daniel Hellmann

…………………………………………………………………………

De Facto, Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu, Kultura promjene, Teatar &TD 

Saša Božić

Bolji život

redatelj Saša Božić

…………………………………………………………………………

EMANAT, Sploh, Bunker, SMEEL

Adriana Josipović, Nika Rozman, Irena Tomažin

Mes(t)o Glasu

…………………………………………………………………………

18. NAJ, NAJ, NAJ FESTIVAL (Zagreb, 4. – 8. travnja 2018.)

Theatre company Pinklec, Čakovec

Preko sedam mora, preko sedam gora

redateljica Anica Tomić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb

Ivica Bednjanec

Durica – male ljubavi

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Vladimir Nazor

Bijeli jelen

redateljica Tamara Kučinović

…………………………………………………………………………

Pozorište Boško Buha, Beograd

Igor Bojović

Pepeljuga

redateljica Iva Milošević

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec i LOFT

Morana Dolenc, Petra Atanasoskog, Marija Jakšića, Bruno Kontrec

S razlogom

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Trešnja, Zagreb

Dubravko Mihanović

Zora riđokosa

redatelj Rene Medvešek

…………………………………………………………………………

Dom kulture Kristalna kocka vedrine, Gradsko kazalište Sisak

Petra Cicvarić

Tko nema u vugla, googla

redatelj Peđa Gvozdić

…………………………………………………………………………

Roseland musical, Barcelona, Španjolska

Carlo Collodi

Pinokio

redateljica Marta Almirall

…………………………………………………………………………

Theatre at the narva gates Sankt Peterburg

Oscar Wilde

Kantervilski duh

redateljica Valentina Lutz

…………………………………………………………………………

La baracca-testoni ragazzi, Bologna, Italija

Roberto Frabetti, Bruno Cappagli

Brod i mjesec

redatelji Bruno Cappagli, Valeria Frabetti

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih, Zagreb

Lewis Carroll, Ivor Martinić

Alisa u zemlji čudesa

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Maja Pelević

Nevidljiva

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

Kazalište Prijatelj, Zagreb

Hrvoje Zalar

Priča o Bogici ili nije sramota biti siromašan

režija Hrvoje Zalar

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb

Ezop, Saša Božić

Basne

redatelji Ksenija Zec i Saša Božić

…………………………………………………………………………

Nagrade 18. Naj, naj, naj festivala:

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Pinokio, Kazalište Roseland musical, Španjolska

Nagrada za najbolju režiju: Renata Carola Gatica za režiju predstava Durica – male ljubavi u izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica i Alisa u zemlji čudesa u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih.

Nagrada za najbolju glumicu: Dunja Fajdić za ulogu u predstavi Durica – male ljubavi u izvedbi Gradskog kazališta Žar ptica

Nagrada za najboljeg glumca: Luka Bulović za ulogu u predstavi Zora Riđokosa u izvedbi Gradskog kazališta Trešnja

Nagrada za najbolju žensku sporednu ulogu: Katarina Gojković za ulogu u predstavi Pepeljuga u izvedbi Pozorišta Boško Buha iz Srbije

Nagrada za najbolju mušku sporednu ulogu: Petar Leventić za ulogu u predstavi Alisa u zemlji čudesa u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada za najbolju scenografiju: Isidora Spasić i Igor Vasiljev za predstavu Alisa u zemlji čudesa u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada za kostimografiju: Decker+Kutić za predstavu Alisa u zemlji čudesa u izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada za najbolji tekst: Petra Cicvarić za predstavu Tko nema u vugla, googla, u izvedbi Doma kulture Kristalna kocka vedrine, Gradskog kazališta Sisak

Nagrada za promicanje neverbalnog kazališnog izraza: Morana Dolenc, za predstavu S razlogom u izvedbi Kazališne družine Pinklec Čakovec i LOFT-a.

…………………………………………………………………………

28. MARULIĆEVI DANI, SPLIT (21. – 28. travnja 2018.)

…………………………………………………………………………

HNK Split

Marko Uvodić

Ol’ smo za jedan dan

režija Trpimir Jurkić

…………………………………………………………………………

Kamerni teatar Sarajevo

Boris Lalić

Mirna Bosna

režija Saša Peševski

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih

Kristian Novak, Tomislav Zajec

Črna mati zemla

redateljica Dora Ruždjak Podolski

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište mladih

Srđan Tucić

Povratak

režija kolektiv i studenti ADU

…………………………………………………………………………

HNK Zagreb

Vjekoslav Majer, Krešo Golik, Rene Medvešek

Tko pjeva zlo ne misli

redatelj Rene Medvešek

…………………………………………………………………………

Dramsko kazalište Gavella

Filip Šovagović

Tesla anonimus

redatelj Filip Šovagović

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih

Tomislav Zajec

Ono što nedostaje

redateljica Selma Spahić

…………………………………………………………………………

HNK u Zagrebu

Kristian Novak

Ciganin, ali najljepši

redatelj Ivica Buljan

…………………………………………………………………………

Teatar &TD Zagreb

Željko Zorica Šiš

Ljubavni slučaj Fahrije P.

redatelj Zlatko Burić

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb

Ante Tomić i Rajko Grlić

Ustav Republike Hrvatske

redatelj Vinko Brešan

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište Split

Predrag Lucić

(prema motivima Bertolta Brechta)

Aziz ili svadba koja je spasila zapad

redatelj Dino Mustafić

…………………………………………………………………………

Festivalski dramski ansambl 68. Dubrovačkih ljetnih igara

Miroslav Krleža

Gospoda Glembajevi

redatelj Zlatko Sviben

…………………………………………………………………………

Umjetnička akademiji Split

Una Vizek

Ja od jutra nisam stao

redateljica Nana Šojlev

…………………………………………………………………………

Nagrada Marul za suvremeni dramski tekst: Tomislav Zajec za Ono što nedostaje

Nagrada Marul za dramatizaciju: Tomislav Zajec za Črna mati zemla Kristiana Novaka

Nagrada Marul za predstavu u cjelini: Črna mati zemla, redateljice Dore Ruždjak Podolski, u izvođenju Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada Marul za najbolju režiju: Maja Ruždjak Podolski

Nagrada Marul za umjetničko ostvarenje: Ljubavni slučaj Fahrije P.

Nagrada Marul za oblikovanje kostima: Doris Kristić 

Nagrada Marula za glumačko ostvarenje: Filip Vidović za ulogu Sandija Ignaca u predstavi Ciganin, ali najljepši, Krešimir Mikić za ulogu Gospodina Fulira u predstavi Tko pjeva zlo ne misli, Nina Violić za ulogu Milene u predstavi Ciganin, ali najljepši, Zrinka Cvitešić za ulogu Ane Šafranek u predstavi Tko pjeva zlo ne misli

Nagrada publike za najbolju predstavu: Povratak u produkciji Eurokaza, Hrvatske kuće i ADU Zagreb

Nagrada generalnog medijskog pokrovitelja, dnevnog lista Slobodna Dalmacija za glumačko ostvarenje: Urša Raukar za ulogu Bake u predstavi Črna mati zemla Zagrebačkog kazališta mladih
…………………………………………………………………………

16. BOK FEST, Bijelovar (29. travnja 2018. – 12. svibnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Umjetnička akademija Osijek

Dubravko Habek

Bijela kuga

redatelj Robert Raponja

…………………………………………………………………………

Točka na i

Tom Kempinski

Duet za jednog

režija Iva Srnec

…………………………………………………………………………

Kotar teatar, Teatar Rugantino i Akademija dramske umjetnosti

Olja Lozica

Moja nuklearna ljubav

redateljica Olja Lozica

…………………………………………………………………………

Marin Ivanović Stoka

Stara škola kreka

režija Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Dramsko kazalište Gavella

Filip Šovagović

Tesla anonimus

redatelj Filip Šovagović

 …………………………………………………………………………

Zagrebački plesni centar

Rollercoaster

režija Katarina Đurđević, Lucija Šerbedžija

…………………………………………………………………………

Teatar &TD

Thomas Bernhard

Veliki Odlazak

režija Zdenko Jelčić

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Tito Strozzi

Igra u dvoje

redateljica Saša Broz

…………………………………………………………………………

Studio Chekhov

Ivana Buljan Legati i Marina Petković Liker

Soba za poglede  

(prema motivima Virginije Wolf)

režija Ivana Buljan Legati i Marina Petković Liker

…………………………………………………………………………

Gala teatar

Dario Fo, Franca Rame

Samo jedna žena

redatelj Đuro Roić

…………………………………………………………………………

Kazalište Vidra

Mia Begović

Sve što sam prešutjela

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

Kazalište Komedija

Milan Grgić

Jalta, Jalta

redatelj Vlado Štefančić

…………………………………………………………………………

Mladen Medak

Gaga

monodrama

…………………………………………………………………………

25. FESTIVAL GLUMCA (11. – 20. svibnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek i Kazalište Oberon Koprivnica

Jan Sobrie, Raven Ruëll

Zašuti!

redatelj Damir Mađarić

…………………………………………………………………………

PlayDrama i HNK Zadar

Elvis Bošnjak

Ubojstvo u klubu Quasimodo

redateljica Nenni Delmestre

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb

Antonio Gabelić i Tarik Filipović

Ćiro

redatelj Tarik Filipović

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Komedija

Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Revizor

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Teatar EXIT

Jim Cartwright

Dvoje

redatelj Matko Raguž

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Dora Delbianco

Cirkus u životinjskom carstvu

redatelji Petra Radin i Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica i Kazalište Moruzgva

Renato Baretić

OtpisaNE

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

HNK Split

Marko Uvodić

Ol’ smo za jedan dan

redatelji Trpimir Jurkić i Goran Golovko

…………………………………………………………………………

Kazalište Smješko

Frana Marija Vranković

Kakva majka, takva kći

redatelj Jasmin Novljaković

…………………………………………………………………………

Teatar Gavran

Miro Gavran

Zaboravi Hollywood

redatelj Miroslav Međimorec

…………………………………………………………………………

Kerekesh teatar, Varaždin

Mirko Kelek

Dimnjačar

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Eurokaz i Akademija dramskih umjetnosti Zagreb

Srđan Tucić

Povratak

redateljica Arija Rizvić

…………………………………………………………………………

Kazalište Marina Držića

Marin Držić

Skup

redatelj Ivica Kunčević

…………………………………………………………………………

Dramsko kazalište Gavella

Filip Šovagović

Tesla anonimus

redatelj Filip Šovagović

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica

Vaclav Havel

Audijencija

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh i Umjetnička organizacija Teatroman

Mario Kovač

Muškarci.hr

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Umjetnička akademija Osijek

Tadeusz Slobodzianek

Naš razred

redatelj Josip Novljaković

…………………………………………………………………………

Umjetnička akademija Split

Sofoklo

Antigona

redatelj Goran Golovko

…………………………………………………………………………

Teatar Naranča

Grigor Vitez

Plava boja snijega

redateljica Petra Vukelić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Žar ptica

Grigor Vitez

Plava boja snijega

redatelj Leo Katunarić

…………………………………………………………………………

Akademija dramske umjetnosti Zagreb

Konj ili pauk hvata žabu

produkcija Ida Klemenčić, 1.BA
mentorica Tatjana Aćimović, doc. art.

…………………………………………………………………………

Ludens teatar Koprivnica

Shelagh Stephenson

Sjećanje vode

redateljica Franka Perković

…………………………………………………………………………

HNK u Šibeniku

Martin McDonagh

Ljepotica iz Leenanea

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb

Ante Tomić i Rajko Grlić

Ustav Republike Hrvatske

redatelj Vinko Brešan

…………………………………………………………………………

Nagrada Fabijan Šovagović za najbolja umjetničko ostvarenje: Borko Perić za ulogu Vjekoslava Kralja u predstavi Ustav Republike Hrvatske u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh, Goranu Košiju za ulogu Vanjeka u predstavi Audijencija u produkciji Kazališta Virovitica, Antoniji Stanišić Šperanda za uloge u predstavi Tesla Anonimus u produkciji Gradskoga dramskoga kazališta Gavella, Petri Kovačić Pavlina za uloge u predstavi Ol’ smo za jedan dan u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Split

Ivo Fici za najbolje umjetničko ostvarenje mladog glumca do 28 godina: Robert Španić za ulogu Ive u predstavi Povratak u produkciji Umjetničke organizacije Eurokaz, Hrvatske kuće i Akademije dramske umjetnosti Zagreb

Nagrada Zvonimir Torjanac za najbolje umjetničko ostvarenje mlade glumice do 28 godina: Tesa Litvan za ulogu Jele u predstavi Povratak u produkciji Umjetničke organizacije Eurokaz, Hrvatske kuće i Akademije dramske umjetnosti Zagreb

Nagrada Nevenka Filipović za najbolje lutkarsko glumačko ostvarenje ili glumačko ostvarenje u predstavama za djecu i mlade: Edi Ćelić za ulogu Francoisea u predstavi Zašuti u produkciji Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića Osijek

Nagrada Vanja Drach za najbolju predstavu u cjelini: Dvoje u produkciji Teatra Exit iz Zagreba, u izvedbi Bojane Gregorić Vejzović i Dražena Čučeka te režiji Matka Raguža

…………………………………………………………………………

42. DANI SATIRE FADILA HADŽIĆA, Zagreb (4. lipnja – 21. lipnja 2018)

…………………………………………………………………………

Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd

Dario Fo

Slučajna smrt jednog anarhista

redateljica Maja Maletković

…………………………………………………………………………

Teatar &TD Zagreb

Željko Zorica Šiš

Ljubavni slučaj Fahrije P.

redatelj Zlatko Burić

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh

Autorski projekt Bobe Jelčića

Govori glasnije!

redatelj Bobo Jelčić

…………………………………………………………………………

Teatar Rugantino i Kazalište Planet art

Marko Torjanac

(prema dramskom tekstu Christophera Duranga Laughing Wild)

Za umrijeti od smijeha

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Zvezdara teatar, Beograd

Borislav Pekić

Korešpodencija

redatelj Gorčin Stojanović

…………………………………………………………………………

Narodno pozorište Subotica

Ingrid Lausund

Kičma

redatelj Veljko Mićunović

…………………………………………………………………………

Hrvatsko narodno kazalište Split

Predrag Lucić

(prema motivima Bertolta Brechta)

Aziz ili svadba koja je spasila Zapad

redatelj Dino Mustafić

…………………………………………………………………………

Gradsko dramsko kazalište Gavella

Joël Pommerat

Ponovno ujedinjenje dviju Koreja

redatelj Paolo Magelli

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh

Luigi Pirandello

Šest likova traži autora

redatelj Oliver Frljić

…………………………………………………………………………

Scena Mess, Sarajevo

(prema motivima Lászla Végela)

What is Europe?

redatelj András Urbàn

…………………………………………………………………………

Gledališče Koper, Istarsko narodno kazalište, Gradsko kazalište Pula, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, Stalno gledališče Trst

Carlo Goldoni i Predrag Lucić

Barufe

redatelj Vito Taufer

…………………………………………………………………………

Mestno gledališče Ljubljansko

Jean Baptiste Poquelin Molière

Žlahtni Meščan

redatelj Eduard Miler

…………………………………………………………………………

Velika nagrada Večernjeg lista za najbolju predstavu u cjelini: Barufe Carla Goldonija i Predraga Lucića u režiji Vite Taufera i izvedbi Gledališča Koper, Istarskoga narodnog kazališta, Gradskog kazališta Pula, Slovenskoga narodnog gledališča Nova Gorica i Stalnoga gledališča Trst

Nagrada za najbolju režiju: Paolo Magelli za Ponovno ujedinjenje dviju Koreja Joëla Pommerata u izvedbi Gradskoga dramskog kazališta Gavella, Zagreb

Nagrada za najbolji tekst: Bobo Jelčić i ansambl predstave za Govori glasnije! u režiji Bobe Jelčića i izvedbi Satiričkoga kazališta Kerempuh, Zagreb

Glavna nagrada za mušku ulogu Mladen Crnobrnja Gumbek: Enes Vejzović za ulogu u predstavi Joëla Pommerata Ponovno ujedinjenje dviju Koreja

Glavna nagrada za žensku ulogu: Jadranka Đokić za ulogu u autorskom projektu Bobe Jelčića Govori glasnije!

Nagrada Ivo Serdar za ulogu najbolje prihvaćenu od publike: Anica Dobra za ulogu Milice Njegovan u predstavi Borislava Pekića Korešpodencija u režiji Gorčina Stojanovića i izvedbi Zvezdara teatra Beograd

Nagrada Sabrija Biser mladom glumcu za uspjelo interpretiranu ulogu karakterne komike: Petra Svrtan za ulogu u autorskom projektu Bobe Jelčića Govori glasnije! te za ulogu u Ponovno ujedinjenje dviju Koreja

5 ravnopravnih glumačkih nagrada:

Linda Begonja za ulogu Pastorke u predstavi Luigija Pirandella Šest likova traži autora

Kristijan Guček za ulogu Đovanina Temperina u predstavi Barufe

Marko Makovičić za ulogu u autorskom projektu Bobe Jelčića Govori glasnije!

Jelena Miholjević za ulogu u Ponovnom ujedinjenju dviju Koreja

Barbara Nola za ulogu u predstavi Joëla Pommerata Ponovno ujedinjenje dviju Koreja

3 posebna priznanja:

Ansambl Predstave Kičma Ingrid Lausund u režiji Veljka Mićunovića i izvedbi Narodnog pozorišta Népszínhaz Subotica

Oliver Frljić za adaptaciju teksta Luigija Pirandella Šest likova traži autora

Autorski tim predstave Željka Zorice Šiša Ljubavni slučaj Fahrije P. u režiji Zlatka Burića i izvedbi Teatra &TD za prijenos umjetničkoga opusa Željka Zorice Šiša u kazališni medij

…………………………………………………………………………

MEĐUNARODNI DJEČJI FESTIVAL, Šibenik (16. lipnja – 30. lipnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac

Zoran Krilić

Jaje

redateljica Sanja Hrnjak

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Dubrava, Zagreb

Antoine de Saint-Exupéry

Mali princ

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, Slovenija

The Tiger Lilies, Julian Crouch, Phelim McDermot

Peter Kušter

redateljica Ivana Djilas

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec i Teatar Poco Loco

Rakhal Herrero

Superjunaci

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Trešnja, Zagreb

Hans Christian Andersen

Snježna kraljica

redatelj Paolo Tišljarić

…………………………………………………………………………

Plesno kazalište Leipzig, Njemačka

Bettina Werner

The Embrace

redateljica i koreografkinja Bettina Werner

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Dubrava, Zagreb

Jules Verne

20 000 milja pod morem

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište mladih

Kristijan Ugrina

Zdrav i čisti dom, to je baš po mom

redatelj Kristijan Ugrina

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Pinokio, Beograd

Danica Nikolić

Baroni di Makaroni

redateljica Olja Đorđević

…………………………………………………………………………

Kazalište Mask, Rzeszów, Poljska

Hans Christian Andersen

Thumbelina

redatelj Daniel Arbaczewski

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin Dom Karlovac

Petra Cicvarić

U potrazi za slovom R

redatelj Peđa Gvozdić

…………………………………………………………………………

Narodno pozorište Sarajevo

Lewis Caroll

Alisa u zemlji čudesa

redatelj Aleksandar Ilić

…………………………………………………………………………

Umjetnička organizacija Teatar Naranča, Pula

Mato Lovrak

Vlak u snijegu

redatelj Luka Juričić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb

Miro Gavran

Kako je tata osvojio mamu

redateljica Slađana Kilibarda

…………………………………………………………………………

State Puppet Theatre, Vidin, Bugarska

Aleksandar Sergejevič Puškin

Bajka o ribaru i zlatnoj ribici

redateljica Magdalena Miteva

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Joza Ivakić, Dječje kazalište Branko Mihaljević

Vjekoslav Janković i Vladimir Andrić

Crvenkapica

redatelj Vladimir Andrić

…………………………………………………………………………

Zero en Conducta Company, Barcelona, Španjolska

Jose Antonio Puchades i Julieta Gascón Roque

Allegro ma non troppo

redatelji Jose Antonio Puchades i Julieta Gascon Roque

…………………………………………………………………………

Kazalište Hotel Bulić, Zagreb

Ivana Brlić Mažuranić

Kako je Potjeh tražio istinu

redateljica Senka Bulić

…………………………………………………………………………

Zineke Kabuki Company, Bruxelles, Belgija

Othmane Moumen, Michel Carcan i Xavier Elsen

D’office!

redatelj Xavier Elsen

…………………………………………………………………………

Dramski studio Dada, Kazališna družina Pinklec i Centar za mlade Čakovec

Kristina Štebih

The Wall

redatelj Davor Dokleja

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište lutaka

Fran Levstik

Tko je Videku napravio košuljicu

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Theatre Young, Seoul, Južna Koreja

Triana Polus

Vivaldi‵S Four Seasons

redatelj Lee Young Min

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Branka Mihaljevića, Osijek

Marta Mekovec de Carvalho

Kradljivica ključeva

redatelj Hrvoje Seršić

…………………………………………………………………………

Teatro Koreja, Lecce, Italija

Enzo Toma i Silvia Ricciardelli

Rags opera

redatelj Enzo Toma

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Jelena Tondini

Wanda Lavanda

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

RIJEČKE LJETNE NOĆI (4. – 18. srpnja 2018.)

…………………………………………………………………………

HNK Ivan pl. Zajc

Werner Schwab

Predsjednce

redateljica Bojana Lazić

…………………………………………………………………………

FESTIVAL SVJETSKOG KAZALIŠTA, Zagreb (15. – 29. rujna 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Gabriadze, Tbilisi, Gruzija

Rezo Gabriadze

Five Easy Pieces

redatelj Rezo Gabriadze

…………………………………………………………………………

Teatro Sardegna, Cagliari, Italija

William Shakespeare

Macbettu

redatelj Alessandro Serra

…………………………………………………………………………

Schaubühne, Berlin, Njemačka

William Shakespeare

Rikard III.

redatelj Thomas Ostermeier

…………………………………………………………………………

OSJEČKO LJETO KULTURE (6. – 13. srpnja 2018)

…………………………………………………………………………

HNK Osijek

Branko Kostelnik

Osiječki long, long play

redatelj Saša Anočić

…………………………………………………………………………

Srpsko narodno pozorište i Novosadsko pozorište Újvidéki Színház

Joseph Stein, Jerry Bock

Violinista na krovu

redatelj Atila Bereš

…………………………………………………………………………

HNK Mostar

Marina Petković Liker

Gnijezdo

redateljica Marina Petković Liker

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek

Ljub…av-av

redateljica Areta Ćurković

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Joza Ivakića Vinkovci i Hrvatsko kazalište Pečuh

Joza Ivakić

Vrzino Kolo

režija Vjekoslav Janković

…………………………………………………………………………

Teatar Exit

Nick Payne

Konstelacije

redateljica Aida Bukvić

…………………………………………………………………………

Hrvatsko kazalište Pečuh i Teatar to go

Dejan Fajfer i Goran Smoljanović

Majstori

redatelj Goran Smoljanović

…………………………………………………………………………

RUPER i Teatar &TD, Zagreb

Marina Pejnović

Kad – Tad

redateljica Marina Pejnović

…………………………………………………………………………

Teatar EXIT

Jim Cartwright

Dvoje

redatelj Matko Raguž

…………………………………………………………………………

Teatar Rugantino i kazalište Planet art

Marko Torjanac

(prema dramskom tekstu Christophera Duranga Laughing Wild)

Za umrijeti od smijeha

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Dječje kazalište Branka Mihaljević Osijek

Ulrich Hub

Pingvini ne znaju ispeći kolač sa sirom           

redatelj Damir Mađarić

…………………………………………………………………………

UO TRAFIK i Plesna mreža Hrvatske

Žak Valenta

Traveloque

…………………………………………………………………………

Narodno pozorište Tuzla

Miguel de Cervantes

Bistri vitez don Quijote od Manche

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

24. ZADARSKO KAZALIŠNO LJETO (29. lipnja – 2. kolovoza 2018.)

…………………………………………………………………………

Teatar EXIT

Goran Vojnović

Taksimetar

režija Matko Raguž

…………………………………………………………………………

PlayDrama i HNK Zadar

Elvis Bošnjak

Ubojstvo u klubu Quasimodo

redateljica Nenni Delmestre

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

Teatar Gavran

Miro Gavran

Sve o ženama

redateljica Mladea Gavran

…………………………………………………………………………

Zadarski plesni ansambl

Sanja Petrovski

Pjesma protiv Žena

režija Sanja Petrovski

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Miro Gavran

Tajkuni

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Gledališče Koper, Istarsko narodno kazalište, Gradsko kazalište Pula, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, Stalno gledališče Trst

Carlo Goldoni, Predrag Lucić

Barufe

redatelj Vito Taufer

…………………………………………………………………………

Kazalište KNAP

Antonio Amurri

Kako ubiti suprugu ili supruga bez suvišnih zašto

redatelj Boris Kovačević

…………………………………………………………………………

Kazališna grupa Lectirum, Zagreb

Milan Grgić

Sarmica

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica

Nina Horvat

I živjele su sretno…?

redateljica Frana Marija Vranković

…………………………………………………………………………

Drama plus i HNK Zadar

Damir Karakaš

Snajper

redatelj Vinko Radović

…………………………………………………………………………

19. FESTIVAL KOMORNOG TEATRA ZLATNI LAV, Umag (22. lipnja – 29. lipnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Srpsko narodnog pozorište, Gradsko pozorište Bečej i Udruženja “Arteria” Novi Sad

Lee MacDougall

Otpor

redateljica Sonja Petrović

…………………………………………………………………………

Mestne gledališče Ptuj i Gledališče Koper

Manlio Santanelli

Kraljica majka

redatelj Damir Zlatar

…………………………………………………………………………

HNK Osijek

Jean-Claud Danaud

Ručni rad

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

Istarsko narodno kazalište i Gradsko kazalište Pula

Jean Genet

Sluškinje

redatelj Damir Zlatar Frey

…………………………………………………………………………

Slovensko narodno kazalište Nova Gorica

Jure Karas

Realisti

režija Tijana Zinajić

…………………………………………………………………………

Plesni teatar Ljubljana

(prema motivima drame Ljubomira Đurkovića)

Tobelija

režija i koreografija Rosana Hribar i Nick Upper

…………………………………………………………………………

HNK Šibenik i UMAS Split

Brian Friel

Molly Sweeney

redateljica Bruna Bebić

…………………………………………………………………………

HNK Ivan pl. Zajc Rijeka

Fulvio Tomizza

I buhe kašlju

redateljica Diana Höbel

…………………………………………………………………………

Nagrada žirija Zlatni lav: Tijana Marković u ulozi Jenni

Nagrada žirija Zlatni lav: Glumački trojac u predstavi Sluškinje

Grand prix Zlatni Lav: Nataša Barbara Gracner u ulozi Kraljice majke

Specijalnu nagradu žirija Zlatni Lav: Hrvatskom narodnom kazalištu Osijek za kontinuirani komorni izričaj

Nagrada publike: Realisti SNG Nova Gorica 4,92

…………………………………………………………………………

21. KAZALIŠNI SUSRETI GLUMCI U ZAGVOZDU (30. lipnja – 11. kolovoza 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradskosatiričko kazalište Kerempuh

Miro Gavran

Traži se novi suprug

redatelj Željko Königsknecht

…………………………………………………………………………

Kerekesh Teatar, Varaždin

Ljubomir Kerekeš

Pokopaj me nježno

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Kerekesh teatar, Varaždin

Ljubomir Kerekeš

Oćeš nečeš, doktor

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Teatar EXIT

SHAKEspeare na Exit

redatelj Matko Raguž

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica i Kazalište Moruzgva

Renato Baretić

OtpisaNE

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

Kazalište Vidra

Mia Begović

Sve što sam prešutjela

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom Karlovac

Oscar Wilde

Važno je zvati se Ernest

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

33. ZAGREBAČKO HISTRIONSKO LJETO (5. srpnja – 2. rujna 2018.)

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Marija Jurić Zagorka

Grička vještica

redatelj Dražen Ferenčina

…………………………………………………………………………

64. SPLITSKO LJETO (14. srpnja – 14. kolovoza 2017.)

…………………………………………………………………………

Dramski ansambl 64. Splitskog ljeta

Eshil

Orestija

redatelj Dejan Projkovski

…………………………………………………………………………

Gledališče Koper, Istarsko narodno kazalište, Gradsko kazalište Pula, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, Stalno gledališče Trst

Carlo Goldoni, Predrag Lucić

Barufe

redatelj Vito Taufer

…………………………………………………………………………

Teatar Rugantino i Kazalište Planet art

Marko Torjanac

(prema dramskom tekstu Christophera Duranga Laughing Wild)

Za umrijeti od smijeha

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

HNK Split

Zivko Jeličić

Buža

redatelj Zran Mužić

…………………………………………………………………………

HNK Split

Ivan Goran Kovačić

Smij i suze starega Splita

redatelj Goran Golovko

…………………………………………………………………………

Kazalište Marina Držića, Dubrovnik

Pavlica Bajsić Brazzoduro

Orfej Sluša Radio

režijaPavlica Bajsić Brazzoduro

…………………………………………………………………………

Glumačka družina Histrion

Petar Quilter

Famozna

redatelj Krešimir Dolenčić

…………………………………………………………………………

Teatar EXIT

Jim Cartwright

Dvoje

redatelj Matko Raguž

…………………………………………………………………………

Mini teater Ljubljana, Mestno gledališče Ptuj i Novo kazalište Zagreb

Mohamed El Khatib

Da kraj bude lijep

redatelj Ivica Buljan

…………………………………………………………………………

HNK Ivana pl. Zajca Rijeka

Jean Baptiste Poquelin Molière

Mizantrop

redatelj Igor Vuk Torbica

…………………………………………………………………………

Nagrada 64. Splitskog ljeta Judita: Orestija redatelja Dejana Projkovskog

…………………………………………………………………………

18. SEZONA KAZALIŠTA ULYSSES, Brijuni (13. srpnja – 28. kolovoza 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazališta Ulysses i Zagrebačko kazalište mladih

Euripid

Bakhe

režija Lenka Udovički

…………………………………………………………………………

PULS Zagreb i Zagrebački plesni centra

Katarina Đurđević

Rollercoster

…………………………………………………………………………

Kazalište Ulysses

Borna Vujčić

Pečat

redateljica Lea Anastazija Fleger

…………………………………………………………………………

HNK Zagreb

Kristian Novak

Ciganin, ali najljepši

redatelj Ivica Buljan

…………………………………………………………………………

Kazalište Ulysses

William Shakespeare

Kralj Lear

redateljica Lenka Udovički

…………………………………………………………………………

22. MEĐUNARODNI FESTIVAL SUVREMENOG KAZALIŠTA ZADAR SNOVA (7. – 14. kolovoza 2018.)

…………………………………………………………………………

Zadar snova, Kapitæl2Kolektf

Ersan Mondtag

Svjetska premijera

redatelj Ersan Mondtag

…………………………………………………………………………

Brakula i KRASS, Hamburg

John Gay

Battler’s Opera

redatelj Branko Šimić

…………………………………………………………………………

Damir Bartolić Indoš kuća ekstremnog muzičkog kazališta

Stošić, Hanžek, Bremer

Sat pauk kiša

režijaDamir Bartolić Indoš

…………………………………………………………………………

Zadar snova

Kerstin Lenhart

Ja, ja i stvarnost

režija Kerstn Lenhart

…………………………………………………………………………

Mini teater Ljubljana, Mestne gledališče Ptuj i Novo kazalište Zagreb

Mohamed El Khatib

Da kraj bude lijep

redatelj Ivica Buljan

…………………………………………………………………………

Bitef Teatar, Beograd

Izvanredni Bob

redatelj Miroslav Sretenović

…………………………………………………………………………

5. MEĐUNARODNI FESTIVAL KAZALIŠTA LUTAKA PIF, Zagreb (15. – 21. rujna 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Zorin dom, Hrvatska

Giulio Settimo, Nino Pavleković, Katarina Arbanas, Nenad Pavlović, Vanja Gvozdić

Fantazija

režija autorski tim

…………………………………………………………………………

Lale Teatr, Poljska

Jednostavna priča

režija Tomasz Maslakowski i Radoslaw Kasiukiewicz

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Maribor, Slovenija

Nika Bezeljak

Bijela deva

režija Nika Bezeljak

…………………………………………………………………………

Trupa Les Malles, Švicarska

Romain Guex, Celine Fellay, Duda Paiva

Manto

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka PUK, Japan

Vodvilj japanskih tradicijskih lutaka

redatelj Haruhiko Ii

…………………………………………………………………………

Kazalište Periferia, Španjolska

Juan Manuel Quiñonero, Mariso Garcia

Guyi, Guyi, još jedno ružno pace

redatelj Juan Manuel Quiñonero

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Ljubljana, Slovenija

Katja Gehrmann

Medvjed i Mali

režija Ivana Djilas

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Hrvatska

Tamar Kučinović

Zamrznute pjesme

redateljica Tamar Kučinović

…………………………………………………………………………

Kazalište Karlsson Haus, Rusija

Aleksej Lelijavski

Vanja

režija Aleksej Lelijavski

…………………………………………………………………………

Kazalište Puzzle, Kanada

Pavla Mano, Csaba Raduly

Plastika

…………………………………………………………………………

Golden Delicious Ensemble, Izrael

Inbal Yomtovian i Ari Teperberg

Jonathan i plavi stol

režija Inbal Yomtovian i Ari Teperberg

…………………………………………………………………………

Lutkarska družina Kopriva pec pec i Društvo Naša djeca, Koprivnica

Tigrena Csik

(prema djelu Borisa Kralja)

Mali jež i zec, mačka, riba i ostali

režija Tigrena Csik

…………………………………………………………………………

Canicula Puppets, Gvatemala

Roberto Braham Chávez, Sergio Marroquin, Helene Josephides

Prijateljstvo

režija Roberto Braham Chávez, Sergio Marroquin, Helene Josephides

…………………………………………………………………………

Lutkarska družina Tintilinić, Gradska knjižnica i čitaonica Ogulin

Tigrena Csik

Popo i šumska priča, Popo i vrt dobrote

režija Tigrena Csik

…………………………………………………………………………

Novo kazalište, Slovačka

Ivan Martinka

Pinocchio

redatelj Ivan Martinka                                       

…………………………………………………………………………

Lutkarska skupina Pavleki, OŠ Pavleka Miškine

Vittorino Andreoli

Odrastanje u tri runde

režija Ita Tissauer Pavičić

…………………………………………………………………………

Kazalište Harry Teater, Slovačka

Jan Harustiak

Gašparko i đavolji odvjetnik

režija Jan Harustiak

…………………………………………………………………………

Kazalište Puzzle, Kanada

Pavla Mano i Csaba Raduly

Za jednokratnu uporabu

redatelji Pavla Mano i Csaba Raduly

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Merlin, Grčka/Njemačka

Ničija zemlja

režija Dimitris Stamou

…………………………………………………………………………

David Zuazola, Čile/Španjolska

Igra vremena

režija David Zuazola

…………………………………………………………………………

Dramsko lutkarski studio Zvončica, Kulturno-odgojni centar Novi Grad, BiH

Milena Đorojević, Snežana Stjepanović

Zmajica

režija Milena Đorojević i Snežana Stjepanović

…………………………………………………………………………

Lutkarska skupina OŠ Josipa Račića

Jadranka Čunčić Bandov

Izgubljena kućica

režija Zlata Kovač

…………………………………………………………………………

Akademija za umjetnost i kulturu Osijek

Pleti mi, dušo, sevdah

mentorski tim Maja Lučić Vuković, Tamara Kučinović, Katarina Arbanas

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Bóbita, Mađarska

Erik Grosschmid

Nove avanture razbojnika Hotzenplotza – povratak Hotzenplotza

redatelj Jankó Schneider

…………………………………………………………………………

23. REVIJA LUTKARSKIH KAZALIŠTA, Rijeka (2. – 11. studenog 2018.)

…………………………………………………………………………

Akademija za umjetnost i kulturu Osijek

Pleti mi, dušo, sevdah

mentorski tim Maja Lučić Vuković, Tamara Kučinović, Katarina Arbanas

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Tamara Kučinović

Zamrznute pjesme

redateljica Tamara Kučinović

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Mila Čuljak

Gdje su nestale čarapice?

redateljica Mila Čuljak

…………………………………………………………………………

Slovensko narodno kazalište Nova Gorica

Bizarna opereta, The Tiger Lillies, Julian Crouch, Phelim McDermot

Petar Kuštravi

redateljica Ivana Djilas

…………………………………………………………………………

Dječji umjetnički centar, Poznan, Poljska

Blisko

redateljica Alicja Morawska-Rubczak

…………………………………………………………………………

Lutkarsko kazalište Ljubljana, Slovenija

Zala Dobovšek, Nina Šorak, Tin Grabnar, Asja Kahrimanović Babnik

Negdje drugdje

redatelj Tin Grabnar

…………………………………………………………………………

Kazalište AEIOU i Kuća djece i umjetnosti, Ljubljana, Slovenija

Katja Kähkönen, Katja Povše, Mateja Ocepek

Srce i pupak

režija Katja Povše

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec, Čakovec

Tanja Novak

(prema slikovnici Marianne Dubuc Lav i ptica)

Do viđenja

redatelj Romano Bogdan

…………………………………………………………………………

Werk 89, Beč, Austrija

Peter Kus, Nana Milčinski

Džumbus

redatelj Peter Kus

…………………………………………………………………………

La Baracca, Bologna, Italija

Roberto Frabetti

30!! Tko mi je ukrao pizzu?

redateljica Valeria Frabetti

…………………………………………………………………………

Mala scena, Zagreb

Renato Baretić, Davor Šunk, Bruno Margetić

Muka malog vuka

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Split i Teatar Poco Loco

Andrijana Grgičević

Stonoga Goga

režija Teatar Poco Loco, Renate Carole Gatice i Maje Katić

…………………………………………………………………………

Zagrebačko kazalište lutaka

Fran Levstik, Nikola Šimić

Tko je Videku napravio košuljicu?

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………

Teatar Oz, Moščenićka Draga

Mihaela Sirotnjak Železnik

Ključarica

redateljica Mihaela Sirotnjak Železnik

…………………………………………………………………………

Kazalište lutaka Zadar

Ana Prolić

(prema motivima narodne pripovijetke Svijetu se ne može ugoditi)

Nikomu pravo

redateljica Ana Prolić

…………………………………………………………………………

Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

Anton Pavlovič Čehov

Kaštanka

redateljica Vjera Vidov

…………………………………………………………………………

Umjetnička organizacija VRUM, Zagreb

Muzej plesa

koncept Kliment Poposki, Elena Risteska, Viktorija Ilioska

…………………………………………………………………………

Lutkarsko kazalište Maribor, Slovenija

Tin Grabnar, Nina Šorak

(prema motivima Hansa Christiana Andersena)

Snježna kraljica

redatelj Tin Grabnar

…………………………………………………………………………

Centar za pružanje usluga u zajednici Izvor, Selce

Branko Ćopić

Ježeva kučica

režija Ružica Biljman

…………………………………………………………………………

Fekete Seretlek i Studio Damuza, Prag, Češka

Studio DAMÚZA, Prag, Češka, Palác Akropolis, Češka i MCLU Koper, Slovenija

(prema motivima Ane Karenjine)

Kar

režija Matija Solce

…………………………………………………………………………

12. MEĐUNARODNI FESTIVAL IMPROVIZACIJE – IMPROSPEKCIJE 2018

…………………………………………………………………………

Kazalište na otvorenom Kamenjak, Premantura, Istra

Kirstie Simson i Martin Piliponsky

Sutil / Exhalacion / Aire, solos & duets

…………………………………………………………………………

EMANAT, Bunker, SMEEL, Association City of Women

Žigan Krajnčan, Kaja Lorenci, Ivan Mijačević, Dejan Srhoj, Nataša Živković

Samo naizgled Ponekad Kao svi ostali

…………………………………………………………………………

Servis za savremeni ples i Nomad Dance Academy Slovenia

No Time To Fly

koreorafkinja Jeanine Durning

…………………………………………………………………………

Promenade 7

Theatre of Memory

Eva Karczag, Chris Crickmay, Sylvia Hallett

…………………………………………………………………………

2. FESTIVAL MONODRAME – MONOK, Krapinske toplice (9. – 14. listopada 2018.)

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb

Antonio Gabelić i Tarik Filipović

Ćiro

redatelj Tarik Filipović

…………………………………………………………………………

Umjetnička akademija Osijek

Miroslav Krleža 

Saloma

mentorica Maja Đurinović

izvođačica Selma Mehić

…………………………………………………………………………

Akademiji za dramsku umjetnost Zagreb

Jelinek vs Jelinek

mentorice Suzane Nikolić i Mirele Brekalo

izvodi Made Peršić

…………………………………………………………………………

Teatar EXIT

Bjarni Haukur Thorsson

Ja tata

režija Boris Kovačević

…………………………………………………………………………

Kazalište Moruzgva

Miroslav Krleža

Bobočka ili drugih sto stranica Filipa Latinovicza

redatelj Ivan Leo Lemo

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Joza Ivakić, Vinkovci

Andrew Goffmana

Perverznjak

režija Goran Grgić

…………………………………………………………………………

DŽEP – DJEČJI FESTIVAL MALIH I MINIJATURNIH SCENA, Brseč (14. – 15. srpnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Rijeka

Pika Vončina

Četiri godišnja doba

redateljica Irena Rajh

…………………………………………………………………………

Kazalište Mala Scena i Teatar Puna kuća

Kristina Gavran

Priča o velikom i malom

redateljica Svetlana Patafta

…………………………………………………………………………

Pripovijedna predstava

Margareta Peršić

Pričom te zovem

redateljica Margareta Peršić

…………………………………………………………………………

4. MATAFUN 2018., Matulji (1. – 2. rujna 2018.)

…………………………………………………………………………

Pripovijedna predstava

Margareta Peršić

Pričom te zovem

redateljica Margareta Peršić

…………………………………………………………………………

Teatar Poco Loco, Zagreb i Centar mladih Ribnjak, Zagreb

Zvonimir Balog

Ljubiti, samo ljubiti

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

21. MEĐUNARODNI FESTIVAL ALTERNATIVNOG KAZALIŠNOG IZRIČAJA – FAKI, Zagreb (22 –27. svibnja 2018.)

…………………………………………………………………………

Compagnie du Paon, Turska

Mélissa Guex i Emre Yıldızlar

Hayali

režija Mélissa Guex i Emre Yıldızlar

…………………………………………………………………………

Puzzle Pie(s)ces, Srbija

rezidencijalni projekt Medike

Walls

grupa mladih umjetnika iz različitih gradova u Srbiji

…………………………………………………………………………

Hija de Rosa, Čile / Njemačka

La(s) caída(s)

redateljica Andrea Lagos Neumann

…………………………………………………………………………

Collective B, Austrija

Wonderful world

Alja Ferjan, Elsa Mourlam, Sonia Borkowicz

…………………………………………………………………………

Elena Copelli Projekt, Italija

Elene Copelli

Peep diary

režija Elene Copelli

…………………………………………………………………………

Produkcija Rima Pipoyan, Armenia

Rima Pipoyan

(prema Dnevniku Anne Frank)

Hey Kitty

režija Rima Pipoyan

…………………………………………………………………………

NeverEndingCompany, Brazil / Čile / Njemačka

Till Wyler von Ballmoos, Cássie Diniz Santiago i Nikolaus Witty

Lift and Carry

režija Till Wyler von Ballmoos, Cássie Diniz Santiago i Nikolaus Witty

…………………………………………………………………………

FESTIVAL NEOVISNIH KAZALIŠTA REPUBLIKE HRVATSKE – FEN, OPATIJA (11. – 14. listopada 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Tragači i Kazalište KNAP

Jelena Hadži-Manev

Nora – trenutak pobune

redateljica Frana Marija Vranković

…………………………………………………………………………

RUPER i Teatar &TD, Zagreb

Marina Pejnović

Kad – Tad

redateljica Marina Pejnović

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište lutaka Split i Teatar Poco Loco

Andrijana Grgičević

Stonoga Goga

režija Teatar Poco Loco, Renate Carole Gatice i Maje Katić

…………………………………………………………………………

Teatar Poco Loco

Kraljević Čuperko

režija Teatar Poco Loco

…………………………………………………………………………

Kazalište mala scena i Kottar teatar

Ivana Francišković Olrom

Čudak Šumek

redateljica Morana Dolenc

…………………………………………………………………………

Ludens teatar

Karel Čapek, Marijana Nola

Kazalište – što, kako i zašto uopće?

redatelj Ranko Zidarić

…………………………………………………………………………

Kerekesh teatar, Varaždin

Ljubomir Kerekeš

Oćeš nečeš, doktor

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Teatar Gavran

Miro Gavran

Doktor od životinjica

redatelj Jakov Gavran

…………………………………………………………………………

KRUNA TARLE-art i Centar mladih Ribnjak

Kruna Tarle, Maja Martin, Tomislav Rožić, Patrik Gregurec

Krava na ormaru

režija Kruna Tarle, Maja Martin, Tomislav Rožić, Patrik Gregurec

…………………………………………………………………………

Kazalište Prijatelj, Zagreb

Hrvoje Zalar

Priča o Bogici ili nije sramota biti siromašan

režija Hrvoje Zalar

…………………………………………………………………………

Kerekesh Teatar, Varaždin

Ljubomir Kerekeš

Pokopaj me nježno

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

4. KaFe – POŽEŠKI KAZALIŠNI FESTIVAL 2018.

…………………………………………………………………………

Ludens teatar Koprivnica

Shelagh Stephenson

Sjećanje vode

redateljica Franka Perković

…………………………………………………………………………

Amatersko kazalište Sisak

Povuci potegni

redatelj Silvije Vadla

…………………………………………………………………………

Scena Vidra, Satiričko kazalište Kerempuh i Star media Zagreb

Zlatan Zuhrić i Tin Sedlar

Otac i sin

režija Zlatan Zuhrić i Tin Sedlar

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Nina Horvat

Nespojivi

redateljica Iva Srnec

…………………………………………………………………………

Kazalište Tragači i Kazalište KNAP

Jelena Hadži-Manev

Nora – trenutak pobune

redateljica Frana Marija Vranković

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Braća Grimm

Ivica i Marica

redateljica Marijana Matoković

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

autorski projekt kazališne družine SKAD

Vidim te

režija Marijana Matoković

…………………………………………………………………………

Kazalište Lectirum

Anton Pavlovič Čehov

Čehontijada

režija Vladimir Gerić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Maja Đurinović i Marijana Matoković

Isadora

režijaMaja Đurinović i Marijana Matoković

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Požega

Molière, Dario Hak

Umišljeni bolesnik

redatelj Dario Hak

…………………………………………………………………………

9. TJEDAN SMIJEHA, Varaždin (23. veljače – 4. ožujka 2018.)

…………………………………………………………………………

Kazalište Komedija

Eugene Labiche

Talijanski slamnati šešir

redatelj Georgij Paro

…………………………………………………………………………

Kazalište Kerekeš

Davor Dretar Drele i Vid Balog

Remetinec

…………………………………………………………………………

Satiričko kazalište Kerempuh i Umjetnička organizacija Teatroman

Mario Kovač

Muškarci.hr

redatelj Mario Kovač

…………………………………………………………………………

Teatar Kerekeš

Jan Kerekeš

Krtice

režija Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Kazališna družina Pinklec, Čakovec

Anica Tomić i Jelena Kovačić

Preko sedam mora, preko sedam gora

redateljica: Anica Tomić

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica i Kazalište Moruzgva

Renato Baretić

OtpisaNE

redatelj Nikola Zavišić

…………………………………………………………………………

Teatar Kerekeš

Ljubomir Kerekeš

Ljubaf

režija Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica

Nina Horvat

I živjele su sretno…?

redateljica Frana Marija Vranković

…………………………………………………………………………

Kerekesh teatar, Varaždin

Ljubomir Kerekeš

Oćeš nečeš, doktor

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Kerekesh Teatar

Ljubomir Kerekeš

Pokopaj me nježno

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Kerekesh teatar

Ljubomir Kerekeš

Bogi Ivač znova

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

HNK Zadar

Damir Mihanović Ćubi

Ko radi štrajka od gladi

…………………………………………………………………………

Kerekesh teatar, Varaždin

Mirko Kelek

Dimnjačar

redatelj Ljubomir Kerekeš

…………………………………………………………………………

Damir Mihanović Ćubi

Comedy Caffe

Stand-up program

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb

Ivica Bednjanec

Durica – male ljubavi

redateljica Renata Carola Gatica

…………………………………………………………………………

Kazalište KNAP

Borivoj Radaković

Amateri

redatelj Petar Veček

…………………………………………………………………………

Gradsko kazalište Scena Gorica

Sunčana Škrinjarić

Gospođica neću

redatelj Leo Vukelić

…………………………………………………………………………

Kazališna grupa Lectirum, Zagreb

Milan Grgić

Sarmica

redatelj Zoran Mužić

…………………………………………………………………………