Festivali 2019.














70. Dubrovačke ljetne igre

1. Dnevnik jednog luđaka
Produkcija i izvođenje: Moving Music Theatre Bitola
Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogolj
Redatelj: Marjan Nećak

2. Pod balkonima
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor: Ranko Marinković
Redatelj: Dario Harjaček

3. Tko pjeva zlo ne misli
Produkcija i izvođenje: HNK u Zagrebu
Autori: Vjekoslav Majer, Krešo Golik, Rene Medvešek
Redatelj: Rene Medvešek

4. Hamlet
Produkcija i izvođenje: Festivalski dramski ansambl
Autor: William Shakespeare
Redatelj: Paolo Magelli

5. Mistero Buffo
Produkcija i izvođenje: Kazalište Grupa, Triko Cirkus Teatar
Autor: Dario Fo
Redatelj: Lee Delong

6. Mali princ
Produkcija i izvođenje:
Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Redatelj: Hrvoje Korbar

7. Bijesni Orlando
Produkcija i izvođenje: Figli d’Arte Cuticchio
Autor: Ludovico Ariosto
Redatelj: Mimmo Cuticchio

8. Kaplje
Produkcija i izvođenje: Studentski teatar LERO
Autor: Davor Mojaš
Redatelj: Davor Mojaš

9. Balkanski špijun
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište u Beogradu
Autor: Dušan Kovačević
Redatelj: Tatjana Mandić Rigоnat

10. Soba za poglede
Produkcija i izvođenje:
Autori: Virginia Woolf, Ivana Buljan Legati, Marina Petković Liker
Redateljica: Marina Petković Liker

11. Geranium
Produkcija i izvođenje:
Autor: Ivo Vojnović
Redateljica: Marina Pejnović

Nagrade:

Nagrada Orlando za najbolje umjetničko ostvarenje u dramskom programu: Doris Šarić Kukuljica za ulogu Mare u predstavi Geranium Iva Vojnovića u režiji Marine Pejnović i dramatizaciji Ivana Penovića.

26. Festival Malih scena Rijeka

1. Šest likova traži autora
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: Luigi Pirandello
Redatelj: Oliver Frljić

2. Susret
Produkcija i izvođenje: Teatar EXIT
Autorica: Nina Mitrović
Redateljica: Nina Mitrović

3. Putovanje izgubljenih
Produkcija i izvođenje: Theater in der Josefstadt, Beč, Austrija
Autor: Daniel Kehlmann
Redatelj: Janusz Kica

4. Balkanski špijun
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište u Beogradu
Autor: Dušan Kovačević
Redatelj: Tatjana Mandić Rigоnat

5. Sudnji dan
Produkcija i izvođenje: Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Autor: Neil LaBute
Redateljica: Jana Maričić

6. Vrat od stakla
Produkcija i izvođenje: Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Autorica: Biljana Srbljanović
Redatelj: Jagoš Marković

7. Luda Trava
Produkcija i izvođenje: Sfumato, Sofija, Bugarska
Autor: Yordán Radíchkov
Redateljica: Margarita Mladenova

8. Huddersfield
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Uglješa Šajtinac
Redatelj: Rene Medvešek

Nagrade:

Nagrada Veljko Maričić za najbolju predstavu u cjelini: Putovanje izgubljenih u režiji Janusza Kice i produkciji Teatra in der Josefstadt, Beč, Austrija
Nagrada Anđelko Štimac za najbolju režiju: Janusz Kica za režiju predstave Putovanje izgubljenih Teatra in der Josefstadt, Beč, Austrija
Nagradu Veljko Maričić za najbolju mušku ulogu: Dragan Mićanović za ulogu Ljube u predstavi Vrat od stakla Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Beograd; Dado Ćosić za ulogu Ratka u predstavi Huddersfield Zagrebačkog kazališta mladih
Nagrada Veljko Maričić za najbolju žensku ulogu: Linda Begonja za ulogu Pastorke u predstavi Šest likova traži autora Satiričkog kazališta Kerempuh; Nela Mihajlović za ulogu Danice Čvorović u predstavi Balkanski špijun Narodnog pozorišta u Beogradu
Nagrada Veljko Maričić za najboljeg mladoga glumca: Mateo Videk za ulogu Ivana u predstavi Huddersfield Zagrebačkog kazališta mladih
Nagrada Veljko Maričić za najbolju epizodnu ulogu: Vesna Trivalić za ulogu Svetlane u predstavi Vrat od stakla Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Beograd
Nagrada Darko Gašparović za najbolju dramaturgiju: Tomislav Zajec za dramaturgiju predstave Huddersfield Zagrebačkog kazališta mladih
Nagrada Dorian Sokolić za najbolju scenografiju: Walter Vogelweider za scenografiju predstave Putovanje izgubljenih Teatra in der Josefstadt, Beč, Austrija
Nagrada Ružica Nenadović Sokolić za najbolju kostimografiju: Alfred Mayerhofer za predstavu Putovanje izgubljenih Teatra in der Josefstadt, Beč, Austrija
Nagrada publike Dalibor Foretić: Putovanje izgubljenih s prosječnom ocjenom 4,86 predstavi, u režiji Janusza Kice i produkciji Teatra in der Josefstadt iz Beča, Beč, Austrija

34. Gavelline večeri

1. Baal
Produkcija i izvođenje: Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
Autor: Andrej Rozman Roza
Redatelj: Vito Taufer

2. Kušnja
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Splitu
Autor: Arthur Miller
Redateljica: Nenni Delmestre

3. Petrijin venac
Produkcija i izvođenje: Atelje 212, Beograd
Autor: Dragoslav Mihailović
Redatelj: Boban Skerlić

4. Ujak Vanja
Produkcija i izvođenje: Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Autor: Anton Pavlovič Čehov
Redatelj: Egon Savin

5. Sjećaš li se Doli Bel
Produkcija i izvođenje: Kamerni teatar 55, Sarajevo
Autor: Abdulah Sidran
Redatelj: Kokan Mladenović

6. Tri sestre
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Autor: Bobo Jelčić
Redatelj: Bobo Jelčić

7. Tramvaj zvan žudnja
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu
Autor: Tennessee Williams
Redatelj: Valentina Turcu

8. Sumrak bogova
Produkcija i izvođenje: Slovensko narodno gledališče Maribor
Autor: Ivor Martinić
Redatelj: Dalibor Matanić

9. Huddersfield
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Uglješa Šajtinac
Redatelj: Rene Medvešek

10. Cigla
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište Gavella
Autor: Filip Šovagović
Redatelj: Krešimir Dolenčić

11. Addamsovi
Produkcija i izvođenje: Mestno gledališče ljubljansko
Autori: Marshall Brickman, Rick Elice, Andrew Lippa
Redatelj: Aleksandar Popovski

Nagrade:

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Emir Hadžihafizbegović za ulogu Mahmuta Zolja u predstavi Sjećaš li se Doli Bel Kamernog teatra 55 iz Sarajeva u režiji Kokana Mladenovića
Nagrada za najbolju žensku ulogu: Nataša Matjašec Rošker za ulogu Sophie von Essenbeck u predstavi Sumrak bogova Slovenskog narodnog gledališča Maribor u režiji Dalibora Matanića
Nagrada za najbolju režiju: Bobo Jelčić za autorski projekt Tri sestre u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu
Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Petrijin Venac Dragoslava Mihailovića, u režiji Bobana Skerlića i produkciji Atelje 212

15. Virkas

1. Komšiluk naglavačke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, GK Zorin dom Karlovac
Autor: Nina Mitrović
Redatelj: Dario Harjaček

2. Očeš nečeš, doktor
Produkcija i izvođenje: Kerekesh Teatar
Autor: J. B. Molie︡︡︡re
Redatelj: Ljubomir Kerekeš

3. Tarzan
Produkcija i izvođenje: HNK Zadar
Autor: Rok Vilčnik
Redatelj: Matjaž Latin

4. Konstelacija
Produkcija i izvođenje: Osječko ljeto kulture, Teatar EXIT
Autor: Nick Payne
Redateljica: Aida Bukvić

5. The Fifth Act
Produkcija i izvođenje: Teatar Anton Panov Strumica
Autor: Ljubomir Djurkovich
Redatelj: Niko Gorsic

6. Viktor ili djeca na vlasti
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar, Kazalište Virovitica
Autor: Roger Vitrac
Redatelj: Robert Raponja

7. Bizarno
Produkcija i izvođenje: Narodno pozorište Timočke krajine Zoran Radmilović
Autor: Željko Hubač
Redatelj: Željko Hubač

8. Boeing Boeing
Produkcija i izvođenje: GK Joza Ivakić Vinkovci
Autor: Marc Camoletti
Redatelj: Nina Kleflin

9. Dvoje
Produkcija i izvođenje: Teatar EXIT
Autor: Jim Cartwright
Redatelj: Matko Raguž

10. Kako je počeo rat na mom otoku
Produkcija i izvođenje: GDK Gavella i HNK Šibenik
Autori: Ivo i Vinko Brešan
Redatelj: Dražen Ferenčina

11. Mizantrop
Produkcija i izvođenje: Slovensko ljudsko gledališče Celje
Autor: Jean-Baptiste Poquelin Molière
Redatelj: Nina Rajić Kranjac

12. Trešnja
Produkcija i izvođenje: Kazalište PlayDrama
Autorica: Tamara Damjanović
Redateljica: Tamara Damjanović

13. The Siege Of Venice
Produkcija i izvođenje: Teatrul „Tudor Vianu“, Giurgiu
Autor: Albert Camus
Redatelj: Michele Modesto Casarin

14. Dobri čovjek Bažulek
Produkcija i izvođenje: Kazalište Knap, Zorin dom Karlovac
Autor: Nino Škrabe prema motivima Petera Weissa
Redatelj: Georgij Paro

15. Seksi rublje
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autorica: Michele Riml
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

16. Samo jedna žena
Produkcija i izvođenje: Gala teatar
Autori: Franca Rame, Dario Fo
Redatelj: Đuro Roić

17. Snježna kraljica
Produkcija i izvođenje: Lutkovno gledališće Maribor
Autori: Tin Grabnar, Nina Šorak prema motivima Hansa Christiana Andersena
Redatelj: Tin Grabnar

18. Basne iz sjenke
Produkcija i izvođenje: Pozorište za decu Kragujevac
Autorica: Biserka Kolevska
Redateljica: Biserka Kolevska

19. Bajke i… još nešto
Produkcija i izvođenje:
Autori: Sara Lustig, Goran Vučko
Redatelji: Sara Lustig, Goran Vučko

16. Virovitičko kazališno ljeto (7. – 30. lipnja 2019.)

1. DNK
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autor: Dennis Kelly
Redatelj: Petar Kaukov

2. ESC Room
Produkcija i izvođenje: Zagrebački plesni centar
Autorice: Natalija Manojlović, Ivana Đula
Koreografkinja: Natalija Manojlović

3. Pleti mi, dušo, sevdah
Produkcija i izvođenje: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autorice: Maja Lučić Vuković, Tamara Kučinović, Katarina Arbanas
Redateljice: Maja Lučić Vuković, Tamara Kučinović, Katarina Arbanas

4. Iza ograde
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autorica: Nina Horvat
Redatelj: Jelena Hadži-Manev

5. Hedda Gabler
Produkcija i izvođenje: Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autor: Henrik Ibsen
Redatelji: Zlatko Sviben, Anica Tomić, Domagoj Mrkonjić

6. Bogi Ivač znova
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu
Autor: Ljubomir Kerekeš

12. Festival regionalnih kazališta Prolog (9. listopada – 15. studenog 2019.)

1. Po domaću
Produkcija i izvođenje: Boom! Teatar, Zagreb
Autori projekta: Marina Pejnović, Katarina Strahinić, Paško Vukasović, Silvije Mumelaš

2. Kazalište – što, kako i zašto uopće
Produkcija i izvođenje: Ludens teatar, Koprivnica
Autori: Karel Čapek, Marijana Nola
Redatelj: Ranko Zidarić

3. Mala Moskva
Produkcija i izvođenje: PlayDrama Split. HNK Split
Autor: Tomislav Zajec
Redateljica: Olja Lozica

4. Tarzan
Produkcija i izvođenje: HNK Zadar
Autor: Rok Vilčnik
Redatelj: Matjaž Latin

5. Iza ograde
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autorica: Nina Horvat
Redateljica: Jelena Hadži-Manev

6. Komšiluk naglavačke
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, GK Zorin dom Karlovac
Autor: Nina Mitrović
Redatelj: Dario Harjaček

7. Zov divljine
Produkcija i izvođenje: Scena Gorica
Autor: Kristina Kegljen
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

8. Julijin balkon
Produkcija i izvođenje: Hit teatar
Autori: Mladen Kovačić, Ana Vilenica, Matea Elezović Brdar
Redateljica: Iva Srnec

9. Leda
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku
Autor: Miroslav Krleža
Redatelj: Boris Svrtan

10. Staklena menažerija
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Joza Ivakić, Vinkovci
Autor: Tennessee Williams
Redatelj: Dražen Ferenčina

11. Sexy rublje
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica
Autorica: Michele Riml
Redateljica: Lea Anastazija Fleger

12. Vuka se ne bojim ja
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Čakovec
Autorica: Tanja Novak
Redatelj: Romano Bogdan

13. Sudar
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Sisak
Autorica: Petra Cicvarić
Redatelj: Peđa Gvozdić

Nagrada:

Nagrada za najbolju predstavu prema odabiru publike 12. Festivala regionalnih kazališta Prolog: Staklena menažerija, Gradsko kazalište Joza Ivakić, Vinkovci

8. Festival Miroslav Krleža (28. lipnja do 7. srpnja 2019.)

1. Gospoda Glembajevi
Produkcija i izvođenje: Eurokaz, Teatar poezije, Festival Miroslav Krleža
Autori: Miroslav Krleža, Branko Brezovec
Redatelj: Branko Brezovec

2. Krležina igra detekcije
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autori: Miroslav Krleža, Ana Prolić
Redatelj: Mario Kovač

3. Miroslav Krleža u logoru, 2. čin
Produkcija i izvođenje: Festival Miroslav Krleža
Autor: Miroslav Krleža
Redatelj: Georgij Paro

4. Na rubu pameti
Produkcija i izvođenje: Dragan Despot,
Autori: Miroslav Krleža, Dragan Despot
Redatelj: Dragan Despot

5. Pjesma cvrčka
Producenti: Ana Miljanić, Ivona Filipović-Grčić, Suzana Brezovec u sklopu projekta Scenska kreativnost u starijoj dobi
Autor: Miroslav Krleža
Redateljica: Iva Srnec

22. Susret profesionalnih kazališta za djecu i mlade HC Assitej (14. – 18. listopada 2019.)

1. Čarobnjak boja
Produkcija i izvođenje: LOFT Zagreb, Lutkovno gledališće Maribor
Autor: Arnold Lobel
Redateljica: Morana Dolenc

2. Huligan
Produkcija i izvođenje: Kazalište Mala scena Zagreb
Autori: Marina Pejnović, Paško Vukasović, Matija Šakoronja
Redatelj: Paško Vukasović

3. Ivica i Marica
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište mladih Split
Autori: Braća Grimm, Siniša Novković
Redatelj: Siniša Novković

4. U mojoj glavi
Produkcija i izvođenje: Teatar Tirena Zagreb
Autorica: Nina Horvat
Redateljica: Tina Hofman

5. Avanture maloga Juju
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorice: Ivana Đula, Milica Sinkauz
Redateljica: Renata Carola Gatica

6. Bajka o ribaru i ribici
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom Karlovac
Autor: Aleksandar Sergejevič Puškin
Redateljica: Ana Prolić

7. Mali rakun
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autorica: Ljudmila Fedorova
Redateljica: Ljudmila Fedorova

8. DNK
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Autor: Dennis Kelly
Redatelj: Petar Kaukov

9. Jakov neustrašivi
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar
Autor: Fabrizio Montecchi
Redatelj: Fabrizio Montecchi

10. Krpimirci
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autori: Ksenija Zec, Saša Božić
Redatelji: Ksenija Zec, Saša Božić

Nagrade:

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Mali rakun Gradskog kazališta lutaka Split u režiji Ljudmile Fedorove

Nagrada za najbolju režiju: Ljudmila Fedorova za predstavu Mali rakun Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najbolji dramski tekst: Marina Pejnović, Paško Vukasović i Matija Šakoronja za tekst Huligan kazališta Mala Scena iz Zagreba

Nagrada za najbolju scenografiju: Aleksandra Kovalskaya za scenografiju u predstavi Mali rakun Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najbolju kostimografiju: Zdravka Ivandija Kirigin za kostimografiju u predstavi Krpimirci Kazališne družine Pinklec iz Čakovca u koprodukciji s Gradskim kazalištem lutaka iz Rijeke

Nagrada za najbolju scensku glazbu: Ivana Đula za scensku glazbu u predstavi Avanture maloga Juju Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada za najbolje oblikovanje svjetla: Lucijan Roki za oblikovanje svjetla u predstavi Mali rakun Gradskog kazališta lutaka Split

Najbolje glumačko ostvarenje – ženska uloga: Petra Kovačić za ulogu Mrvice u predstavi Mali rakun Gradskog kazališta lutaka Split

Najbolje glumačko ostvarenje – muška uloga: Matija Šakoronja za ulogu Zrksa u predstavi Huligan kazališta Mala Scena iz Zagreba

Najbolje glumačko ostvarenje ansambla: Mali rakun Gradskog kazališta lutaka Split i Avanture maloga Juju Gradskog kazališta lutaka Rijeka

12. Zlatni zub – festival komedije i smijeha, Poreč (26. veljače – 10. ožujka 2019.)

1. Furbaćona 2
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište, Pula
Autor: Branko Lučić
Redatelj: Jasminko Balenović

2. I živjele su sretno
Produkcija i izvođenje: Scena Gorica
Autor: Nino Horvat
Redatelj: Frana Marija Vranković

3. Porn Star
Produkcija i izvođenje: Ri Teatar
Autor: Donato Jurković
Redatelj: Bojan Lakoš

4. Julijin balkon
Produkcija i izvođenje: Hit teatar
Autori: Mladen Kovačić, Ana Vilenica, Matea Elezović Brdar
redateljica: Iva Srnec

5. Ćiro
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autori: Antonio Gabelić, Tarik Filipović
Redatelj: Tarik Filipović

6. Majstor Jura
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Tragači, Centar mladih Ribnjak
Autorica: Jelena Hadži-Manev
Redateljica: Jelena Hadži-Manev

7. Brodolomke
Produkcija i izvođenje: Teatar Moruzgva, Ludens teatar Koprivnica
Autorica: Ana Maras Harmander
Redatelj: Krešimir Dolenčić

Nagrade:

Nagrada Zlatni zub: Brodolomke Teatra Moruzgva i Ludens teatra Koprivnica, u režiji Krešimira Dolenčića

Nagrada Srebrni zub: Furbaćona 2 Istarskog narodnog kazališta, u režiji Jasminka Balenović

8. Bobijevi dani smijeha, Zagreb (17. – 30. listopada 2019.)

1. Fine strine s Opatovine
Produkcija i izvođenje: Glumačka družina Histrion
Autor: Nino Škrabe
Redatelj: Zoran Mužić

2. Tajkuni
Produkcija i izvođenje: Glumačka družina Histrion
Autor: Miro Gavran
Redatelj: Zoran Mužić

3. Samci i samice
Produkcija i izvođenje: Pozorište Prizor, Beograd
Autor: Rade Vukotić
Redatelj: Rade Vukotić

4. S.O.S. – Sve o Sofi
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac
Autor: Patrik Hartl
Redatelj: Jernej Kobal

5. Dekorater
Produkcija i izvođenje: Kazališna grupa Lectirum
Autor: Donald Churchill
Redateljica: Nina Kleflin

6. Zaljubljeni Shakespeare
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko gradsko kazalište Komedija
Autori: Marc Norman, Tom Stoppard, Lee Hall, Paddy Cunneen
Redatelj: Stanislav Slovák

7. Iza ograde
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega
Autor: Nina Horvat
Redatelj: Jelena Hadži Manev

8. Tarzan
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Zadar
Autor: Rok Vilčnik
Redatelj: Matjaž Latin

9. Ja od jutra nisam stao
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autorica: Una Vizek
Redateljica: Nana Šojlev

10. Kako ubiti suprugu ili supruga bez suvišnih zašto
Produkcija i izvođenje: Kazalište KNAP
Autor: Antonio Amurri
Redatelj: Boris Kovačević

11. Sirena i Viktorija
Produkcija i izvođenje: Teatar Rugantino
Autor: Aleksandar Galin
Redatelj: Filip Grinvald

13. Malograđani
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište Gavella
Autor: Maksim Gorki
Redatelj: Paolo Magelli

14. Specijalna pošiljka
Produkcija i izvođenje: Kazalište JAK, Mali Lošinj
Autor: Albert Hennequin
Redatelj: Darko Tralić

15. Sve o muškarcima
Produkcija i izvođenje: Teatar Gavran
Autor: Miro Gavran
Redateljica: Mladena Gavran

16. Ljubaf
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Joza Ivakić, Vinkovci, Hrvatsko kazalište u Pečuhu
Autor: Murray Schisgala
Redatelj: Goran Ribarić

Nagrade:

Nagrada za najbolju mladu glumicu: Dajana Čuljak za ulogu Viole u predstavi Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu Zaljubljeni Shakespeare, u režiji Stanislava Slováka

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Damir Lončar za tumačenje plastičnog kirurga Puriše Vujadinovića u predstavi Glumačke družine Histrion Fine strine s Opatovine Nina Škrabe u režiji Zorana Mužića

Nagrada za najbolju glumicu: Ksenija Pajić za dvije iznimne uloge – Maše u Dekorateru Donalda Churchilla u izvedbi Kazališne grupe Lectirum i režiji Nine Kleflin i Akuline Ivanovne u predstavi Malograđani Maksima Gorkog u režiji Paola Magellija i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella

Nagrada za najbolju predstavu: Ja od jutra nisam stao Une Vizek u režiji Nane Šojlev i izvedbi Satiričkog kazališta Kerempuh

12. Gumbekovi dani (16. – 31. ožujka 2019.)

1. Ljubavnici II. dio
Produkcija i izvođenje: Pozorište Prizor, Beograd
Autor: Rade Vukotić
Redatelj: Rade Vukotić

2. Vještica Hillary i uvrijeđeni kontrabas
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Autori: Winfried Radeke, Peter Lund
Redatelj: Krešimir Dolenčić

3. Kum, kokot, krivac
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija CANTA, Zagreb
Autor: Zoran Brajević
Redatelj: Lovro Krsnik

4. Rusfaj
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovački pelivani
Autori: Karlovački pelivani
Redatelj: Peđa Gvozdić

5. 39 stepenica
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Komedija, Zagreb
Autor: John Buchan, Alfred Hitchcock
Redatelj: Marko Jurag

6. Kuc kuc cabaret
Produkcija i izvođenje: Ri Teatar, Rijeka
Autor: /
Redatelj: /

7. Preko veze
Produkcija i izvođenje: Kazalište Moruzgva, Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: Ivan Leo Lemo
Redatelj: Ivan Leo Lemo

8. Međugorje 0-24
Produkcija i izvođenje: Zijah A. Sokolović
Autor: Zijah A. Sokolović
Redatelj: Zijah A. Sokolović

9. Cvilidreta
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autori: Jacob i Wilhelm Grimm, Zinka Kiseljak
Redateljica: Saša Broz

10. Sumnjivo lice
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku
Autor: Branislav Nušić
Redatelj: Olja Đorđević

11. Hrvatski kokošinjac
Produkcija i izvođenje: Zlatko Vitez, Zvonko Presečki
Autor: Zlatko Vitez
Redatelj: Zlatko Vitez

12. Ja, Bosanac
Produkcija i izvođenje: Republika Bosna i Hercegovina Produkcija Filter
Autor: Indira Kučuk-Sorgu
Redateljica: Indira Kučuk-Sorguč

13. Varaš ga, ne ostavljaš ga
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Artis, Split
Autorica: Arijana Čulina
Redateljica: Arijana Čulina

14. Kaos Cabare
Produkcija i izvođenje: UK CIRKOBALKANA, Beograd REPUBLIKA SRBIJA
Autor: /
Redatelj: /

15. Sjećanje šume
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište Gavella
Autor: Damir Karakaš
Redateljica: Tamara Damjanović

16. Cabaret á la carte
Produkcija i izvođenje:
Autorica: Karolina Šuša
Redateljica: Karolina Šuša

17. Proba orkestra
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autori: Federico Fellini, Brunello Rondi, Nina Mitrović
Redatelj: Edvin Liverić

18. Geste i grimase
Produkcija i izvođenje: Glumačka družina Histrion
Autor: Arsen Dedić
Redatelj: Zlatko Vitez

Nagrade:

Specijalno priznanje ocjenjivačkog suda: Rusfaj Gradskog kazališta Zorin dom iz Karlovca i Karlovačkih pelivana u režiji Peđe Gvozdića

Nagrada za najoriginalnije ostvarenje: Kaos cabaret Cirkobalkana iz Zagreba i Beograda izvođača Vladane Manić, Jadranke Žinić Mijatović, Domagoja Šoića, Milana Manića i Nikole Mijatovića

Nagrada za najbolju žensku ulogu: Linda Begonja za interpretaciju čistačice iz Hrvaca kod Sinja u predstavi Cabaret Preko veze autora i redatelja Ivana Lea Leme u izvedbi Satiričkog kazališta Kerempuh i Kazališta Moruzgva

Nagrada za najbolju mušku ulogu: Filip Križan za interpretaciju Dječaka u predstavi Gradskog dramskog kazališta Gavella Sjećanje šume Damira Karakaša u režiji Tamare Damjanović

Nagrada za najbolju predstavu: Proba orkestra Federica Fellinija, Bruna Rondija i Nine Mitrović u režiji Edvina Liverića i izvedbi Zagrebačkog kazališta mladih

Nagrada za izniman doprinos oživljavanju cabareta dodijeljena je Zlatku Vitezu koji je važan dio svog značajnog pedesetogodišnjeg djelovanja u kazalištu posvetio upravo očuvanju kabaretske tradicije i traženju mogućnosti njenog oživljavanja u novim društvenim i kazališnim okolnostima

12. Festival hrvatske drame za djecu Mali Marulić (9. – 12. travnja 2019.)

1. Moj razred 2. b
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autorice: Anica Tomić, Jelena Kovačić
Redateljica: Anica Tomić

2. Zamrznute pjesme
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorica: Tamara Kučinović
Redateljica: Tamara Kučinović

3. Čudak Šumek
Produkcija i izvođenje: Kotar teatar, Mala scena
Autor: Ivana Francišković Olrom
Redatelj: Morana Dolenc

4. Nikomu pravo
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar
Autor: Ana Prolić
Redatelj: Ana Prolić

5. Zdrav i čist dom, to je baš po mom
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Kristijan Ugrina
Redatelj: Kristijan Ugrina

6. Avanture malog Juju
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorice: Ivana Đula, Milica Sinkauz
Redatelj: Renata Carola Gatica

7. Grga Čvarak
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autor: Ratko Zvrko
Redatelj: Dario Harjaček

8. U potrazi za slovom R
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac
Autorica: Petra Cicvarić
Redatelj: Peđa Gvozdić

Nagrade:

Nagrada za najbolju predstavu u cjelini: Avanture maloga Juju Gradskog kazališta lutaka Rijeka, autorica Ivane Đule i Milice Sinkauz, u režiji Renate Carole Gatica

Nagrada za izuzetni umjetnički doprinos i ostvarenje: Alena Pavlović za predstave Zamrznute pjesme i Avanture malog Juju Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje: Ana Marija Veselčić za ulogu Ane Alujević u predstavi Moj razred 2.B Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje: Marijo Jakšić za ulogu Jujua u predstavi Avanture malog Juju Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada za najbolju adaptaciju teksta: Ivana Đula i Milica Sinkauz za predstavu Avanture malog Juju Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada za najbolju režiju: Tamara Kučinović za režiju predstave Zamrznute pjesme Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada za najbolji tekst: Tamara Kučinović za tekst predstave Zamrznute pjesme Gradskog kazališta lutaka Rijeka

Nagrada Dječjeg žirija za najbolju predstavu: Zdrav i čist dom, to je baš po mom Zagrebačkog kazališta mladih, autora i redatelja Kristijana Ugrine

24. Lutkarsko proljeće 08. – 12. travnja 2019.

1. Pinocchio
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište lutaka
Autor: Carlo Collodi
Redatelj: Zoran Mužić

2. Strašna priča
Produkcija i izvođenje: Lutkarsko kazalište Zadar
Autor: Ana Đokić
Redateljica: Hana Zrnčić Dim

3. Tobija
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku
Autori: Zdenek Florijan, Edi Majaron
Redatelj: Edi Majaron

4. Kaštanka
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, Kazalište lutaka Zadar
Autor: Anton Pavlovič Čehov
Redateljica: Vjera Vidov

5. Bajka o ribaru i ribici
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Zorin dom Karlovac
Autor: Aleksandar Sergejevič Puškin
Redateljica: Ana Prolić

6. Čudnovate zgode šegrta Hlapića
Produkcija i izvođenje: Lutkarsko kazalište Mostar
Autor: Ivana Brlić Mažuranić
Redatelj: Zvonko Festini

7. Do viđenja / A tko si ti?
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Čakovec
Autorica: Tanja Novak
Redatelj: Romano Bogdan

8. Drvo ima srce
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko kazalište Pečuh
Autor: Shel Silverstein
Redatelj: Dejan Fajfer

9. Tarzan
Produkcija i izvođenje: Kazalište Tvornica lutaka, Zagreb
Autorica: Maja Katić
Redateljica: Petra Radin

10. Kitostoperi / Spavaju li ribe
Produkcija i izvođenje: Tigar teatar, Zagreb
Autor: Jens Ratschke
Redatelj: Robert Raponja

11. Uspavanka za Uspavanka
Produkcija i izvođenje: Teatar To Go, Osijek
Autor: Goran Smoljanović
Redatelj: Goran Smoljanović

12. Pao s kruške
Produkcija i izvođenje: Dječje pozorište Subotica
Autori: Biljana Vujović, Kiki Lesendrić
Redateljica: Biljana Vujović

13. Knjiga o džungli
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Ivana Brlić Mažuranić, Slavonski brod
Autor: Rudyard Kipling
Redatelj: Mario Kovač

14. Pepeljuga (mjuzikl za djecu)
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci
Autor: Vladimir Andrić
Redatelj: Vladimir Andrić

15. Zmaj Heliot
Produkcija i izvođenje: Scena Martin Vukovar
Autorica: Ivana Šojat
Redatelj: Robert Raponja

16. Mjesto za dvoje
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Požega, Akademija za umjetnost i kulturu iz Osijeka
Autorice projekta: Zdenka Šistić, Katarina Šestić, Josipa Oršolić, Antonija Mrkonjić

17. Tri priče
Produkcija i izvođenje: Kazalište Licem u lice, Split
Autor: /
Redatelj: Ratko Glavina

18. Priča o Tupsonima (ili zašto treba učiti)
Produkcija i izvođenje: Kazalište Prijatelj Zagreb
Autor: Hrvoje Zalar
Redatelj: Hrvoje Zalar

19. Balade Petrice Kerempuha
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec u koprodukciji, Medley teatar
Autori: Slavko Mihalić, Igor Weidlich
Redatelj: Lovro Krsnik

20. Laav story – Basnoslovka
Produkcija i izvođenje: Teatar Barakuda 2012, Zagreb
Autor: Ezop
Redateljica: Sanja Sumrak

17. Mali bok, Bjelovar (od 14. – 21. ožujka 2019.)

1. Kaštanka
Produkcija i izvođenje: Kazalište Virovitica, Kazalište lutaka Zadar
Autor: Anton Pavlovič Čehov
Redateljica: Vjera Vidov

2. Šuma Striborova
Produkcija i izvođenje: Dječje kazalište Dubrava
Autor: Ivana Brlić Mažuranić
Redatelj: Mario Kovač

3. Tonka Botonka
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište – Scena Gorica
Autorice: Dunja Fajdić, Jelena Radan
Redateljica: Morana Dolenc

4. Dvije sretne sove
Produkcija i izvođenje: Bjelovarsko kazalište
Autor: Vladan Ivković
Redateljica: Margareta Fabičević

5. Snježna kraljica
Produkcija i izvođenje: Bjelovarsko kazalište
Autor: Hans Christian Andersen
Redateljica: Anita Malek

9. Ganz nove perforacije (26. lipnja – 2. srpnja 2019.)

1. Ocean (bye bye plastic)
Autorski projekt: Myka, Danska

2. Hope Hunt and the Ascension into Lazarus
Produkcija i izvođenje: Oona Doherty works, Ujedinjeno Kraljevstvo
Autorica: Oona Doherty

3. Čekanje
Autorski projekt: Sonja Leboš

4. Slušaj šume, instalacija, performans
Autorski projekt: Azra Svedružić, Demirel Pašalić

5. Preokret ili kraj
Produkcija i izvođenje: Studio Artless
Autori projekta: Josipa Bubaš, Morana Foretić, Ana Janjatović-Zorica, Mare Šuljak, Ivana Ognjanovac, Miljenko Sekulić, Zdravko Popović, Tomislav Miljak, Luka Matić, Domagoj Žunić

6. Nemogući plesovi
Produkcija i izvođenje: BADco.
Autori: Nikolina Pristaš, Ana Kreitmeyer, Zrinka Užbinec, Marta Krešić
Redatelj: Goran Sergej Pristaš

7. Staging a play: Antigona
Autorski projekt: Matija Ferlin

8. Ne čujem te, mrak je
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Škvadra
Autorica: Eva Kocić

9. Life is Grejp
Autorski projekt: Dora Brkarić

10. Biljno sljepilo
Autorski projekt: Vitar Drinković

11. Hoćeš jebat? Stani u red…
Autorski projekt: Vlasta Delimar

12. Upoznavanja 2 – Životna mudrost
Autorski projekt: Dejan Gotić

13. Inner Hidden
Autorski projekt: Marko Jović

14. Viola, ja i nas dvije
Produkcija i izvođenje: Zagrebački plesni centar, Nastja Štefanić
Autorica: Nastja Štefanić

15. Razgovaranje
Produkcija i izvođenje: Četveroruka, StudioChekhov Croatia
Autorica: Marina Petković Liker

16. Victims4life
Produkcija i izvođenje: Rebel Theatre Company
Autori: Miran Kurspahić, Rona Žulj
Redatelj: Miran Kurspahić

17. Alternativni zemljovid
Produkcija i izvođenje: Colectivo Ameno, Maria Stoyanova
Autorica: Maria Stoyanova
Redateljica: Maria Stoyanova

18. Invazivne ideje, razgovori
Autorski projekt: Deborah Hustic, Vesna Grgić, Goran Jeras, Frane Sesnic

19. Međunarodni Naj, naj, naj festival (24. – 28. travnja 2019.)

1. Guliver
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb
Autor: Jonathan Swift
Redatelji: Saša Božić, Ksenija Zec

2. Avanture maloga Juju
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Autorice: Ivana Đula, Milica Sinkauz
Redateljica: Renata Carola Gatica

3. Moj razred 2. b
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište lutaka Split
Autorice: Anica Tomić, Jelena Kovačić
Redateljica: Anica Tomić

4. Buha i mrav
Produkcija i izvođenje: Državno kazalište za mlade Nodar Dumbadze, Tbilisi, Gruzija
Redatelji: Dimitri Khvatisiashvili, Gia Margania

5. Nikomu pravo
Produkcija i izvođenje: Kazalište lutaka Zadar
Autor: Ana Prolić
Redatelj: Ana Prolić

6. Preko sedam mora, preko sedam gora
Produkcija i izvođenje: Kazališna družina Pinklec, Čakovec
Autorice: Jelena Kovačić, Anica Tomić
Redateljica: Anica Tomić

7. Plastika
Produkcija i izvođenje: Black Anthem Theater, Kampala, Uganda
Autori: Linda Nabasa, Samson Setumo, Patricia Kayendeke
Redateljice: Barbara Köling, Jennie Reznek

8. Skakanje
Produkcija i izvođenje: Dschungel Wien, Movementlazuz, Beč, Austrija
Autorica: Corinne Eckenstein prema knjizi Ptice duše Michale Snunit

9. Čudak Šumek
Produkcija i izvođenje: Kotar teatar, Mala scena
Autor: Ivana Francišković Olrom
Redatelj: Morana Dolenc

10. Plava boja snijega
Produkcija i izvođenje: Gradsko kazalište Žar ptica, Zagreb
Autor: Grigor Vitez
Redatelj: Leo Katunarić

Nagrade:

Najbolja predstavu u cjelini: Gulliver Gradskog kazališta Žar ptica u režiji Saše Božića i Ksenije Zec

Nagrada za najbolju režiju: Anica Tomić za režiju predstave Moj razred 2b u izvođenju Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najbolju glumicu: Ana Marija Veselčić i Katarina Romac za uloge Ane i Luce u predstavi Moj razred 2.b u izvođenju Gradskog kazališta lutaka Split

Nagrada za najboljeg glumca: Nika Nanitashvili za ulogu Buhe u predstavi Buha i mrav Državnog kazališta za mlade Nodar Dumbdze Tbilisi, Gruzija

Nagrada za najbolji dramski tekst: Ana Prolić za tekst predstave Nikomu pravo u izvođenju Kazališta lutaka Zadar

Nagrada za najbolju dramaturgiju: Jelena Kovačić za dramaturgiju predstava Preko sedam mora, preko sedam gora i za Moj razred 2b

Nagrada za najbolju scenografiju i kostimografiju (najbolji vizualni identitet): Ana Savić Gecan za predstavu Gulliver u izvođenju Gradskog kazališta Žar ptica

Posebna nagrada za razigrani teatarski pristup u razvoju ekološke svijesti kod djece: Black Anthem Teatru iz Kampale, Uganda, za predstavu Plastika

29. Marulićevi dani (23. – 30. travnja 2019.)

1. Furbaćona 2
Produkcija i izvođenje: Istarsko narodno kazalište, Pula
Autor: Branko Lučić
Redatelj: Jasminko Balenović

2. Paralelni svjetovi
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor: Miro Gavran
Redatelj: Goran Golovko

3. Djevojčica sa žicama
Produkcija i izvođenje: Slovensko narodno gledališče, Ljubljana, Moving Music Theatre, Bitola
Autori: Marjan Nečak, Maja Hrgović
Redatelj: Marjan Nečak

4. Kako je počeo rat na mom otoku
Produkcija i izvođenje: Gradsko dramsko kazalište Gavella, Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku
Autori: Ivo Brešan, Vinko Brešan
Redatelj: Dražen Ferenčina

5. Susret
Produkcija i izvođenje: Teatar EXIT
Autorica: Nina Mitrović
Redatelj: Nina Mitrović

6. Govori glasnije!
Produkcija i izvođenje: Satiričko kazalište Kerempuh
Autor: Bobo Jelčić
Redatelj: Bobo Jelčić

7. Mala Moskva
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište Split
Autor: Tomislav Zajec
Redateljica: Olja Lozica

8. Svaki tvoj rođendan
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Autor: Miro Gavran
Redatelj: Rene Medvešek

9. Proba orkestra
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autori: Federico Fellini, Brunello Rondi, Nina Mitrović
Redatelj: Edvin Liverić

10. Ispravci ritma
Produkcija i izvođenje: BADco., Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, Dubrovačke ljetne igre
Autor: Goran Ferčec
Redatelj: Goran Sergej Pristaš

11. Ni prijatelj ni brat
Produkcija i izvođenje: Umjetnička organizacija Četveroruka, Zagreba
Autorica: Marina Petković Liker
Redateljica: Marina Petković Liker

12. Brodolomke
Produkcija i izvođenje: Teatar Moruzgva, Ludens teatar Koprivnica
Autorica: Ana Maras Harmander
Redatelj: Krešimir Dolenčić

13. Emet
Produkcija i izvođenje: Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku
Autorica: Ivana Šojat
Redatelj: Samo M. Strelec

14. Pansion Eden
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autori: Juli Jakab, Árpád Schilling, Éva Zabezsinszkij
Redatelj: Árpád Schilling

15. Raj pa kraj
Produkcija i izvođenje: Zagrebačko kazalište mladih
Autor: Predrag Raos
Redateljica: Marina Pejnović

Nagrade:

Nagrada Marul za najbolju predstavu u cjelini: Emet autorice Ivane Šojat u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku

Nagrada Marula za suvremeni dramski tekst: Miro Gavran za predstavu Svaki tvoj rođendan u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

Nagrada Marul za režiju: Samo M. Strelec za režiju predstave Emet Ivane Šojat u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku

Nagrada Marul za umjetničko ostvarenje: Marjan Nećak za predstavu Marjana Nećaka i Maje Hrgović Djevojčica sa žicama u izvedbi Slovenskog narodnog gledališča Ljubljana i Moving Music Theatre Bitola

Nagrada Marul za dramaturgiju: Umjetnički tim predstave Ispravci ritma Gorana Ferčeca u produkciji Kazališnog kolektiva BADco., Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Dubrovačkih ljetnih igara

Nagrada Marul za glumačko ostvarenje: Olga Pakalović za ulogu Sanje, Marijanove sestre u predstavi Mira Gavrana Svaki tvoj rođendan

Nagrada Marul za glumačko ostvarenje: Nikša Butijer za ulogu u predstavi Govori glasnije u izvedbi Satiričkog kazališta Kerempuh

Nagrada publike za najbolju predstavu: Kako je počeo rat na mom otoku u izvedbi Gradskog dramskog kazališta Gavella i Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku

Žiri čitatelja dnevnog lista Slobodna Dalmacija, generalnog medijskog pokrovitelja 29. Marulićevih dana, nagradu za glumačko ostvarenje dodijelio je Siniši Popoviću za ulogu u predstavi Nine Mitrović Susret u izvedbi Teatra EXIT, Zagreb.

————————–

Popis festivalskih naslova još je u izradi.