
Piše: Branka Primorac
Ranko Tihomirović, kazališni, filmski i televizijski glumac čiji se glas čuje u brojnim sinkroniziranim animiranim filmovima – diplomirani glumac zagrebačke Akademije dramske umjetnosti i glumac koji je glumački zanat i razne glumačke tehnike usavršavao u Americi (Odjel drame, Cornell University), umro je u Zagrebu u sedamdesetoj godini.
Dugogodišnji član zagrebačkog gradskog kazališta Komedija, prvi put je na njegovim daskama zaigrao 1973. ali je prvi stalni angažman dobio u HNK Split 1974. godine; u Zagreb i Komediju vratio se deset godina kasnije.
U godinama provedenima u Splitu kao član ansambla splitskog HNK ostvario je niz značajnih uloga. Splitski teatar iz Tihomirovićeve biografije izdvaja nekolicinu dramskih i operetnih uloga, ponajprije one koje su mu osigurale prepoznatljivost kod publike. Na početku karijere proslavila ga je uloga don Jere u Marinkovićevoj Gloriji, koju je igrao uz splitsku divu Zdravku Krstulović (sestra Magdalena). U časopisu Odjeci iz 2012. u tekstu o raznim povijesnim izvedbama Marinkovićeve Glorije, mlađahnog Tihomirovića kratko spominje kritičarka MarijaGrgičević: „Mladi RANKO TIHOMIROVIĆ kao skroman, nespretan, pravolinijski Don Jere prvi put se javlja u protagonističkoj ulozi”. Potom igra Otela(1978.) u istoimenoj tragediji s Jasnom Malec-Utrobičić kao Desdemonom. Ona se s velikom ljubavlju prisjeća dragoga kolege i partnera. I dandanas ima fotografije koje je na predstavi snimio splitski umjetnički fotograf Živko Bačić. Kaže:
„Bio je višestruko talentiran, jako je lijepo pjevao, zato je i otišao u kazalište Komedija. Bio je jako zgodan, sedam godina mlađi od mene, kovrčave kose i izrazito svijetlih plavih očiju. Jako sam ga voljela. Kad smo igrali u Otelu, uživala sam u njegovoj maski, crnom licu s kojeg su blistale plave oči. Prije predstave pobjegla bih u žensku garderobu da ga ne vidim prije maskiranja kako bih se u njega kao Otela mogla zaljubiti na sceni. Tu Shakespeareovu dramu igrali smo u kinu Split jer tada još nije bila obnovljena zgrada kazališta na Trgu Gaje Bulata. U nju smo se preselili 1980.”
Jasna Malec Utrobičić prisjeća se dugih zanimljivih razgovora s pokojnim Rankom u kazalištu i izvan njega, koji su se uvijek vodili o predstavama, glumi i osobito o životu, o kojem je, kako kaže, volio duboko promišljati, pomalo komplicirati, za razliku od nje koja je, veli, jednostavna osoba. „Zadnji put smo se sreli prije nekoliko godina u Zagrebu, prije potresa i prije korone. Sjedili smo u kavani ispred Muzeja za umjetnost i obrt, nedaleko od mjesta gdje sam ja, Zagrepčanka, a sada Splićanka, živjela u djetinjstvu. Bio je to naš zadnji susret i razgovor s mnogo njegovih filozofskih misli o smislu življenja. Nije se žalio na zdravlje, ne znam da je bio bolestan, baš sam žalosna. Previše mladih ljudi našeg kazališta u Splitu pokosila je smrt prije vremena.”
Ranko Tihomirović (Don Jere), Zdravka Krstulović (Magdalena), Ranko Marinković, Glorija, HNK Split, 1978.
Obje Tihomirovićeve predstave režirao je također prerano preminuli Marin Carić.
Iako je u Zagreb i u Komediju došao 1984. (u stalni angažman primljen je 1988.), ostao je vezan za Split, za splitski HNK i za Splitsko ljeto. Volio je i druge hrvatske pozornice, poput one dječjeg kazališta Žar ptica. Koliko je Tihomirović bio raznovrstan glumac, potvrđuju uloge odigrane u Komediji, dakle u matičnom kazalištu u kojem je ostao do umirovljenja. Pamti se kao Tibald u rock-operi Romeo i Julija, Cincek u Probudi se, Kato, gazda Marko u Đerdanu, Smolek u Matijašu Grabancijašu dijaku, Ive u Manevrima u tijesnim ulicama, Špicmajer u mjuziklu Car Franjo Josip u Zagrebu, te Tahy u rock-operi Gubec-beg i hit-predstavi Jalta, Jalta.
No kad je riječ o Ranku Tihomiroviću, koji je umro u zrelim glumačkim godinama u kojima se još itekako mnogo može dati glumištu, osobito je zanimljiv respektabilan popis filmova, serija i filmskih sinkronizacija, kojih je bilo više od dvije tisuće, kaže Jasna Malec Utrobičić. Teško ih je sve pobrojati, uz napomenu da u popisu na Wikipediji za neke starije nisu naznačene godine. Posudio je glas mnogobrojnim likovima u crtanim i igranim filmovima, više od bilo kojeg drugog glumca ili glumice u Hrvatskoj. Kako je još od 90-ih godina bio aktivan u tom poslu, smatra se jednim od najdugovječnijih glumaca u sinkroniziranju u nas. Godinu dana prije smrti, već u mirovini, radio je intenzivnije nego ikad. U 2020. sudjelovao je u sinkronizaciji sedam filmskih naslova Disneyeve produkcije, među ostalima glumeći Yodu i grofa Dooku u Ratovima zvijezda. Od poznatijih i zapamćenih naslova spomenimo još četiri nastavka popularnog filma Kralj lavova (2013., 2014., 2015.) u kojima se oglašava kao ptica Zazu, kraljev savjetnik, a u Snježnom kraljevstvu (2013.) je Kai, veliki prijatelj djevojčica.
Ranko Tihomirović (Othello), William Shakespeare, Othello, HNK Split, 1979.
Ostvario je i uloge u filmovima Život sa stricem (Papić), Četverored (Sedlar), Servantes iz Malog Mista (Marušić) te televizijskim filmovima Mrtva točka, Mali suci, Postolar i vrag. Glumio je i u radio-dramama Dramskog programa Hrvatskoga radija. Tihomirovićeva biografija sažeta ukratko jasno govori da je bio svestran glumac koji je izuzetno puno radio.
©Branka Primorac, Hrvatskoglumiste.hr, objavljeno 10. siječnja 2022.